Kaspersky: Bezmaksas labumu slazds. Krāpnieki izmanto jaunu "datu noplūdes kompensācijas" shēmu

2020. gada 17. janvārī
Kaspersky eksperti ir ievērojuši jaunu tiešsaistes krāpšanas shēmu, kas liek ļaudīm domāt, ka viņiem pienākas kompensācija. Aizbildinoties ar kompensācijas piedāvājumu par personas datu noplūdēm, krāpnieki mudina lietotājus aptuveni par 9 USD gabalā iegādāties "ASV pagaidu sociālās apdrošināšanas numuru". Cietušie ir konstatēti Krievijā, Alžīrijā, Ēģiptē un AAE, kā arī citās valstīs.

Pēdējos gados vieni no visvairāk apspriestajiem tematiem ir konfidencialitāte un datu aizsardzība. Tas nepārsteidz tāpat kā uzņēmumiem, kuros konstatēti datu aizsardzības pārkāpumi, piemērotie sodi. Šis tāpat kā jebkurš uzmanību piesaistošs temats pievilina krāpniekus, kas vēlas nopelnīt uz citu rēķina.

Kaspersky eksperti ir pamanījuši pilnīgi jaunu shēmu, kas izmanto ar konfidencialitāti saistītās problēmas. Shēma ietver tīmekļa vietni, kas it kā pieder Personas datu aizsardzības fondam, ko nodibinājusi ASV Tirdzniecības komisija. Kā norādīts, fonds izsniedz kompensāciju tiem, kuru personas dati, iespējams, ir noplūduši, un ir pieejams pilsoņiem no jebkuras pasaules valsts.

Interesentiem vietne piedāvā pārbaudīt, vai lietotāja dati kādreiz ir noplūduši. Lai to veiktu, ir jānorāda uzvārds, vārds, tālruņa numurs un sociālo mediju konti. Kad tas ir izdarīts, parādās brīdinājums, ka lietotājs ir piedzīvojis datu noplūdi, kas var ietvert fotogrāfijas, videofilmas, kontaktinformāciju un tamlīdzīgus datus, kuri dod lietotājam tiesības saņemt tūkstošiem dolāru lielu kompensāciju. Tomēr krāpnieki nevis vienkārši lūdz, lai lietotājs ievada bankas kartes numuru un gaida, kad tiks ieskaitīts maksājums, bet gan lietotājiem obligāti ir jānorāda savs sociālās apdrošināšanas numurs (SSN — deviņciparu numurs, kas tiek piešķirts ASV pilsoņiem, kā arī pastāvīgajiem un pagaidu strādājošajiem iedzīvotājiem).

Neatkarīgi no tālākās notikumu gaitas, proti, SSN trūkuma vai pareiza pastāvoša SSN ievadīšanas, tīmekļa vietne brīdina par kļūdām un piedāvā par 9 USD pārdot pagaidu numuru. Kad upuris ir piekritis, viņš tiek novirzīts uz maksājuma veidlapu krieviski vai angliski ar attiecīgi rubļos vai dolāros norādītu pirkuma cenu. Konkrētā veidlapa ir atkarīga no upura IP adreses.

Domājams, ka paši krāpnieki ir krievvalodīgie, par ko liecina pieprasītais maksājums rubļos un shēmas aizdomīgā līdzība ar citiem viegli iegūstamas naudas piedāvājumiem, kas regulāri kārdina Krievijas un NVS iedzīvotājus. E-ēsma šajās shēmās ir dažāda — dāvanu izdalīšana, aptaujas, slepeni pensiju uzkrājumi, pat nepilnas slodzes darbs par taksometru dispečeru —, bet tās parasti ir krievu valodā (tāpat kā dažas no iepriekšējām saitēm). Būtība vienmēr ir vienāda: dāsns paprāvas viegli iegūstamas naudas summas solījums, kam seko prasība samaksāt par lētu pakalpojumu, vai tā būtu komisijas maksa, drošības maksājums vai pagaidu SSN. Jaunā shēma ir samērā aktuāla un saistīta ar kompensācijas piedāvāšanu par datu noplūdēm. Kad dažas organizācijas ir sākušas maksāt lietotājiem, krāpnieki ir nolēmuši, ka tā ir naudīga iespēja arī viņiem,” komentē Andis Šteinmanis, Kaspersky vadītājs Baltijā.

Lai nodrošinātu aizsardzību pret potenciālajiem krāpšanas riskiem internetā, Kaspersky eksperti iesaka rīkoties šādi.

  • Neuzticieties maksājumu piedāvājumiem. Ja kāds sola lielu naudu par kaut ko tik niecīgu kā dalība aptaujā, tā gandrīz noteikti ir blēdība. Un, ja jums prasa samaksu, lai jūs pēc tam saņemtu naudas līdzekļus, varat būt pilnīgi drošs, ka tā ir krāpšana.

  • Izmantojiet uzticamus resursus. Meklējiet organizāciju, lai noskaidrotu, vai tā patiešām pastāv, un, ja tāda ir, izpētiet tās tīmekļa vietni. Pievērsiet uzmanību valodai: cienījama organizācija nepublicēs tekstu, kas pilns ar gramatikas un drukas kļūdām.

  • Visaptverošai aizsardzībai pret visdažādākajiem apdraudējumiem izmantojiet spēcīgu drošības risinājumus, piemēram, „Kaspersky Security Cloud”.

Uzziniet vairāk par datu noplūdes krāpšanas shēmu šeit.

Par Kaspersky

Kaspersky ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. Kaspersky dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar Kaspersky tehnoloģijām, un mēs palīdzam 270 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais. Uzziniet vairāk vietnē www.kaspersky.com.

Kaspersky
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums