Koalīcija pret stalkeriem: organizācijas, kas pretdarbojas vardarbībai ģimenē, apvieno spēkus ar IT drošības uzņēmumiem

2019. gada 22. novembrī
Jauna, starptautiska darba grupa apvienos zināšanas par atbalstu upuriem un kiberdrošību, lai palīdzētu cietušajiem lietotājiem

Šodien desmit organizācijas — AviraElectronic Frontier FoundationEiropas Tīkls darbam ar vardarbības izdarītājiem ģimenēG Data CyberDefense, Kaspersky, MalwarebytesValsts tīkls vardarbības izskaušanai ģimenēNortonLifeLockOperation Safe Escape un Weißer Ring — ir aizsākušas starptautisku iniciatīvu ar nosaukumu Koalīcija pret stalkerprogrammatūru.

Kas ir stalkerprogrammatūra

Stalkerprogrammatūra sniedz iespēju ielauzties personas privātajā dzīvē un tiek izmantota par pāridarījuma rīku vardarbības ģimenē un vajāšanas gadījumos. Ieinstalējuši šīs lietotnes, varmākas var piekļūt upura ziņām, fotogrāfijām, sociālajiem medijiem, atrašanās vietas informācijai, skaņas un kameras ierakstiem (dažkārt to var izdarīt reāllaikā). Šīs programmas slēpti darbojas fonā bez upura ziņas vai piekrišanas. 

Stalkerprogrammatūras problēma milst jau vairākus gadus. Bezpeļņas organizācijas sastopas ar arvien lielāku skaitu cietušo, kas meklē palīdzību šīs problēmas risināšanā. Pēc Kaspersky datiem, ar stalkerprogrammatūru saskārušos lietotāju skaits ir pieaudzis par 35 % no 27 798 personām 2018. gadā līdz 37 532 personām 2019. gadā. Ir paplašinājies arī stalkerprogrammatūru klāsts: 2019. gadā Kaspersky reālos apstākļos ir konstatējis 380 stalkerprogrammatūras variantu, kas ir par 31 % vairāk nekā pērn.

Koalīcijas mērķi 

Līdz šim nav bijis ne saskaņotas stalkerprogrammatūras standarta definīcijas, ne noteikšanas kritēriju — tas sevišķi apgrūtināja IT drošības nozares saziņu šajā jautājumā. Ņemot to vērā, Koalīcijas pret stalkerprogrammatūru dibinātāji ir spēruši svarīgu soli, lai izveidotu pareizu definīciju un panāktu vienprātību par noteikšanas kritērijiem.

Lai atbalstītu Starptautisko dienu vardarbības pret sievietēm izskaušanai (25. novembrī), koalīcija izveidos arī interneta portālu www.stopstalkerware.org, kura nolūks ir palīdzēt cietušajiem, veicināt zināšanu apmaiņu dalībnieku vidū, sagatavot ētiskas programmatūras izstrādes paraugpraksi un izglītot sabiedrību par stalkerprogrammatūras bīstamību.

Tīmekļa vietnes galvenais uzdevums būs nodrošināt noderīgu tiešsaistes resursu stalkerprogrammatūras upuriem. Lietotāji varēs atrast informāciju par to, kas ir stalkerprogrammatūra, ko tā var izdarīt un, pats galvenais, kā sevi pasargāt. Tīmekļa vietnē būs minēti vispārīgie rādītāji, lai veiktu pārbaudi, ja lietotājs uzskata, ka varbūt ir kļuvis par stalkerprogrammatūras upuri, kā arī pasākumi, ko vajag un nevajag veikt. Piemēram, ir svarīgi apsvērt, vai stalkerprogrammatūras noņemšana nevar potenciāli nodarīt lielāku kaitējumu, jo lietotne nekavējoties informēs varmāku, vai arī tā var izdzēst pierādījumus, kas ir nozīmīgi tiesībaizsardzības iestāžu izmeklēšanai.

Varbūtējiem skartajiem lietotājiem Koalīcija pret stalkerprogrammatūru iesaka nekavējoties sazināties ar vietējo upuru apkalpošanas organizāciju vai tiesībaizsardzības iestādi, kas palīdzēs veikt cietušo drošības pasākumus. 

„Lai apkarotu šo problēmu, ir svarīgs kiberdrošības piegādātāju un aizstāvības organizāciju kopdarbs. IT drošības nozare sniedz ieguldījumu, uzlabojot stalkerprogrammatūras noteikšanu un labāk brīdinot lietotājus par šo konfidencialitātes apdraudējumu. Tikmēr pakalpojumu un aizstāvības organizācijas tieši strādā ar vardarbības ģimenē upuriem, zina viņu sāpju punktus un lūgumus un var virzīt mūsu darbu. Šādi strādājot kopā plecu pie pleca, ar tehnisko lietpratību un resursu palielināšanu mēs spēsim palīdzēt cietušajiem,” sacīja Kaspersky pretļaunprogrammatūru pētniecības vadītājs Vjačeslavs Zakorževskis.

„Pētījumi liecina, ka 70 % sieviešu, kas cietušas no kibervajāšanas, ir arī saskārušās ar vismaz viena veida fizisku un/vai seksualizētu vardarbību, ko veicis intīmais partneris. Mēs nedrīkstam ļaut vainīgajiem izmantot partneru tālruņus vajāšanai, un mums ir jāsauc pie atbildības par vardarbību. Koalīcija pret stalkerprogrammatūru dod mums iespēju sniegt IT drošības uzņēmumiem savas zināšanas ar dzimumu saistītas vardarbības un vainīgo jautājumos — tādējādi mēs varam strādāt kopā, lai izbeigtu ar jauno tehnoloģiju palīdzību veiktu vardarbību pret sievietēm un meitenēm,”sacīja Eiropas Tīkla darbam ar vardarbības izdarītājiem ģimenē (WWP EN) komunikācijas vadītāja Anna Makenzija.

„Darbībai pilnīgi slēptā režīmā paredzēta stalkerprogrammatūra bez pastāvīga brīdinājuma ierīces īpašniekam var nodrošināt varmākām, vajātājiem un citiem vainīgajiem spēcīgu rīku uzmākšanās, novērošanas, vajāšanas, krāpšanas un izmantošanas īstenošanai. Šāda veida pāridarījums var būt šausminošs, traumējošs un rada nopietnas bažas par drošību un konfidencialitāti. Šīs koalīcijas izveide ir saistošs solis uz priekšu šīs problēmas risināšanā,” sacīja Valsts tīkla vardarbības izskaušanai ģimenē Drošības tīkla projekta direktore Ērika Olsena.

„Mūsu bezpeļņas organizācija zina, ka tehnoloģijas veicina varmāku piekļuvi upuru personiskajiem datiem. Cietušie reti meklē palīdzību, jo viņiem ir kauns. Vajāšana kļūst par arvien svarīgāku problēmu, ar ko „Weißer Ring” sastopas, palīdzot cietušajiem. 2018. gadā mēs palīdzējām 1019 vajāšanas gadījumos, kas ir aptuveni par trim procentiem vairāk nekā pirms gada. Vācijas policijas apkopotā noziedzības statistika liecina, ka 2018. gadā kopumā bijis gandrīz 19 tūkstoši vajāšanas gadījumu, kas ir par 500 vairāk nekā gadu iepriekš — arī skaidri novērojams pieaugums. Tāpēc mēs kopā ar „Weißer Ring” fondu esam izstrādājuši lietotni „No stalk”, lai nodrošinātu cietušos ar efektīvu rīku, kas ar pierādījumiem dokumentē vajāšanu,” sacīja Weißer Ringrīkotājdirektora vietnieks Horsts Hingers.

Koalīcija ir iecerēta kā nekomerciāla iniciatīva, kas apvieno ieinteresētās personas no bezpeļņas organizācijām, nozares un citām jomām, piemēram, tiesībaizsardzības iestādēm. Ņemot vērā, ka šī ir sabiedriski nozīmīga problēma lietotājiem visā pasaulē un regulāri tiek izstrādāti jauni stalkerprogrammatūras varianti, Koalīcija pret stalkerprogrammatūru ir gatava pieņemt jaunus partnerus un aicina uz sadarbību.

Lai uzzinātu vairāk par stalkerprogrammatūras stāvokli 2019. gadā, lūdzu, iepazīstieties ar Kaspersky sniegto un Koalīcijas pret stalkerprogrammatūru atbalstīto pārskatu.

Par Kaspersky

Kaspersky ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. Kaspersky dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar Kaspersky tehnoloģijām, un mēs palīdzam 270 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais. Uzziniet vairāk vietnē www.kaspersky.com

Kaspersky
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums