2019. gada pirmajā pusē finansiālo ļaunprogrammatūru skarto lietotāju skaits ir audzis par 7 % un sasniedzis 430 tūkstoš

2019. gada 2. augustā

"Kaspersky" pētnieki ir noskaidrojuši, ka 2019. gada pirmajā pusē 430 tūkstoši lietotāju ir saskārušies ar ļaunprogrammatūrām, kuru nolūks ir zagt finanses, kriptonaudu un tīmekļa naudas pakalpojumus. Tas ir par septiņiem procentiem vairāk nekā tajā pašā periodā pērn. Vairāk nekā trešdaļa (30,9 %) cietušo ir korporatīvie lietotāji. Tas ir divreiz vairāk, nekā konstatēts 2018. gada pirmajā pusē (15,3 %).

Finansiālās ļaunprogrammatūras, ko parasti dēvē par banku Trojas zirgiem, ir paredzētas finanšu un finanšu informācijas zagšanai, kā arī lai nodrošinātu draudu izpildītājiem piekļuvi lietotāju un finanšu iestāžu aktīviem un iekārtām. Šādi apdraudējumi vienmēr ir veidojuši ievērojamu daļu no apdraudējumu vides, jo finanses ir visizplatītākā kibernoziedznieku un krāpnieku motivācija. „Kaspersky” dati par jauniem šo apdraudējumu paraugiem nepārtraukti apliecina, ka līdzekļu zagšanai paredzētās ļaunprogrammatūras ir aktīvas un ārkārtīgi bīstamas, it sevišķi korporatīvajās vidēs, jo vairums uzņēmumu tīklu izmanto pievienotās ierīces un, ja viena tiek uzlauzta, var tikt apdraudēta visa organizācija. 

Tipiski ļaunprogrammatūru uzbrukumu kanāli ir surogātpasta e-vēstules un pikšķerēšanas tīmekļa lapas. Parasti iepriekšminētās vietnes izskatās īstas, lai gan patiesībā tās ir izveidojuši draudu izpildītāji, lai censtos nozagt akreditācijas datus, bankas karšu informāciju vai citu veidu konfidenciālu informāciju. 2019. gada pirmajā pusē „Kaspersky” pētnieki ir reģistrējuši vairāk nekā 339 tūkstošus pikšķerēšanas uzbrukumu no tīmekļa lapām, kas nomaskētas par lielu banku mērķlapām.

Tāpat pētnieki ir izveidojuši vispopulārāko uzbrukumos korporatīvajiem lietotājiem izmantoto banku Trojas zirgu saimju sarakstu. 40 % finansiālo apdraudējumu korporatīvajiem lietotājiem radījis banku Trojas zirgs RTM — viens no uzņēmumiem bīstamākajiem banku ļaunprogrammatūru veidiem 2018. gadā. Aiz RTM ar 15 % ierindojās banku Trojas zirgs „Emotet”. Šis apdraudējums var būt sevišķi postošs, jo, tiklīdz tas ir iekļuvis organizācijas tīklā, tas spēj pašizplatīties, izmantojot ierīču neaizlāpītās ievainojamības, un pēc tam upura ierīcē lejupielādēt papildu apdraudējumus. Konstatēto ļaunprogrammatūru pirmo trijnieku noslēdz banku Trojas zirgs „Trickster” ar 12 % pamanīto apdraudējumu. 

Mājas lietotājiem situācija izrādījās atšķirīga. Viņiem uzbrukt mēģinājušo ļaunprogrammatūru saraksta priekšgalā ir ļaunprogrammatūra „Zbot” (26 %), kas zog akreditācijas datus ar tālvadības iespēju draudu izpildītājiem, kam seko RTM un „Emotet” (abas jau minētas iepriekš). Diezgan interesanti, ka 2018. gadā RTM tika vērsta gandrīz vienīgi pret organizācijām, savukārt 2019. gada pirmās puses skaitļi liecina, ka šī ļaunprogrammatūra tagad sasniedz ievērojamu daļu parastu mājas lietotāju.

„Mēs prognozējam uzbrukumiem pakļauto lietotāju skaita pieaugumu 2019. gada otrajā pusē. Mēs allaž novērojam ļaunprātīgo darbību pastiprināšanos pēc brīvdienu sezonas, kad ļaudis retāk nekā parasti lieto ierīces un tāpēc ir mazāka iespēja, ka viņi varētu kļūt par draudu izpildītāju upuriem. Mēs aicinām ikvienu sevišķi uzmanīgi veikt visas banku un ar finansēm saistītās operācijas tiešsaistē un nezaudēt modrību,” sacīja „Kaspersky” drošības pētnieks Oļegs Kuprejevs.

Lai aizsargātu uzņēmumu no finansiālajām ļaunprogrammatūrām, „Kaspersky” drošības speciālisti iesaka:

  • veikt kiberdrošības izpratnes mācības darbiniekiem, it sevišķi atbildīgajiem par grāmatvedību, lai iemācītu viņiem pazīt pikšķerēšanas uzbrukumus — neatvērt pielikumus un nenoklikšķināt uz saitēm no nezināmām vai aizdomīgām adresēm;
  • instalēt visu izmantoto programmatūru jaunākos atjauninājumus un ielāpus;
  • aizliegt instalēt programmas no nezināmiem avotiem;
  • lai incidentus pamanītu, izmeklētu un laikus novērstu galiekārtu līmenī, ieviest noteikšanas un reaģēšanas risinājumus galiekārtām, piemēram, „Kaspersky Endpoint Detection and Response”, kas var pamanīt pat iepriekš nezināmas banku ļaunprogrammatūras;
  • drošības informācijas un pasākumu pārvaldībā un drošības vadībā integrēt draudu izlūkdatus, lai piekļūtu vissvarīgākajai un visjaunākajai informācijai par apdraudējumiem.

„Kaspersky” iesaka mājas lietotājiem:

·         vienmēr nekavējoties instalēt drošības atjauninājumus;

·         neinstalēt programmatūru no nezināmiem avotiem, mobilajās platformās izslēgt šo iespēju iestatījumu izvēlnē;

·         izmantot stipru drošības risinājumu, piemēram, „Kaspersky Total Security”.

 

Visu pārskatu lasiet vietnē Securelist.com

Par „Kaspersky”

„Kaspersky” ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. „Kaspersky” dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar „Kaspersky” tehnoloģijām, un mēs palīdzam 270 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais. Uzziniet vairāk vietnē www.kaspersky.com.

Kaspersky
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums