2018. gada sākumā no viltotām Facebook lapām veikti 60 % pikšķerēšanas sociālajos tīklos

2018. gada pirmajā ceturksnī Kaspersky Lab pretpikšķerēšanas tehnoloģijas novērsa vairāk nekā 3,6 miljonus mēģinājumu apmeklēt krāpnieciskas sociālo tīklu lapas, no tām 60 % bija viltotas Facebook lapas. Pēc Kaspersky Lab pārskata «Surogātpasts un pikšķerēšana 2018. gada 1. ceturksnī» autoru domām, šādi rezultāti liecina, ka kibernoziedznieki joprojām dara visu iespējamo, lai iegūtu personas datus.

Pikšķerēšana sociālajos tīklos ir kibernoziegumu veids, kas ietver personas datu zādzību no upura konta sociālajā tīklā. Krāpnieki izveido sociālās tīklošanas vietnes kopiju (piemēram, viltotu Facebook lapu) un cenšas tajā ievilināt neko nenojaušošus upurus, šajā procesā piespiežot viņus izpaust personas datus, piemēram, vārdu, paroli, kredītkartes numuru, PIN kodu utt.

Gada sākumā Facebook bija krāpnieku visbiežāk ļaunprātīgi izmantotais sociālās tīklošanas zīmols, un kibernoziedznieki bieži viltoja Facebook lapas, lai censtos nozagt personas datus, izmantojot pikšķerēšanas uzbrukumus. Vispār tā ir ilgtermiņa tendence: 2017. gada 1. ceturksnī Facebook kļuva par vienu no trim galvenajiem pikšķerēšanas mērķiem kopumā ar gandrīz 8 % daļu, tam sekoja Microsoft Corporation (6 %) un PayPal (5 %). 2018. gada 1. ceturksnī Facebook atrodas priekšgalā arī sociālo tīklu pikšķerēšanas kategorijā, kur tam seko Krievijas tiešsaistes sociālās tīklošanas pakalpojums VK un LinkedIn. Visticamākais iemesls ir 2,13 miljardi aktīvu Facebook lietotāju mēnesī visā pasaulē, ieskaitot tos, kas ar Facebook akreditācijas datiem piesakās nepazīstamās lietotnēs, tādējādi piešķirot piekļuvi savam kontam. Tas nepiesardzīgus Facebook lietotājus padara par ienesīgu mērķi kibernoziedznieku pikšķerēšanas uzbrukumiem.

Tas viss apstiprina faktu, ka informācijas tehnoloģiju pasaulē personas dati ir vērtīgi gan likumīgām organizācijām, gan uzbrucējiem. Kibernoziedznieki nepārtraukti meklē jaunus paņēmienus, kā izmantot lietotājus, tāpēc ir svarīgi zināt par krāpnieku metodēm, lai nekļūtu par nākamo upuri. Piemēram, pašlaik ir modē ar VDAR (Eiropas Vispārīgo datu aizsardzības regulu) saistītas surogātpasta vēstules. Piemēri ir maksas tīmekļsemināru piedāvājumi, lai izskaidrotu jaunos tiesību aktus, vai uzaicinājumi instalēt speciālu programmatūru, kas sniegs piekļuvi tiešsaistes resursiem, lai pārbaudītu atbilstību jaunajiem noteikumiem.

Lai aizsargātos no pikšķerēšanas, Kaspersky Lab eksperti iesaka lietotājiem veikt šādus pasākumus.

  • Pirms uz kaut kā noklikšķināt, vienmēr pārbaudiet saites un sūtītāja e-pasta adresi, taču vēl labāk — nevis noklikšķiniet uz saites, bet gan ierakstiet to pārlūka adreses joslā.
  • Pirms noklikšķināt uz kādas saites, pārbaudiet, vai parādītā saites adrese ir tāda pati kā faktiskā hipersaites adrese (reālā adrese, uz kuru aizvedīs saite) — to var pārbaudīt, uzvirzot kursoru uz saites.
  • Izmantojiet tikai drošu savienojumu, jo īpaši, ja apmeklējat paaugstināta riska tīmekļa vietnes. Minimālais piesardzības pasākums ir neizmantot nepazīstamu vai publisku Wi-Fi bez paroles aizsardzības. Lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību, izmantojiet virtuālā privātā tīkla risinājumus, kas šifrē datplūsmu. Un neaizmirstiet: ja jūs izmantojat nedrošu savienojumu, kibernoziedznieki var jūs nemanāmi novirzīt uz pikšķerēšanas lapām.
  • Kad atverat tīmekļa lapu, pārbaudiet HTTPS savienojumu un domēna nosaukumu. Tas ir īpaši svarīgi, kad jūs izmantojat tīmekļa vietnes, kurās ir konfidenciāli dati, piemēram, tiešsaistes banku, interneta veikalus, e-pasta, sociālo mediju un tamlīdzīgas vietnes.
  • Nekādā ziņā neizpaudiet trešai personai savu konfidenciālo informāciju, piemēram, pieteikumvārdus un paroles, bankas kartes datus utt. Oficiāli uzņēmumi nekad nepieprasīs šāda veida datus pa e-pastu.

Lai uzzinātu vairāk par surogātpastu un pikšķerēšanu 2018. gada 1. ceturksnī, izlasiet mūsu rakstu vietnē Securelist.com.

Par Kaspersky Lab

Kaspersky Lab ir starptautisks uzņēmums, kas jau 20 gadus strādā informācijas drošības jomā. Dziļas speciālās zināšanas un uzņēmuma divdesmit gadu pieredze veido pamatu aizsardzības risinājumiem un pakalpojumiem, kas nodrošina uzņēmumu, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valsts iestāžu un mājas lietotāju drošību visā pasaulē. Kaspersky Lab plašais piedāvājumu klāsts ietver progresīvus izstrādājumus galiekārtu aizsardzībai, kā arī vairākus specializētos risinājumus un pakalpojumus cīņai ar sarežģītiem un nepārtraukti evolucionējošiem kiberdraudiem. Kaspersky Lab tehnoloģijas aizsargā vairāk nekā 400 miljonus lietotāju un 270 tūkstošus korporatīvo klientu, palīdzot saglabāt tiem svarīgo.

Papildu informācija

www.kaspersky.com

Papildu informācija par risinājumiem Latvijā ir pieejama izplatītāja vietnē kaspersky.lv.

Kaspersky Lab
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli