Digitālā brīvība tricina finanšu pamatus. Jautājums, kā pielāgosimies?

"Mēs varam skatīties uz blokķēdēm kā vilcienu, kas pabrauc mums garām, vai arī mēģināt tajā ielēkt", - saka Sanda Liepiņa, Latvijas Komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja. Fintech attīstība nodrošina neticamas iespējas finanšu nākotnei. Lielākais izaicinājums iespēju izmantošanai un pielietošanai ir spēja panākt šo tehnoloģiju attīstību vadības līmenī.

Šis bija galvenais secinājums Eiropas Komisijas diskusijā par finanšu nākotni, ko organizēja Digital Freedom Festival. Diskusijas dalībnieki bija vienisprātis, ka ir nepieciešama skaidrāka regulācija, kā arī dažādi politikas risinājumi un iniciatīvas, lai nodrošinātu FinTech attīstību.

Galvenais fokuss diskusijā tika veltīts regulējuma nozīmīgumam inovāciju attīstībai finanšu jomā, īpaši saistībā ar blokķēdēm (Blockchain), sākotnējo monētu piesaisti (ICO) un mākslīgo intelektu (AI).

Eiropas Komisija ir uzņēmusies aktīvu nostāju FinTech attīstībā. Dažas iniciatīvas atbalsta regulatīvās tehnoloģiju smilšu kastes (exploratory sandbox for technologies) koncepta attīstību dažādām jomām, piemēram, mākslīgajam intelektam, kā arī klasificēt ICO elementus, lai nodrošinātu legālas iespējas investēt.

Tāpat Latvijas Komercbanku asociācija ir ierosinājusi Latvijai, sadarbojoties ar citām Eiropas valstīm, attīstīt principu “pazīsti savu klientu” (KYC) finanšu pakalpojumos. Tas ļautu izveidot drošu un kopīgotu klientu identitātes reģistru izmantošanai dažādās finanšu iestādēs. Tika arī atzīmēts, ka Latvija ir līderis digitālo bankas pakalpojumu sniegšanā - 90% maksājumu Latvijā tiek veikti attālināti un 1 no 3 Eiropā izdarītiem zibmaksājumiem (instant payments) notiek tieši Latvijā.

Latvija cenšas nodrošināt vienotu un pieejamu banku sistēmu, kas ļauj jaunuzņēmumiem piekļūt un sadarboties ar lielajām finanšu iestādēm, pamatojoties uz Eiropas Banku iestādes Maksājumu pakalpojumu direktīvu (PSD2). Daži jaunuzņēmumi, kas šīs iespējas jau izmanto, ir, piemēram, Nordigen, Notakey un ToneBoard.

Diskusijā tika uzsvērts, ka, lai gan finanšu tehnoloģiju jauninājumi ir daudzsološi, tie rada arī riskus, par kuriem nevajadzētu aizmirst - sākot ar arvien pieaugošajām kibernoziedznieku tehnoloģiskajām spējām un beidzot ar gadījumiem, kad ICO nepilnības ļauj līdzdibinātājiem nelikumīgi iegūt miljoniem investoru dolāru. Šādi gadījumi kalpo kā svarīgs stimuls, lai sekotu līdzi tehnoloģiju sasniegumiem un izveidotu regulējumus patērētāju drošībai. Paredzams, ka nākotnē kriptovalūtu darbības kontrolēs tikpat daudz regulējumu, kā šobrīd skaidras naudas darījumus.

Kā uzsvēra Agnese Dagile, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomniece, vienlīdz svarīgi ir sekot līdzi, lai tehnoloģisko inovāciju attīstība neapsteidz cilvēku tehniskās iemaņas un spējas šīs tehnoloģijas izmantot. Jāuzsver sabiedrības atbildība nepieciešamo digitālo prasmju apgūšanā, lai nodrošinātu, ka esam digitāli gudra, nevis digitāli neizglītota sabiedrība.

Diskusiju vadīja Mārtiņš Vaivars, uzņēmuma Toneboard vadītājs. Diskusijā piedalījās:

  • Pēteris Zilgalvis, Eiropas Komisijas FinTech darba grupas vadītājs;

  • Flora Kolemana (Flora Coleman), Transferwise attiecību vadītāja ar valsts institūcijām;

  • Sanda Liepiņa, Latvijas Komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Diskusijas dalībniekus ar ievadvārdiem uzrunāja Juris Šleiers, Digital Freedom Festival dibinātājs, un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomniece Agnese Dagile.

Diskusija notika Digital Freedom Festival, kurš norisinās Rīgā no 27. līdz 28. novembrim, ietvaros. Diskusijas mērķis bija identificēt finanšu tehnoloģiju jeb FinTech sniegtās iespējas un radītos izaicinājumus, kā arī veicināt dialogu starp startup uzņēmumiem, politikas veidotājiem un viedokļu līderiem, lai veidotu efektīvāku sadarbību nākotnē.

Par Digital Freedom Festival

Digital Freedom Festival ir globāls tehnoloģiju, startup, politikas un dzīvesstila festivāls, kurā no 27.-28. novembrim Rīgā pulcēsies 1300 tehnoloģiju un startup uzņēmēji, eksperti, politikas veidotāji, investori, žurnālisti un iedvesmojoši runātāji no visas pasaules, lai meklētu atbildes, kā uzņēmēji, sabiedrība un politikas veidotāji var labāk sadarboties un izmantot tehnoloģiju radītās priekšrocības.

Konferenci organizē Digital Freedom Festival domubiedru grupa, nevalstiskā organizācija DFF, kā arī reputācijas vadības kompānija Lejiņa & Šleiers. Festivālu atbalsta stratēģiskais partneris Lattelecom, oficiālā banka - Norvik Banka, startup konkursa partneris 500 Startups, Eiropas Komisija, LR Ekonomikas ministrija, Latvijas investīciju un attīstības aģentūra, LR Ārlietu ministrija, airBaltic, PINS, Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls (LatBAN), Rockstart akselerators, Latvijas Startup uzņēmumu asociācija, SAMSUNG, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs, Izraēlas vēstniecība Latvijā, ASV vēstniecība Latvijā, Nīderlandes vēstniecība Latvijā, Slush, Mailigen, Printful, Coffee Pixels, S/B PRO Startup Studio. Mediju partneri: LETA, Diena, Star FM, CoFounder, IR, BerlinBalticNordic.net, LabsofLatvia, The Baltic Times, Dienas Bizness. TVnet.lv u.c.

Divu dienu festivāla biļetes var iegādāties mājaslapā www.digitalfreedomfestival.com.

Aicinām sekot jaunumiem līdzi arī Digital Freedom Festival Facebook, Twitter un Instagram kontos (#DFFestival).

 

INGA TAURIŅA
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  koka durvis  kasko apdrošināšana  vannu restaurācija