Latvija neatkāpjas prasībā par vienlīdzīgiem konkurences apstākļiem visiem ES lauksaimniekiem

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs 17. un 18. decembrī dosies uz Briseli, kur ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē dalībvalstis turpinās diskusijas par Eiropas Komisijas (EK) piedāvāto ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformu nākamajā plānošanas periodā pēc 2020. gada.

“Mēs neatbalstām un neatbalstīsim tik ievērojamu Kopējās lauksaimniecības politikas budžeta samazinājumu, ņemot vērā, ka Eiropas Komisijas piedāvātā jaunā politika paredz jaunus ambiciozus mērķus. Ar piedāvāto finansējumu tos vienkārši nebūs iespējams sasniegt,” uzsver zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Latvija nemainīgi pieprasa taisnīgus tiešos maksājumus pēc 2020. gada, jo tikai tas nodrošinās vienlīdzīgus atbalsta pasākumus visu dalībvalstu lauksaimniekiem. Latvija arī iebilst pret finansējuma samazināšanu lauku attīstībai – finansējums ir jāsaglabā vismaz 2014.–2020. gada apmērā.

Jau ziņots, ka š.g. 2. maijā EK nāca klajā ar priekšlikumu par ES daudzgadu budžetu 2021.-2027. gadam, paredzot, ka plānotais KLP finansējums nākamajā septiņu gadu finanšu periodā būs par 5% mazāks, salīdzinot ar pašreizējo ES daudzgadu budžeta periodu 2014. līdz 2020. gadam. Savukārt 1. jūnijā EK publicēja regulu priekšlikumus par KLP 2021.-2027. gadam, ietverot arī tiešmaksājumu un lauku attīstības politikas ES finansējuma sadalījumu dalībvalstu starpā. Saskaņā ar to nākamajā plānošanas periodā dalībvalstu lauku attīstībai paredzētais finansējums samazināsies par 15%, salīdzinot ar 2014.-2020. gadu, kas Latvijai nozīmētu samazinājumu par 147 miljoniem eiro.

Pieņemot, ka arī nākamajā finanšu periodā tiktu piemērota pakāpeniska tiešmaksājumu izlīdzināšana, saskaņā ar Zemkopības ministrijas provizoriskiem aprēķiniem tiešie maksājumi Latvijas lauksaimniekiem palielinātos nedaudz, tikai 2026. gadā sasniedzot 80% no ES vidējā tiešmaksājumu līmeņa (2020. gadā tiešie maksājumi Latvijā sasniegs 68% no vidējā līmeņa).

Zemkopības ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli