Palīdzēt ar iniciatīvu gan zemniekiem, gan trūkumā nonākušajiem.

Tiešās pirkšanas pulciņi ir pircēju-entuziastu kopīgi radīta un organizēta iespēja regulāri ik nedēļu iegādāties svaigus, bioloģiski audzētus vietējās pārtikas produktus, iegādājoties tos tieši no bioloģiskajiem zemniekiem, kā arī ieguldot mazliet sava laika pulciņa darbā. Bet labdarības veikala "Otrā elpa" iniciatīva dod iespēju atbrīvot savu drēbju skapi, pagrabu vai garāžu no šobrīd nevajadzīgām lietām, lai tās iegūtu sev jaunus saimniekus un netiku izmestas.

Tiešās pirkšanas prakse jau vairāk kā 10 gadus rezultatīvi darbojas daudzās valstīs, kā alternatīva industriālajai pārtikas sistēmai, kas veicina arvien intensīvāku, uz ķīmiskiem pesticīdiem, minerālmēsliem bāzētu, lauksaimniecību un kurā pircējiem ir zudusi saikne ar patieso pārtikas ražotāju. Tādēļ tie pircēji, kam rūp vides resursu saglabāšana un savas ģimenes veselība, ir ņēmuši pārtikas izvēli savās rokās un sadarbojas tieši ar bioloģiskajiem zemniekiem. Kaut pasaulē pastāv dažādi tiešās pirkšanas veidi, jo pircēji paši vienojas ar zemniekiem par konkrētu tiešās pirkšanas veidu, kas abām pusēm liekas visizdevīgākais, Latvijā visizplatītākais ir “sarakstu sistēma”, kad katrs Tiešās pirkšanas pulciņa dalībnieks izvēlas no vairāk kā 1000 zemnieku un mājražotāju piedāvātajiem produktiem tos, kuri tiks lietoti uzturā attiecīgajā nedēļā.

      Latvijā Tiešās pirkšanas pulciņi sāka veidoties pirms 7 gadiem, kad ikdienā lietot uzturā bioloģisko pārtiku bija diezgan ekskluzīvi gan pieejamības, gan cenas ziņā. Tas motivēja attīstīt šo iniciatīvu, lai bioloģiskā pārtika būtu pieejama arī ģimenēm ar vidējiem ienākumiem, gan arī kā atbalsts zemniekiem un lauksaimniekiem, kas ikdienā domā par ilgtspēju.  Jo, kā uzsver viena no “Tiešās pirkšanas” idejas attīstītājām Latvijā Elīna Zuša: “Tiešā pirkšana ir draudzība starp zemniekiem un cilvēkiem, kuriem ir būtiski ikdienā lietot uzturā bioloģisku pārtiku.” 

      Šobrīd Latvijā darbojas jau vairāk kā 24 pulciņi, kurus ar produktiem apgādā vairāk kā 70 bioloģiskie zemnieki un mājražotāji. Bet visu ar produktu pasūtīšanu un izdali saistīto darbu veic pulciņa dalībnieki brīvprātīgi pēc dežūru principa – katrā nedēļā iekšēji izveidotā rotācijas kārtībā ir savi dežuranti un tādējādi visi grupas dalībnieki pieliek roku, lai pasūtījumi varētu notikt un visiem būtu iespēja tikt pie bioloģiskās pārtikas par pieņemamām ražotāju cenām. Ar Latvijas Vides Aizsardzības fonda atbalstu “Tiešās pirkšanas” iniciatīva ir izveidojusi vienotu produktu pasūtīšanas programmu internetā, kurai pieeja tiek dota tiem, kas iestājas pulciņā. Bet visa Tiešās pirkšanas sistēma pamatā darbojas uz dalībnieku iniciatīvas principiem, neprasot finansiālus ieguldījumus, vienīgi mazliet laika dežūrām.

     Tiešā pirkšana krasi atšķiras no ierastās iepirkšanās tirgū vai lielveikalā. Pircējam jāiemācās saplānot nepieciešamie produkti nākamajai nedēļai. Tāpat reizēm nākas būt radošam, lai gatavotu maltītes no tā, kas konkrētajā brīdī ir pieejams - sezonāls. Bet tajā pašā laikā Tiešā pirkšana ir apzināta iepirkšanās, jo pirms produktu pasūtīšanas ir jāapsver nedēļas ritms un tas, kas tiks lietots uzturā, cik daudz tiks gatavots mājās. Kā rezultātā atbildība par vides aizsardzību tiek pārskatīta arī šādā veidā - cilvēki mazāk izmet pārtiku, tāpēc ka tā tiek daudz apzinātāk pirkta.

       Savukārt, ja tomēr ir gadījies neapdomīgs pirkums, vai arī šķiet, ka vēl nēsājams apģērbs, izlasītas grāmatas vai darbojošās mājsaimniecības lietas vajadzētu izmest, šai situācijā par sabiedrības izvēlētu starpnieku darbojas labdarības veikali “Otrā elpa”, kuros ikviens var nodot lietas, šādā veidā veicinot sociālo vērtību izpratni, atbildību par vidi, un ar savu rīcību atbalstot dažādus labdarības un sociālos projektus, kurus par iegūtajiem līdzekļiem un ar saziedotajām mantām realizē “Otrā elpa” komanda.

     “Otrās elpas” veikalu plauktus nepiepilda pasūtījumi no rūpnīcām, bet gan ikviens no mums, jo katram mājās mēdz būt kas nevajadzīgs, kas citam var izrādīties derīgs. Mantu ziedojumi ļauj uzsākt labo darbu ciklu, palīdzot gan tiem, kuri par lētu naudu veikalā var iegādāties noderīgas mantas, un tiem, kuri nonākuši krīzes situācijās, patversmēs, bērnu namos, pansionātos, un saņem no veikala bezmaksas mantisko palīdzību, gan arī tiem, kuriem veikals palīdz ar naudas līdzekļiem  realizēt sociālus projektus. Arī veikala pircēji ir iesaistīti šo labo darbu ķēdē, jo tie ziedotās mantas pārvērš reālā naudā. Otrās elpas zemo cenu politika palīdz ļoti izdevīgi tikt pie labām lietām. Turklāt der atcerēties, ka sev vairs nevajadzīgu lietu ziedošana un to tālākpārdošana veikalā ir videi draudzīga rīcība, jo lietas, kas citā gadījumā nonāktu atkritumu izgāztuvē tiek izmantotas atkārtoti.

      Kampaņa “Mazāk ir vairāk” tiek rīkota ar Latvijas Vides Aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Kampaņas mērķis ir samazināt atkritumu daudzumu ikdienā – katram iespēju robežās samazinot atkritumus: nepērkot liekas preces, nepērkot industriāli iepakotas preces, izmantojot tās atkārtoti, efektīvi un pareizi uzglabājot un lietojot pārtikas preces. Otrs kampaņas akcents ir pareiza atkritumu šķirošana.

 


 

RīgaTV 24
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  koka durvis  kasko apdrošināšana  vannu restaurācija