Vakcinēties pret ērču encefalītu var un vajag


foto;medportal.ru
Tieši pašlaik aktualizējas vakcinēšanās nozīme, jo mēs vēl tikai ceram uz jaunas glābjošas vakcīnas aizsargājošo spēku. Taču ērces kā ik gadu kļūst aizvien aktīvākas, un tas nozīmē, ka līdztekus pandēmijas raisītajiem draudiem, arī risks saslimt ar ērču encefalītu pieaug. Pret ērču encefalītu visdrošāk varam sevi sargāt – vakcinējoties.

«Encefalīts ir akūts smadzeņu iekaisums. Tam var būt dažādi iemesli, tomēr visbiežākais ir vīrusa infekcija. Tieši tagad cenšamies, cik vien var, daudz laika pavadīt ārpus telpām, būt no pierastajām pastaigu vietām tālāk, bet tā nevilšus varam izrādīties pieejami ērces kodumam. Turklāt ar ērču encefalītu var inficēties, arī lietojot svaigu un termiski neapstrādātu kazas, retāk – govs vai citu zīdītāju pienu, ne tikai tad, ja ērce iekož vai piesūcas,» skaidro VCA poliklīnikas Pļavnieki neiroloģe Dace Bērziņa.

Kas liecina par inficēšanos?

Pirmie vīrusinfekcijas simptomi var parādīties 7 līdz 14 dienas pēc ērces piesūkšanās vai koduma.

«Pirmā slimības fāze ilgst līdz pat 8 dienām un pirmās pazīmēs ir līdzīgas gripai: galvas un muskuļu sāpes, nogurums, nelabums, apetītes samazināšanās. Aptuveni katram trešajam saslimušajam slimība progresē, attīstās meningīts (iekaisums apvalkā, kas apņem un sargā galvas un muguras smadzenes) un/vai encefalīts. Var parādīties jauni simptomi – drudzis, stīvums sprandā, paaugstināta jutība pret gaismu un troksni, dezorientācija, miegainums, uzvedības maiņa, krampji un pat paralīze.

Paliekošas sekas, piemēram, ilgstošas galvassāpes, atmiņu problēmas, smagākos gadījumos – traucēta runa, epilepsija, kā arī psiholoģiski traucējumi un garastāvokļu maiņa – var saglabāties arī pēc izveseļošanās.

Kā sevi pasargāt?

Lai pasargātu sevi no ērču encefalīta, efektīvākais līdzeklis ir vakcinācija. Taču ērces pārnēsā ne tikai ērču encefalītu, bet arī Laimas slimību un ērlihiozi, pret ko vakcīnu nav, tādēļ ir svarīgi izvairīties no ērces piesūkšanās.

Jāņem vērā, ka ērces ir sastopamas ne tikai mežos un krūmājos, bet arī garākā zālē, piemājas apstādījumos, dārzā. Tādēļ, ejot dabā, ievēro sekojošus ieteikumus:

 • izvēlies gaišu apģērbu, uz kura ērces ir labāk saskatāmas;

 • apģērbu pielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu galus sakārto zeķēs vai zābakos (pasargā potīšu apvidu!);

 • aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, kreklu ieliec biksēs;

 • papildus vari izmantot kādu repelentu – kukaiņu atbaidīšanas līdzekli;

 • ik pa laikam apskati, vai pa apģērbu nepārvietojas ērces;

 • izvēlies iet pa takām un celiņiem, izvairoties no garas zāles, krūmājiem;

 • pēc pastaigas rūpīgi pārbaudi ne tikai apģērbu, bet arī ķermeni.

Atceries – ērces var atnest mājdzīvnieki, tādēļ arī tie pēc pastaigas rūpīgi jāpārbauda. Tāpat ērce var ieceļot mājās ar dabas veltēm – augiem, sēnēm.

Ja ērce ir piesūkusies

Tā pēc iespējas ātrāk jāizvelk.

 • Vispirms ar spirtu dezinficē vietu, kur tā piesūkusies.

 • Nesaspied ērces ķermeni, lai tā saturs neiekļūst brūcē.

 • Ja iespējams, ērces izvilkšanai izmanto pinceti vai speciālu āķi (nopērkams veterinārajās aptiekās), ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai, un lēni, ar apļveida kustību (kā skrūvējot) ērci izvelc.

 • Ja nav pieejama palīgierīce, ap ērces snuķīti apsien divas diega cilpas un izņem ērci, velkot aiz diega galiem.

 • Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ziepēm.

Vakcinācija notiek!

„Arī šobrīd vakcinācijas pakalpojumus turpinām veikt, īpaši izveidojot atsevišķas plūsmas bērniem un pieaugušajiem. Turklāt, pierakstoties uz vakcināciju www.epoliklīnika.lv, par pakalpojumu ir iespēja norēķināties attālināti,” par vajadzīgā pakalpojuma drošumu atgādina Dace Bērziņa.

Pilns kurss pret ērču encefalītu ietver trīs vakcīnas devas:

 • 1 – 3 mēnešus pēc pirmās vakcīnas devas ievadīšanas tiek ievadīta otrā vakcīnas deva. Aizsardzība jeb imunitāte pēc divām devām ir pietiekama vienai sezonai.

 • Trešo devu ievada pēc 6 – 12 mēnešiem.

 • Lai saglabātu imunitāti, ik pēc 3 – 5 gadiem nepieciešams ievadīt revakcinācijas devu.

Pēc vakcinācijas injekcijas vieta var būt sāpīga, iespējama neliela temperatūras paaugstināšanās. Pārbaudīts, ka vairāk nekā 95% vakcinēto personu izveidojas antivielu aizsarglīmenis.

Vakcinācijai nav vecuma ierobežojumu! Bērniem vakcinācija pret ērču encefalītu veicama jau no viena gada vecuma. Turklāt, dzīvojot kāda no 26 Latvijas novadiem, kas noteikti kā endēmiskā teritorija, bērnu vakcinēšana pret ērču encefalītu ir bez maksas. Informācija par vakcinēšanās kārtību atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā (https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/vakcinacija/pret-ercu-encefalitu-berniem/).

Avoti: https://www.aslimnica.lv/lv/content/infekcijas-slimibas-pazimes-inficesanas-riski-arstesana; SPKC; “Veselības noslēpumi”2019 Nr.40; “Veselības noslēpumi”2018 Nr.32; “Medicus Bonus”2017 Nr.29

AS Repharm
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums