No regulārām galvassāpēm cieš vairāk nekā puse iedzīvotāju


Мигрень foto;realtv.az
Galvassāpes un migrēna sabiedrības vidū arvien ir ļoti izplatītas, taču diemžēl liela daļa cilvēku laikus nemeklē palīdzību pie ārsta, kā rezultātā pasliktinās arī ikdienas dzīves kvalitāte. Šo tendenci apliecina arī decembrī Latvijā veikta aptauja, kurā vairāk nekā puse jeb aptuveni 63% respondentu atzina, ka cieš no regulārām galvassāpēm. Savukārt tikai 46% aptaujāto ir vērsušies pēc palīdzības pie speciālista, lai noskaidrotu galvassāpju cēloni.

92,7% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju minēja, ka galvassāpju laikā ir piedzīvojuši arī dažādus migrēnai raksturīgus simptomus, tostarp nelabumu (22,7%), paaugstinātu jutīgumu pret skaņām (20,6%) un gaismu (18,1%), redzes traucējumus (11,7%), kā arī paaugstinātu jutīgumu pret smaržām (11,5%). Vairāk nekā puse aptaujas dalībnieku – 51,9% atzina, ka viņus skārusi migrēnas lēkme, no kuriem 26,6% to piedzīvojuši regulāri, bet 25,3% – reti.

Savukārt biežāk izmantoto galvassāpju novēršanas metožu vidū 27% minēja bezrecepšu medikamentus, 7,1% – ārsta izrakstītas recepšu zāles, 6,4% – tautas medicīnas līdzekļus, bet 1,3% – akupunktūras speciālistu apmeklējumu. Tāpat gana populārs veids, kā cīnīties ar galvassāpēm, aptaujāto vidū ir došanās pagulēt (19,7%), pastaigas svaigā gaisā vai telpu vēdināšana (15,2%), kā arī vēsa ūdens dzeršana (10,2%) un vēsas kompreses izmantošana (7,1%).

Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja neiroloģe-algoloģe (sāpju speciāliste) Aija Freimane situāciju komentē: “Diemžēl liela daļa Latvijas iedzīvotāju regulāru galvassāpju, tostarp migrēnas gadījumā nereti palīdzību pie speciālista meklē novēloti, kad slimība kļuvusi hroniska vai pretsāpju medikamentu lietošana kļuvusi par ikdienu, kas savukārt palēnina un apgrūtina ārstēšanas procesu. Ja cilvēks cieš no regulārām galvassāpēm, sākumā vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta, kurš izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā nozīmēs vizīti pie neirologa vai algologa jeb sāpju ārsta. Galvenais – nekavēties doties uz konsultāciju: jo ātrāk tiks noskaidroti galvassāpju iemesli, jo ātrāk būs iespējams sāpes kontrolēt vai novērst pavisam, lai atjaunotu normālo dzīves ritmu.”

Aptauja veikta sociālās kampaņas “Migrēna Help” ietvaros, un tajā piedalījās 460 respondentu no visas Latvijas. Līdz pat janvārim Rīgā, Jūrmalā, Liepājā un Daugavpilī kampaņas ietvaros tiek īstenotas arī speciālistu bezmaksas konsultācijas par galvassāpēm. Konsultācijām var pieteikties, zvanot pa tālruņa numuru 26575884 katru darba dienu laikā no 13.00 līdz 16.00, izņemot ceturtdienas. Tāpat uzdot savu jautājumu speciālistam par galvassāpēm iespējams arī tiešsaistē, sūtot vēstuli kampaņas Facebook lapā “Migrēna Help”.

Laima Šeniņa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Dārza nojumes Metināšanas piederumi