Jaunieši grib iedvesmoties no citiem karjeras izvēlē


„Tulkošanas birojs...foto;.polyglot.lv
2/3 jauniešu nevēlas doties prom no Latvijas un redz savu interešu piepildījumu uzņēmējdarbībā (24%), kultūrā un mākslā (22%) un sabiedriskajā darbā (18%) tepat Latvijā. 80% jauniešu ir interese par Latvijā notiekošo, tomēr, neskatoties uz to, puse no jauniešiem uzskata, ka viņi neko nevar ietekmēt.

Aptaujājot vairāk nekā 300 jauniešu (vidējais vecums 23 gadi) par viņu nākotnes iespējām Latvijā,  tika noskaidrots, ka 61% plāno palikt šeit vai neapsver domu doties prom no Latvijas un lielāko daļu jeb 80% interesē Latvijas nākotne. Gandrīz katrs otrais (43%) ir apņēmības pilns un izsaka vēlmi līdzdarboties valsts veidošanā, paužot savu viedokli un domas, kā uzlabot dzīvi Latvijā.

55% aptaujāto jauniešu redz savas nākotnes attīstības iespējas Latvijā. Vienlaikus savu dzīvi nesaistītu ar Latviju redz 16%, bet teju katrs trešais (30%) precīzu atbildi šobrīd nevar sniegt. Savukārt, tie respondenti, kas vēlētos palikt Latvijā, visbiežāk redz sevi darbojamies tādās nozarēs kā uzņēmējdarbība (24%) kultūra un māksla (22%) un sabiedriskais darbs (18%). 

Gandrīz puse (49%) aptaujāto pauž uzskatu, ka viņi nevar ietekmēt valsts attīstību un sociālekonomiskus procesus, un 36% no visiem aptaujātajiem apsver iespēju aizbraukt no Latvijas vai nu peļņas, vai mācību nolūkos. Aptuveni līdzvērtīgs skaits respondentu, kas apsver aizbraukšanu, gan norāda, ka vēlas atgriezties mājās pēc iespējas ātrāk vai arī plāno braukt atpakaļ, taču pēc ilgāka laika.

70% aptaujāto divdesmitgadnieku uzskata, ka labākais veids, kā runāt ar skolēniem un jauniešiem par tām priekšrocībām, kādas nākotne var sniegt, paliekot Latvijā, ir motivējoši piemēri, kā dzīvi pašu mājās padarīt labāku. 24% domā, ka pieredzes stāsti par dzīvi ārzemēs būtu labs instruments, kā skaidrot prom došanās plusus un mīnusus. Skaitļiem un faktiem šajā jomā uzticētos tikai 6%.

Uzsākot dialogu ar jauniešiem par viņu iespējām attīstīt sevi profesionāli šeit un veidot Latvijas nākotni (#LViedvesmo ietvaros), dažādu profesiju pārstāvji – sportisti Lauma Grīva, Jānis Vanags, žurnālists Reinis Ošenieks, karikatūrists Bruno Bahs un  Latgales kultūras un atpūtas nozares speciālists Dagnis Tihovskis devās uz Latvijas skolām dažādos valsts reģionos, lai 7. – 9. klašu skolēniem stāstītu par to, kā noticis viņu izaugsmes process un ceļš uz panākumiem, kurus viņi redz tikai un vienīgi Latvijā.

Ieklausoties studējošo jauniešu un jauno profesionāļu gaidās, nākotnes redzējumā, pieredzē un secinājumos par dzīvi ārvalstīs,  veidotas video diskusijas starp studentiem un mazākus un lielākus panākumus guvušiem trīsdesmitgadniekiem – Gunitu Kuļikovsku, Līgu Liberti, Jāni Kreili, Raivi Vaitekūnu un Lindu Gabarajevu. Šie jaunie talanti uzsver, ka liela loma, sekojot saviem sapņiem, ir ieguldītajam darbam un centībai, viņi novērtē gūto darba pieredzi un studijas ārzemēs, taču izvēlas atgriezties Latvijā un likt lietā savas zināšanas un prasmes šeit. Viņuprāt, jauniešiem, beidzot vidusskolu, visgrūtākais ir izdarīt izvēli, kurp doties mācīties, jo lielākā daļa nav pacentušies veikt izziņas procesu par dažādām profesijām, kas viņus potenciāli varētu interesēt.

Veiktās aptaujas rezultāti parāda, ka 97% jauniešu uzskata, ka skolēniem ir nepieciešami iedvesmojoši dažādu profesiju pieredzes stāsti, kas palīdzētu viņiem izdarīt izvēli nākotnes karjerā.

#LViedvesmo ietvaros izveidotās video diskusijas par jauniešu nākotnes iespējām Latvijā var skatīt #LViedvesmo Youtube kanālā. Plašāka informācija par #LViedvesmo pieejama Facebook un Instagram. 

Ilze Bērziņa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  koka durvis  kasko apdrošināšana  vannu restaurācija