Ungārijas Pastmarku muzeja izstāde bērniem "Pastmarku stāsti"

No 4. oktobra līdz 31. oktobrim Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 7.stāvā, Bērnu literatūras nodaļā) sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību Latvijā būs apskatāma Ungārijas Pastmarku muzeja veidotā izstāde bērniem "Pastmarku stāsti". Ungārijas Pastmarku muzejs šo izstādi izveidoja speciāli ikgadējām Ungārijas dienām Latvijā. Šī ceļojošā izstāde sniegs ieskatu pastmarku vēsturē. Pēc izstādes atklāšanas bērniem būs iespēja izveidot pašiem savu pastmarkas dizainu, izmantojot mīļākos pasaku tēlus, dzīvniekus, svētkus vai ko citu. Atklāšanas pasākums notiks Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības ielā 49/53, 7.stāvā) 4. oktobrī plkst. 16.00.

Līdz 20. gadsimtam vēstules bija pats svarīgākais saziņas līdzeklis. Cilvēki pa pastu sūtīja ar roku rakstītas vēstules, tajās izklāstīja savas domas, kā arī paziņoja par priecīgiem, skumjiem un svarīgiem notikumiem. Vēstules izmantoja arī oficiālu lietu kārtošanā un darījumu jautājumos. Sākotnēji kurjeri vēstules nogādāja saņēmējiem. Tādējādi izveidojās pieprasījums pēc organizētas sūtījumu piegādes, kā rezultātā radās pasta pakalpojumi. Vispirms tie darbojās privātuzņēmējdarbības ietvaros, bet vēlāk vēstuļu, sūtījumu, naudas pārvedumu piegādi, kā arī pasažieru pārvadājumus pa dzelzceļu nodrošināja valsts pasta dienests. Aploksnes abās pusēs bija vienotas pasta zīmes ar piegādes nodrošināšanai nepieciešamo informāciju, kā arī sarežģītu, pēc attāluma un svara aprēķinātu piegādes maksu. 1840. gadā Anglijā tika izlaista pirmā pastmarka pasaulē „Melnais penijs”. Pastmarku parādīšanās vienkāršoja vēstuļu sūtīšanu. Britu salās maksa par vēstuli, ja tās svars nepārsniedza pusunci (apmēram 14 gramus), neatkarīgi no attāluma, bija 1 penijs. Pastmarka – uzlīmējams papīra gabaliņš ar līmes slāni, apliecināja, ka par sūtījumu ir iepriekš samaksāts. Pastmarkas lieto ne tikai vēstuļu nosūtīšanai, bet tās arī kolekcionē. Pastmarku kolekcionāri – filatēlisti par īpaši vērtīgām uzskata retas pastmarkas - tādas, kuru pasaulē ir ļoti maz.

Ungārijas Pasta dibinātais Pastmarku muzejs savas durvis apmeklētajiem vēra 1930. gadā. Tas joprojām ir vienīgais muzejs, kurā var apskatīt visu valstu pastmarkas, tajā skaitā arī Latvijas pastmarkas. Pirmo Latvijas pastmarku izdeva 1918. gadā. Padomju laikā nebija Latvijas pastmarku, tās atsāka izdot pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā.

Izstādes atklāšana ir publisks pasākums, kura laikā uzņemtie foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti bibliotēkas publicitātes pasākumos.

Santa Rukmane
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli