Latvijas vadošie ārsti kopā ar mākslinieci Elitu Patmalnieci izkrāso zebras Rīgas centrā

10. novembrī, kad visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Neiroendokrīno audzēju (NET) diena, pirmo reizi arī Latvijā pie Latvijā "garākās zebras" jeb gājēju pārejas pašā Rīgas centrā pulcējās dažādu specialitāšu ārsti unrezidenti,kuri kopā ar mākslinieci Elitu Patmalnieci, interesentiem un vienkāršiem garāmgājējiem izkrāsoja vairākas zebras, kas ir visā pasaulē pieņemts šīs slimības atpazīstamības simbols. Pasākuma galvenais mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību NET audzējiem, veicināt izpratni par šobieži neatklāto un grūti atpazīstamo audzēju grupu,kā arī par to laicīgu diagnostiku, ārstēšanas iespējām un dzīvi ar NET.

Neiroendokrīno audzēju diena ir Starptautiskās neiroendokrīno audzēju alianses (INCA) koordinēts pasākums, kas vienlaicīgi norisinās vairāk nekā 17 pasaules valstīs. Šie audzēji veidojas no neiroendokrīnām šūnām visā organismā, tieši tāpēc to diagnostika ir sarežģīta un rada izaicinājumu ārstiem, taču atpazīstot tos, tie irveiksmīgi ārstējami. Pasākumā ikviens interesents varēja saņemt atbildes uz jautājumiempar NET no Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes slimnīcas un Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas vadošajiem ārstiem – pasākumā piedalījās dr. Aija Geriņa-Bērziņa,dr. Eva Vecvagare, dr. Elīna Liepiņa u.c.

Zebra – simbols retai saslimšanai

Par NET simbolu tiek uzskatīta zebra, jo tāpat kā nav vienādi svītrotu zebru, nav arī vienādu NET audzēju gadījumu.Zebra ir kļuvusi par NET simbolu, lai mudinātu ārstus ne tikai domāt par dažādu NET simptomu kopīgajiem cēloņiem, bet arī iedomāties par aforismu, ko piedēvē nepareizas diagnozes noteikšanai NET gadījumā: „Kad izdzirdat dipoņu, ne vienmēr vajag nodomāt, ka tas ir zirgs – tā faktiski varētu būt arī zebra.”

"Neiroendokrīni audzēji ir ļoti reti, tomēr to sastopamība pēdējos gados ir ievērojami pieaugusi. Šie audzēji ir "īpaši" ar savu daudzveidību un neprognozējamību. Diagnoze “ļaundabīgs audzējs” kā pacientam, tā ārstam nozīmē smagu un neatlaidīgu cīņu, tā prasa lielu savstarpēju uzticēšanos, izturību un zināšanas. Informēts cilvēks ir spēcīgs cilvēks ar skaidru skatu uz rītdienu un konkrētu rīcības plānu. Varu droši teikt, ka dažādu specialitāšu ārstu sadarbība un medicīniskie sasniegumi ļauj pacientiem un ārstiem ar cerību raudzīties nākotnē un kopīgi uzveikt šo reto slimību," uzsver asoc. prof. Haralds Plaudis, RAKUS Ķirurģijas galvenais speciālists.

Zebru ganāmpulka” veidošana visā Latvijā

Pasākumāizkrāsotās zebras būs pirmās “NET zebru ganāmpulkā”, kas sākotnēji tiks izvietots Rīgas Stradiņa universitātē, tādējādi katru dienu atgādinot topošajiem medicīnas darbiniekiem par šo diagnozi un tās specifiku. Turpmāk katru gadu 10.novembrī, Starptautiskajā NET dienā tiks izkrāsotas aizvien jaunas zebras, kas pievienosies “ganāmpulkam” un tiks izvietotas ārstniecības iestādēs visā Latvijā,lai gan jaunie, gan pieredzējušie ārsti biežāk sarežģītu onkoloģisko slimību gadījumā atcerētos par šo audzēju grupu kā varbūtēju diagnozi un uzsāktu tās pareizu ārstēšanu.

P.Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca – pirmsākumi NET atpazīstamībai

Pirms diviem gadiem norisinājās pirmais pasākums Latvijā, kur Starptautiskās NET dienas ietvaros tika izveidots Zebru klubs – nodibinājums, kur pulcējas dažādu specialitāšu ārsti no visas Latvijas un viesojas profesionāļi no Eiropas un pasaules valstīm, lai runātu par šo reto audzēju formu. P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsti bija vieni no pirmajiem, kas pievērsa uzmanību šai nopietnajai diagnozei Latvijā un sāka darbu pie ārstu informēšanas par NET un to diagnostikas iespējām.

“Šogad pirmo reizi arī Latvijā tiek aizsākta jauna iniciatīva – publiski atzīmēta starptautiskā NET diena,sabiedrība tiek iepazīstināta ar šo salīdzinoši nezināmo slimību un Rīgas centrā uzstādītas vairākas zebras figūras. Garāmgājēji tika aicināti izrādīt atbalstu, iekrāsojot kādu no zebras svītrām kopā ar mākslinieci Elitu Patmalnieci un mūsu vadošajiem ārstiem. Mūsu mērķis ir piesaistīt pēc iespējas lielāku sabiedrības uzmanību, panākt, lai ar zebru palīdzību arī sabiedrība uzzina par NET, lai pēc iespējas vairāk cilvēku ņemtu dalību pasākumā, uzņemtu “Zelfijus” jeb selfijus un dalītos ar tiem sociālajos tīklos, tādējādi ieinteresējot un iepazīstinot ar NET arvien plašāku sabiedrību, lai arī ārsti Latvijā aizdomātos par NET kā iespējamu diagnozi audzēju gadījumos,” uzsver Linda Sedleniece, Ipsen Medicīniskā menedžere Baltijā.

Kas ir neiroendokrīnie audzēji?

Neiroendokrīni audzēji (NET) ir retu, lēni augošu audzēju grupa, kas gadā skar ap 35 uz katriem100 000 cilvēkiem visā pasaulē. Šie audzēji veidojas endokrīnās (ražo hormonus mūsu organismā) vai nervu sistēmas šūnāsvisā organismā.Ārsti Latvijā abās lielākajās universitātes klīnikās RSKUS un RAKUS jau kopš 2015.gada ir uzsākuši dalību Eiropas starptautiskajā retu endokrīno audzēju saslimšanu reģistrā EUROCRINE. Apkopojot pieredzi, laikā no 2015. līdz 2017.gadam abās universitātes slimnīcās ar šo reto audzēju formu tikuši diagnosticēti un ārstēti pavisam 108 slimnieki. BiežākNETLatvijas pacientiem ir atrasti aizkuņģa dziedzerī (25%) un kuņģī (21%). Pieredze rāda, ka 32% gadījumu neiroendokrīnie audzēji tiek diagnosticēti jau ar metastāzēm. Tas vēlreiz liek atgādināt sabiedrībai par regulāriem ārsta apmeklējumiem, jo tikai savlaicīgi diagnosticēta slimība var tikt veiksmīgi ārstēta. Vairāk informācijas par NET var iegūt: http://www.dzivearnet.lv.

Pasākumu organizē Latvijas vadošie dažādu nozaru speciālisti, RAKUS “NET vienība”, sadarbībā ar Latvijas ķirurgu asociāciju, Latvijas onkologu – ķīmijterapeituasociāciju. Pasākumu atbalsta un zebru krāsošanu nodrošina krāsu zīmols “Vivacolor”, Zebru klubs Latvijā, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Studentu pašpārvalde, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un IPSEN.

Maija Prozoroviča
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  Innsbruck Airport Transfers  vannu restaurācija