Sabiedrībā zināmi žurnālisti un zero waste aktīvisti apvienojas vides biedrībā "DARI"


Biedrības foto
Iestājoties par tīru vidi, zaļo domāšanu un valsts ilgtspēju, Latvijā dibināta jauna vides biedrība "Dabas aizsardzība un rīcība ilgstpējai" (DARI), kurā apvienojušies sabiedrībā zināmi vides aktīvisti – žurnālisti Ramona Salmiņa un Sandijs Semjonovs, kā arī bezatkritumu jeb zero waste kustības pārstāve, beziepakojuma veikala līdzīpašniece un vēstnese Nikija Baltgaile. Jaundibinātās organizācijas mērķis ir aktualizēt un risināt vides problēmas Latvijā, tādejādi sasniedzot un palīdzot izpildīt ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus.

Kopumā ir izvirzīti 17 ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi un 169 apakšmērķi. Biedrība “DARI” strādās pie tā, lai vismaz nelielu daļu no šiem mērķiem sasniegtu arī Latvijā. Piemēram, līdz 2030. gadam samazināt pilsētu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi uz vienu iedzīvotāju, cita starpā pievēršot īpašu uzmanību gaisa kvalitātei un sadzīves un citu atkritumu apsaimniekošanai. No rūpniecības, transporta un apkures industrijām veidojas lielākais gaisa piesārņojums, tāpēc biedrība strādās pie tā, lai šie jautājumi nonāktu arī politiķu un sabiedrības dienaskārtībā.

Starp ANO mērķiem, ir arī nodrošināt ūdens un sanitārijas pieejamību visiem iedzīvotājiem un ilgtspējīgu pārvaldību.  Ļoti svarīgi ir atcerēties, ka ūdens ir jātaupa, tāpēc biedrība aktualizēs arī šos jautājumus, lai ikviens apzinātos, ka tīrs ūdens mums ir vitāli nepieciešams gandrīz visām darbībām, ar kurām saskaramies katru dienu. Mūsu mērķis ir veicināt to, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs domātu un rīkotos ne tikai lokāli, bet arī globāli, uzlabojot apkārtējo vidi.

Kā skaidro biedrības pārstāvji, ideja par tās izveidošanu radusies, redzot un iepazīstoties ar citu valstu pieredzi vides sakoptība. “Jo vairāk redzu, kas ar vidi notiek citur pasaulē, jo vairāk aizdomājos par vidi Latvijā. Mēs diezgan bieži paļaujamies uz to, ka mums jau viss ir kārtībā, mūsu upēs nepeld plastmasas kalni, ir daudz mežu un arī gāzmaskās vēl neviens nestaigā. Taču, manuprāt, arī mēs Latvijā jau tagad dzīvojam uz nākamo paaudžu rēķina. Ja tagad nedomāsim un nerīkosimies, tad arī mēs nonāksim vides katastrofas priekšā. Rīga jau tagad netiek galā ar gaisa kvalitāti, piesārņojumu Gudrona dīķos nespējam likvidēt gadiem, Baltijas jūra ir viena no piesārņotākajām pasaulē un joprojām ir ievērojama daļa cilvēku, kuri dzīvo ar uzskatu, ka “pēc manis kaut vai ūdens plūdi”. Nedrīkstam paļauties, ka kāds cits mūsu vietā parūpēsies par vidi un mūsu dzīves telpu kopumā, tādēļ biedrībai ir uz rīcību vērsts nosaukums – DARI, bet mūsu moto ir “Nedzīvot uz citu paaudžu rēķina!” pauž biedrības vadītāja R. Salmiņa.

S. Semjonovs papildina: “Ievērojami lielākā daļa sabiedrības izvēlas dzīvot komfortā un tā, lai nebūtu jāiespringst. Taču dzīvot videi draudzīgi nav pārāk sarežģīti. Tas sākas ar nelielām ikdienas izvēlēm un ieradumu maiņu. Tas ir kā likt puzli, kurā ir daudzi mazi gabaliņi. Liekot pozitīvo kopā, veidojas labais. Tikai visi kopā varam panākt ko lielāku. Panākt, lai būtu depozītsistēma atkritumiem, lai cilvēki šķiro un dzīvo videi draudzīgi. Panākt, lai milzu apjomos neizcērt mežus. Panākt, lai atpūtnieki nepiemēslo pludmales un mežus. Panākt, lai mēs nekļūstam par citu valstu atkritumu poligonu.  Mums ir tikai viena valsts, tādēļ visiem kopā jārūpējas, lai nosargātu Latvijas dabas vērtības un bioloģisko daudzveidību.”

“Uzskatu, ka mūsdienās, kad piesārņojuma un klimata pārmaiņu jautājumi arvien saasinās, uz rīcību vērstu un zaļi domājošu organizāciju nevar būt par daudz. Jo vairāk būs tādu cilvēku kā mēs, kuri ne tikai runās, bet arī darīs, jo tīrākā un sakārtotākā vidē mēs paši un mūsu bērni dzīvosim!” akcentē N. Baltgaile. Viņa kā vienu no biedrības uzdevumiem iezīmē arī darbu ar atbildīgajām valsts institūcijām, līdzdarbojoties arī normatīvo aktu izstrādes procesā, lai Latvija ievērotu un veidotu politiku saskaņā ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem.

DARI ktivitātēm turpmāk varēs sekot līdzi biedrības lapā sociālajā tīklā «Facebook» 

 

 

Biedrība DARI
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums