E.Tavars: "Vardarbīga" pašvaldību apvienošana nav pieļaujama

Potenciālā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ministra amata kandidāta Jura Pūces (Attīstībai/Par!) paziņojums par pašvaldību skaita samazināšanu uz pusi viņa apstiprināšanas gadījumā ir vērtējams kā pārsteidzīgs, norāda Edgars Tavars, Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētājs.

Mulsinošs šķiet reformas nepieciešamības pamatojums, atsaucoties uz neatbilstību likuma prasībām. Ja likums ir neatbilstošs situācijai, tad tas ir jāmaina, nevis barbariski jāpārzīmē pašvaldību karte.

E. Tavars uzsver, ka reformas mērķim jābūt nevis piespiedu pašvaldību apvienošanai un novadu likvidēšanai, bet gan – valsts iedzīvotāju dzīves kvalitātes celšanai. Jo īpaši attālākajos valsts novados.

“Ja Rojas novadu pievienos Talsiem, kur atradīsies visa administrācija, vai dzīve Rojā paliks vieglāka? Vai pašvaldības sniegtie pakalpojumi kļūs kvalitatīvāki? Tā nebūs! Reforma jāsāk no otras puses. Jāapzina pašvaldību sniegto pakalpojumu kvalitāte, finansiālās iespējas, jāizanalizē konkrētās reformas ieguvumi un zaudējumi; jāizskaidro tie pašvaldību iedzīvotājiem, jādiskutē ar viņiem un jāuzklausa viedoklis. Un tikai tad lemjam par reformas variantu."!”

E. Tavars atzīst, ka iepriekšējā novadu reforma sevi nav attaisnojusi: “Kaut gan, iespējams, krīzes gados izdzīvot vieglāk bija lielākiem novadiem. Esošās reformas ietvaros ir daudz mazu pašvaldību, kuras ar grūtībām īsteno pašvaldības pārvaldības funkcijas. Divām pašvaldībām pat nav vienotas teritorijas – nevar novadu šķērsot, neiebraucot cita novada teritorijā. Tāpat jau sen bija jārisina jautājums par dažādu dienestu sadarbību un vienota kartējuma sistēma izveidi saskaņotai dienestu darbībai.”

Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs E. Tavars uzskata, ka reģionālā reforma jāsāk ar pilnvērtīgu sociāli ekonomiskās situācijas apzināšanu katrā pašvaldībā un pašvaldību sniegto pakalpojumu un iespēju novērtējumu.

“Nepieciešama arī valsts kartējuma reforma, jo šobrīd ir absurda situācija, kad valstij ir 30 dažādas pakalpojumu sniegšanas kartes .

Un, galvenais, steidzami jamaina NUTS koeficenti – valsts un ES atbalsta apjoms attālākajos valsts novados,” E. Tavars.

Kad valdības veidošanas sākuma posmā izskanēja viedokļi par pašvaldību skaita samazināšanu, Latvijas Zaļā partija organizēja novadu administratīvi teritoriālās reformas jautājumam veltītu konferenci LZP pārstāvēto pašvaldību pārstāvjiem.Toreiz tika secināts, ka galvenais atskaites punkts ir Latvijas iedzīvotājs, viņa dzīves līmeņa kvalitātes paaugstināšana un katram iedzīvotājam nepieciešamo pakalpojumu klāsta nodrošinājums neatkarīgi no viņa dzīvesvietas. Pirms jebkādas pašvaldību reformas ir jāizpēta kas līdzšinējā modelī ir labi strādājis, kas bijis slikts, jākonsultējas ar pašvaldībām. Latvijas cilvēki nedrīkst būt politiķu eksperimenta objekts, uzskata LZP vadītājs E.Tavars.

 

Edgars Tavars
Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana