Eksperte: 7 ieteikumi, lai svētkos mazinātu ugunsnelaimes riskus


public. foto
Svecītes Adventes vainagā un egļu zaros, krāšņs svētku salūts, atnākot Jaunajam gadam un mirdzošas lampiņu virtenes, kas priecē no māju logiem, skatlogiem, jumtiem un piemājas kokiem – šīs lietas rada svētku noskaņu un patīkamas sajūtas, taču, neievērojot piesardzību, tas ir arī drauds mūsu drošībai. Lai svētkus neaptumšotu neuzmanības neradīta nelaime, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore, Biznesa augstskolas Turība absolvente Agrita Vītola savā viedoklī dalās ar padomiem, ko ieteicams ievērot ikvienam svinētājam.

Svecītēm eglītē - nē!

Svecītes savās Ziemassvētku eglītēs nevajadzētu likt, tā ir paaugstināta bīstamība, taču lielai iedzīvotāju daļai tā ir bērnības tradīcija. Noskaņas radīšana – tas ir skaisti, nenoliedzami, bet mēs tomēr ieteiktu to nedarīt. Bez svecēm ziemas periodā neiztiksim, bet labāk tās degt tālāk no egles, jo liels skaistums dažu sekunžu laikā var pārvērsties postošā ugunsgrēkā. Tāpat arī elektriskās virtenes – šeit jābūt īpaši uzmanīgiem, lai virtenēs nebūtu pārrāvumu vai tās pārlieku nesakarstu.

Eglītes jātur ūdenī

Jo ilgāk eglīte atrodas telpās, jo sausāka tā kļūst! Šādā situācijā nevajag daudz, lai no sīkas dzirksteles rastos liesma! Turiet eglītes ūdenī, cik ilgi vien iespējams – tas saglabā mitrumu eglē, un tā tik ļoti neizkaltīs. Lai arī kādus rotājumus un sveces izvēlaties savu svētku greznošanai, vienmēr atcerieties, ka drošība ir pirmajā vietā, tikai pēc tam nāk skaistums!

Iesakām arī izvairīties arī no situācijām, kad svecītes ieliktas tieši adventes vainagā, bet parūpēties, lai tām tiktu atbilstoši izveidota vieta vai pamatne.

Ārā izvietot tikai tam paredzētās virtenes

Tas pats attiecas uz virtenēm, kas paredzētas izvietošanai ārā, lai izgreznotu savu privātmāju vai dzīvokļa balkonu. Nereti nākas redzēt, ka cilvēki ārā izliek virtenes, kas paredzētas iekštelpām, domājot, ka nekas slikts jau nenotiks. Caur šīm virtenēm cauri plūst strāva, kas dažādos apstākļos spēj dzirksteļot, izraisot atklātas liesmas. Būtiski, lai ārā izvietotās virtenes tieši tam arī būtu paredzētas, turklāt jāseko līdzi, vai virteņu posmā nav izveidojies kāds pārrāvums.

Svētku iepirkšanās trakums

Svētkos mūsu darbs saistās ne tikai ar ugunsgrēkiem, tāpēc es vēlētos uzsvērt arī citu virzienu - tas saistīts ar ātru, pareizu un operatīvu izkļūšanu no iepirkumu centriem vai pasākumu vietām vajadzības gadījumā. Ieejot telpā, pievērsiet uzmanību, kas ir apkārt, kur atrodas tuvākās izejas, tāpat rezerves un evakuācijas izejas. Aicinām laikus padomāt par dāvanu izvēli, mēs vēlētos uzsvērt – praktiskām dāvanām ir liela vērtība. Drīzumā visos mājokļos kā obligāta prasība tiks noteikta dūmu detektora izvietošana, bet privātmājās - arī ugunsdzēšamais aparāts. Iespējams, ka šāds dāvanu komplekts būtu lieliska dāvana mājas saimniekiem.

Par drošību jādomā katram un visiem kopā

Tuvojoties svētkiem, katram no mums ir pacilāts un prieka pilns noskaņojums. Ugunsdzēsēji glābēji uz šo periodu raugās ar cerībām, lai viss noritētu mierīgi – bez starpgadījumiem. Jāsaka, ka statistika pierāda – svētku dienās izsaukumu skaits nepalielinās, tas ir visnotaļ pozitīvi. Mēs visi kopā svētkus varam padarīt skaistus, tikai atcerēsimies, ka katram un visiem kopā jādomā par drošību! Protams, policija mūs sargās, glābēji – glābs, taču sākumā jāsāk pašiem ar sevi! Ļausim arī ugunsdzēsējiem glābējiem Ziemassvētku vakarā – savas maiņas laikā mierīgi paēst svētku vakariņas.

Svētku laikā, dodoties prom no mājām garākās brīvdienās, būtiski, lai visas elektroierīces tiktu izslēgtas un atvienotas no tīkla, vadi izrauti no kontaktiem, pat nelielo sarkano podziņu, kas deg televizora apakšā ir jāizslēdz. Dažkārt var glābt dūmu detektors, kura radīto skaņu izdzird kaimiņi, reaģējot un palīdzot ar radušos situāciju

Pirotehnikas iegāde tikai sertificētos veikalos

Kas attiecas uz salūtu gadumijā – pats pirmais un galvenais ir padomāt par savu un apkārtējo cilvēku drošību. Salūts ir krāšņs un sagādā prieku, bez salūta Jaungadā neiztikt. Tāpēc pirotehnikas izstrādājumus noteikti nevajadzētu pirkt apšaubāma rakstura veikalos vai pasūtīt no interneta vietnēm, kuras nevieš uzticību. Ja nav pārbaudāma vai noskaidrojama iegādātās pirotehnikas izcelsme, to lietot nevajadzētu, jo grūti paredzēt, kā reaģēs sastāvā esošās vielas. Salūts jāšauj maksimāli atklātā laukā, lai neradītu lieku bīstamību apkārt esošajām tuvējām ēkām. Vienmēr jāpiedomā par apkārtējo drošību, norādot, ka viņiem nevajadzētu nākt pārāk tuvu vietai, no kuras tiek izšautas raķetes – salūtu redzēsiet arī no nedaudz lielāka attāluma.

Ne aukstais laiks, bet cilvēku neapdomība ir iemesls nelaimēm

Izsaukumu skaits šajā aukstajā laikā nedaudz pieaug. Tie ir izsaukumi, kas visbiežāk saistīti ar apkuri. Vairums ugunsgrēku rodas netīrītu skursteņu dēļ, kad deg sodrēji – diemžēl, bet šīm lietām bieži netiek pievērsta uzmanība. Tāpat bez uzmanības vai viegli uzliesmojošu priekšmetu tuvumā atstātas sveces, kas apgāžoties izraisījušas ugunsgrēku. Jāpiebilst, ka arī šogad bijušas ugunsnelaimes, kuru cēlonis ir tieši sveces. Svece, kas bez pieskatīšanas atstāta Adventes vainagā, ugunsgrēku spēj izraisīt pietiekoši ātri, lai pats cilvēks ar to vairs netiktu galā. Ne jau aukstais laiks ir iemesls izsaukumiem, bet gan pašu cilvēku neapdomība un neuzmanība. Bīstami, ja visu laiku dzīvo ar domu, ka ar mani jau nekas nenotiks – tas noved pie koncentrēšanās trūkuma.

Ģimenēs, kurās ir bērni, drošības jautājumiem tiek pievērsta lielāka uzmanība

Prevencijas pasākumi ir neatņemama mūsu ikdienas darba sastāvdaļa. To dara ne tikai VUGD sabiedrisko attiecību speciālisti, bet arī paši ugunsdzēsēji glābēji, kas iesaistās sabiedrības informēšanā drošības jautājumos. Izplatīts veids jauniešu un bērnu informēšanai ir došanās uz skolām, rīkojot interesantus un informatīvus pasākumus, lai radītu interesi un izglītotu vienlaikus. Ir veikti pētījumi par cilvēku informētības līmeni ugunsdrošības jautājumos, kuros secināts, ka cilvēkos vērojama liela interese un viņi ir zinoši attiecīgajos drošības jautājumos. Problēma ir tajā, ka līdzko jāsākas reālai darbībai, kur būtu jāizmanto iegūtās zināšanas, vērojams prasmju trūkums. Interese ir, bet vēl netiekam pāri slieksnim līdz reālai darbībai – tas arī ir mūsu galvenais uzdevums šobrīd, lai vārdi saskanētu ar darbiem. Tas, vai cilvēki palikuši apzinīgāki, kā tas bija agrāk, ir grūti izmērāms, katram laika posmam bijuši savi izaicinājumi. Nevarētu teikt, ka cilvēki ir neapzinīgi, bet drīzāk neapdomīgi dažādās situācijās. Pētījums pierādīja, ka ģimenēs, kur ir bērni, par ugunsdrošību rūpējas vairāk, jo bērni savas skolā iegūtās zināšanas atnes mājās vecākiem. Drošības jautājumi mūsdienu sabiedrībā kļuvuši par pašsaprotamu lietu un tam netiek pievērsta papildus uzmanība. Mēs varam informēt sabiedrību, cik vien vēlamies, bet svarīgi, lai cilvēki paši apzinās, ka tam ir nozīme.

Svinot svētkus, neaizmirsīsim padomāt par drošību! Sargāsim sevi un atgādināsim par to arī citiem!

Autore: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore, Biznesa augstskolas Turība absolvente Agrita Vītola

 

 

Biznesa augstskola Turība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli