Ziņas | Lasītāji raksta


Zāļu kompensācijas sistēmas pilnveidošana – instruments kā samazināt cenas

Kāpēc medikamenti, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, Latvijā ir tik dārgi? (1) Kā samazināt mājsaimniecību izdevumus par zālēm? Šie jautājumi arvien biežāk parādās masu mediju un sabiedrības uzmanības centrā un, cerams, būs vieni no pirmajiem, ko risinās jaunā valdība.

Veikts unikāls apskats par Latvijas virtuvi 100 gados

Lielākais vietējais gaļas pārstrādes uzņēmums "Forevers" sadarbībā ar domubiedriem – pavāru Mārtiņu Sirmo, pavārgrāmatu autori Antoņinu Masiļūni un ēdienu pētnieci, Dr. art. Astru Spalvēni – projektā "10 desmitgades, 10 garšīgi stāsti" analizējuši Latvijas virtuves tradīcijas 100 gados. Projekta laikā īstenotajā pētnieciskajā apskatā secināts, ka gaļas ēdieni par spīti vēstures līkločiem, produktu deficīta gadiem un citu tautu kulinārajām ietekmēm, vienmēr ir bijuši vieni no svarīgākajiem Latvijas virtuves pamatēdieniem.

Eksperte: Jāpierod, ka skaidras naudas darījumi paliks pagātnē

Ministru kabinets februāra izskaņā atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, kas paredz būtiski samazināt darījumu skaitu ar skaidru naudu. Paredzams, ka likuma grozījumi stāsies spēkā šogad maijā, bet pirms tam likumprojektam jāgūst atbalsts Saeimā. Šajā laikā ideja daļā sabiedrības jau tikusi nodēvēta par banku lobiju uzvaru, kas ļaus tām gūt papildus peļņu. Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes prodekāne Ieva Bruksle gan norāda, ka skaidras naudas darījumu samazināšana ir loģisks solis digitalizācijas laikmetā, turklāt Latvija nav ne pirmā, ne pēdējā valsts, kurā notiek šādi procesi.

Asociācijas vadītāja: Sociālās uzņēmējdarbības būtība - dot makšķeri un mācīt ķert zivis

Kopš Sociālā uzņēmuma likuma stāšanās spēkā 2018. gada 1. aprīlī sociālā uzņēmuma statuss ir piešķirts 36 uzņēmumiem. Vispopulārākā darbības joma ir darba integrācija, jo 37% uzņēmumu darbojas tieši šajā sfērā. Starp populārākajām jomām ir arī izglītība, atbalsta sniegšana trūcīgajiem un mazaizsargātajiem un dažādu sociālo pakalpojumu sniegšana (katrā no jomām vidēji 15% sociālo uzņēmēju). Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja, Biznesa augstskolas Turība studente Liene Reine–Miteva uzsver, ka Latvijā ir vairāki veiksmīgi šāda veida uzņēmējdarbības piemēri, kuri risina gan lokālas, gan globālas problēmas.

Eksperte: Pārkāpumu topa augšgalā – svešu datu izmantošana

Dati liecina, ka katrs otrais interneta lietotājs ir saskāries ar pārkāpumiem internetā. Cilvēki aizvien tiek aicināti pievērst uzmanību nelegālajam saturam un pārkāpumiem, tostarp internetā piedzīvotai šantāžai vai draudiem, finanšu krāpšanas shēmām un emocionālai vardarbībai. Juridiskās jomas eksperte, Biznesa augstskolas Turība absolvente Ieva Krasovska stāsta, ka šobrīd izplatītāko pārkāpumu topa augšgalā ir svešu datu izmantošana, vienlaikus norādot, ka pēc datu regulas ieviešanas jau vērojamas vairākas pozitīvas izmaiņas.

Eksperts: Ceļu seguma virskārta jāatjauno ik pēc 7 līdz 10 gadiem

Ik gadu tuvojoties pavasarim, arvien aktuālāks un pamanāmāks kļūst jautājums par ceļu segumu kvalitāti uz Latvijas ceļiem. Sociālajos medijos, ziņu portālos un televīzijā ik dienas varam redzēt neapmierinātu autovadītāju komentārus par ceļu stāvokli Rīgas ielās un citviet Latvijā. Lai katru pavasari nebūtu jācīnās ar jaunām bedrēm, ceļu seguma virskārta ir jāatjauno ik pēc 7 – 10 gadiem, uzsver SIA "Ceļu eksperts" valdes priekšsēdētājs, Biznesa augstskolas Turība absolvents Aigars Strežs. Viņš skaidro, ka ceļu seguma kvalitāti ietekmē gan mainīgie laikapstākļi, gan tas, ka segums netiek atjaunots pietiekami bieži.

Ērtās vērtēšanas čības

Publiskajā telpā regulāri parādās dažādi raksti par skolēnu vērtēšanu, kurus ar interesi izlasu un lielākoties piekrītu tajos paustajam. Šoreiz vēlētos paust viedoklis nevis par bezatzīmju vērtēšanu, bet par atzīmju izlikšanas kultūru pretstatā vidējās atzīmes diktatūrai.

Pieci iemesli, kāpēc pirkt vietējo pienu

Guntis Gūtmanis, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes loceklis, Piena grupas vadītājs:

Pedagoģe: Skolotājs var iedvesmot un palīdzēt piepildīt sapņus!

Skolotāja darbā ir tik liels emocionālais gandarījums, kādu reti var iegūt citā profesijā, stāsta pedagoģe Vitnija Kokoreviča. Viņas pieredzē ir darbs gan ar senioriem, gan ar bērniem, jo Vitnija ir Rīgas Franču liceja datorikas un programmēšanas skolotāja, un klases audzinātāja, kā arī darbojusies projektā "Pieslēdzies, Latvija!", kura ietvaros palīdzējusi senioriem apgūt datorprasmes. Par pedagoga profesiju viņa saka – skolotājs var iedvesmot un palīdzēt piepildīt sapņus!

Eksperte: Daudzi uzņēmumi joprojām cenšas palīst zem sveša zīmola

Daudzi no patērētājiem ir saskārušies ar situāciju, kad, pērkot kādu produktu vai pakalpojumu, var apjukt, jo vairākiem zīmoliem vai precēm ir ļoti līdzīgi nosaukumi un vizuālie noformējumi. Visbiežāk šādas situācijas nav sagadīšanās, bet gan apzināta palīšana zem sveša zīmola, stāsta mārketinga eksperte, Biznesa augstskolas Turība docente Renāte Cāne. Viņa uzsver, ka šāda prakse ir negodīga, bet lielākoties likumīga, tāpēc to pielieto pat lieli uzņēmumi.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli