Paziņojums par ASV lēmumu izstāties no Vidēja un tuva darbības rādiusa kodolbruņojuma līguma


foto;azertag.az
2019. gada 1. februārī NATO ārlietu ministri pieņēma paziņojumu par Vidēja un tuva darbības rādiusa kodolbruņojuma līgumu (Intermediate – Range Nuclear Forces Treaty - INF), kurā pauž atbalstu ASV lēmumam pārtraukt līguma saistību izpildi un secina, ka Krievija kopš 2018. gada 4. decembra ASV paziņojuma nav spērusi soļus INF līguma pārkāpumu novēršanai, kā arī nav sniegusi ticamus, pārbaudāmus skaidrojumus par līgumā aizliegto raķešu izstrādi un izvietošanu. Tādējādi Krievija turpina apdraudēt Eiroatlantisko drošību. ASV š. g. 1. februāra paziņojums par izstāšanās procesa uzsākšanu ir stingrs signāls Krievijai, ka saistību neievērošanai ir nopietnas sekas.

Attīstot un izvietojot INF līgumā aizliegtās raķetes, Krievija ir būtiski pārkāpusi INF līgumā noteiktās saistības, tāpēc ASV ir juridisks pamatojums veikt samērīgus pretpasākumus un pārtraukt savu dalību līgumā, lai aizsargātu savas un NATO sabiedroto drošības intereses. Ārlietu ministrija atbalsta ASV lēmumu. Ministrijas vērtējumā izstāšanās process, kas aizņems nākamos sešus mēnešus, Krievijai vēl joprojām dod iespēju iznīcināt INF līgumā aizliegtās raķešu sistēmas un atgriezties pie pilnīgas līguma saistību ievērošanas.

Efektīva bruņojuma kontrole ir svarīgs Eiroatlantiskās drošības elements. Ārlietu ministrija ir vienisprātis ar NATO sabiedrotajiem, ka situācija, kurā ASV un citas līguma dalībvalstis vienpusēji ievēro līgumu, kamēr Krievija to pārkāpj, nav ilgtspējīga un neveicina Eiroatlantiskās telpas drošību.

Latvija aicina Krieviju izmantot turpmākos sešus mēnešus, lai spertu konstruktīvus soļus līgumu saglabāšanai un nodrošinātu tā efektīvu darbību turpmāk.

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums