Prāgā apskatāma izstāde ,,Prāgas pavasara un ,,Hartas 77,, atskaņas Latvijā/Baltijā,,

Līdz 4.jūlijam Čehijas Zinātņu akadēmijas Prezidija aulā būs apskatāma Latvijas Valsts arhīva veidotā izstāde ,,Prāgas pavasara un ,,Hartas-77,, atskaņas Latvijā/Baltijā,, (autori Ritvars Jansons un Iveta Šķiņke). Izstādi atklāja Latvijas Republikas vēstniece Čehijā Argita Daudze un Čehijas Zinātņu akadēmijas Jaunāko laiku vēstures institūta direktors Oldržihs Tuma (Oldržihs Tuma).

Sadarbojoties Latvijas Valsts arhīvam, Latvijas Republikas vēstniecībai Čehijā un Čehijas Zinātņu akadēmijas Jaunāko laiku vēstures institūtam, izstāde iekļauta starptautiskās konferences ,,1968.gada Prāgas pavasaris. Sabiedrība. Mediji. Politisko un kultūras procesu pārveide,, programmā.

Starptautiskajā konferencē referātu nolasīja vēstures zinātņu doktore Daina Bleiere. Konferencē, izstādes atklāšanā un citos pasākumos piedalījās Latvijas Valsts arhīva delegācija direktores Dainas Kļaviņas vadībā.

Izstāde vēsta, kā 1968.gada notikumi Čehoslovākijā atbalsojās Latvijā un visā Baltijā. Tiek parādīti maz zināmi fakti par Latvijas iedzīvotāju protestiem sakarā ar PSRS karaspēka ievešanu Čehoslovākijā.

Autori uzsver, ka Čehoslovākijas reformas Baltijai deva cerību un stimulu drosmīgiem cīnītājiem, kuri nostājās pret režīmu Baltijā.

Izstādē nozīmīga vieta ir atvēlēta arī Čehoslovākijas cilvēktiesību aizstāvju ,,Hartas-77,, ietekmē 1979.gadā parakstītajai baltiešu disidentu hartai ar aicinājumu pasaules valstīm nosodīt un atcelt 1939.gada 23.augusta Molotova-Ribentropa paktu. Izstādē redzamie dokumenti un bagātīgais foto klāsts informē, ka cīņa par cilvēktiesībām Baltijas valstīs noveda pie prasības par neatkarīgu valstu atjaunošanu. Skatītājs var iepazīties ar to, kā Latvija, Lietuva un Igaunija atguva neatkarību.

Izstādē izmantoti Baltijas valstu un Krievijas arhīvu, muzeju, kā arī personīgo kolekciju dokumenti.

Ģada nogalē izstāde būs apskatāma arī Česke Budejovices, Ostravas Universitātēs un Homutovas apgabala muzejā.

Šis notikums tiek organizēts Latvijas 90 gadu jubilejas svinību ietvaros

Latvijas vēstniecība Čehijā

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums