Ziņas | Latvija


Rīga


“Rīgas siltums” dāvina pašvaldībai 30 000 eiro koku stādīšanai A. Čaka ielā

AS “Rīgas siltums” savā 25 gadu dibināšanas jubilejā nolēmusi dāvināt Rīgas pašvaldībai 30 000 eiro koku stādīšanai Aleksandra Čaka ielā, posmā starp Ērgļu ielu un Pērnavas ielu, tādējādi padarot vienu no noslogotākajām ielām zaļāku un iedzīvotājiem draudzīgāku.

Rātsnama zvani atskaņos jaunas komponista Mārtiņa Brauna aranžētas melodijas

Pirmdien, 1. jūnijā Rīgas Rātsnama zvani sāks atskaņot jaunu skaņdarbu izlasi ar komponista Mārtiņa Brauna aranžētajām melodijām. Sadarbībā ar pašvaldību komponists zvanu mūzikas programmu veido kopš to uzstādīšanas, un šajā pavasarī izvēlējies virkni jaunu un skanīgu melodiju.

Amatos apstiprina vairākus Rīgas domes departamentu direktorus

Piektdien, 29. maijā Rīgas domes pagaidu administrācija amatos apstiprināja vairākus Rīgas domes departamentu direktorus.

Lai novērstu centralizēto eksāmenu uzdevumu “nopludināšanu”, tiks veikti preventīvi pasākumi

Sākoties eksāmenu laikam, Valsts policija sadarbībā ar Valsts izglītības satura centra pārstāvjiem centralizēto eksāmenu norises laikā skolās veiks preventīvus pasākumus, lai novērstu centralizēto eksāmenu uzdevumu prettiesisku izpaušanu. Tāpat šogad centralizētajos eksāmenos ir iestrādāts papildus drošības elements, kas eksāmenu uzdevumu publicēšanas gadījumā ļaus vieglāk identificēt pārkāpēju. Valsts policija aicina pedagogus, skolu darbiniekus un skolēnus apzināties krimināltiesiskās sekas, kas var iestāties par centralizēto eksāmenu uzdevumu izpaušanu pirms eksāmena sākuma, un rūpēties par neizpaužamu ziņu glabāšanu!

Rīgas pašvaldība pateicas uzņēmumiem un organizācijām par atbalstu sociālajai sistēmai ārkārtējās situācijas laikā

Trešdien, 27. maijā, Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics un Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte svinīgā pasākumā Rātsnamā sirsnīgi pateicās uzņēmumu un organizāciju pārstāvjiem par sniegto ieguldījumu, atsaucību un atbalstu pašvaldības sociālajai sistēmai ārkārtējās situācijas laikā.

Ekonomika, finanses


Covid-19 negatīvā ietekme uz ekonomiku jau redzama 1.ceturkšņa datos

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem iekšzemes kopprodukts (IKP) šī gada 1. ceturksnī bija par 1,5% mazāks nekā pirms gada. Lai arī Covid-19 ietekme uz tautsaimniecību iezīmējās vien marta vidū, kopējā ekonomikas sabremzēšanās 1. ceturksnī bija gaidāma.

Maijā turpina kristies uzņēmēju noskaņojums pakalpojumu sektorā un būvniecībā

Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji 2020. gada maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja pazemināties būvniecībā un pakalpojumu sektorā, bet nedaudz uzlabojās mazumtirdzniecībā un rūpniecībā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu1 dati.

Aprīlī būvniecības izmaksu līmenis samazinājās par 0,2 %

2020. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā samazinājās par 0,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Būvmateriālu cenas samazinājās par 1,0 %, savukārt strādnieku darba samaksa palielinājās par 1,3 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1 %.

IKP 1. ceturksnī samazinājies par 1,5 %

2020. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 1. ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem datiem ir samazinājies par 1,5 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Faktiskajās cenās IKP 1. ceturksnī bija 6,8 miljardi eiro.
Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem IKP samazinājās par 2,9 %.

Kā izmainīsies aizdevumu tirgus?

Jaunās koronavīrusa slimības izplatība ir nopietni ietekmējusi pasaules finanšu tirgu. Par aizdevumu tirgu Latvijā, tas būs atkarīgs no tā, cik ilgi šīs viss ieilgs. Šobrīd Latvijas valdība ir aizņēmusies un izveidojusi parādu līdz vairāk kā 12 miljardiem eiro.
Protams, šis ir neticami mainīgs laiks, kad visas pasaules valstis cieš no pandēmijas destabilizējošajām sekām. Neviens uzņēmums nav imūns pret veselības krīzes izraisītajiem izaicinājumiem, un ir saprotamas bažas par zaudējumiem, kas nodarīti pasaules ekonomikai, finananšu un aizdevumu tirgiem.

Novados


Cēsis sadarbībā ar “ADVEN” izvēlas ilgtspējīgu centralizēto siltumapgādi un samazina tarifu

Uz ilgtspējību un profesionalitāti balstītā “ADVEN” un Cēsu pašvaldības sadarbība vairāku gadu garumā ne tikai ļāvusi nodrošināt modernu centralizētās siltumapgādes sistēmu, bet arī samazināt siltumapgādes tarifu – nākamajā apkures sezonā cēsiniekiem tarifs samazināsies par 9,6%.

Kurzemes reģions diskutē par situāciju valstī saistībā ar COVID-19 un tās ietekmi uz pašvaldību budžetiem

Šī gada 20.maijā Kurzemes pašvaldību vadītāji un vadītāju vietnieki jau otro reizi tikās attālināti Kurzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes sēdē. Šoreiz tiešsaistē tika diskutēts ar finanšu ministru Jāni Reiru par prognozēm pašvaldību budžetiem šim un nākamajam gadam, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru Juriju Perevoščikovu par ar Covid-19 saistītajiem ierobežojumiem un prognozēm nākotnē.

VNĪ: Ventspilī vēsturiskajā Gūtšmitu namā taps vienots klientu apkalpošanas centrs 5 iestādēm

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) izsludina apvienoto projektēšanas un būvdarbu iepirkumu arhitektūras pērles - vēsturiskā Gūtšmitu nama Ventspilī, Kuldīgas ielā 2 pielāgošanai valsts pārvaldes un pašvaldības iestāžu vajadzībām - vienotā klientu apkalpošanas centra izveidei, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Ar ES atbalstu izveidotajā rūpniecības teritorijā Randenē notiek aktīva ražošana

2018. gada maijā Daugavpils novada Kalkūnes pagasta Randenes ciemā, Dārza ielā 57 tika nodota ekspluatācijā vieglās rūpniecības ražošanas teritorija ar ēku kopējo platību ap 1000 m2.
Šis projekts Daugavpils novada teritorijā ir pirmais ražošanas objekts, kurš tika realizēts izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu uzņēmējdarbības attīstīšanai. Projekts tapis sadarbībā ar Daugavpils pilsētas domi, lai, sakārtojot publisko infrastruktūru, tiktu sniegts atbalsts uzņēmējdarbībai un rastos jaunas darba vietas.

Koncertzālē “Latvija” atgriežas mūziķi un klausītāji

16. maijā plkst. 20.00 Ventspilī, koncertzālē “Latvija” izskanēs sēriju “#atverlogu” noslēdzošais koncerts “Atkal uz skatuves”, kurā piedalīsies jauni, talantīgi un atzinību guvuši mākslinieki – “Lielās mūzikas balvas 2019” laureāts, saksofonists Aigars Raumanis, čellists Kārlis Klotiņš un muzikālā apvienība “A9”, ko veido Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi Marta Kauliņa un Mārtiņš Zālīte.

TeleTrade finanšu ziņas


Uzmanības centrā GBP

Āzijas sesijas laikā iznāca Japānas IKP rādītāji. Rādītāji, kā jau analītiķi prognozēja, iznāca negatīvi ar kritumu 1.7% par otro ceturksni. Šīs ziņas būtiski neietekmēja Japānas jēnas kursu.

Trešdiena – uzmanības centrā GBP

Naktī tika publiskoti Japānas ceturkšņa IKP rādītāji, tie atbilda analītiķu prognozēm. Rādītāji nokrita no 1.6% uz -1.7%. Būtiskas svārstības valūtas pārī USDJPY tas neradīja.

Pozitīvi fondu sniegumi

Āzijas sesijas laikā iznāca Austrālijas Nacionālās bankas biznesa redzējuma ziņas. Šis indikators pieauga no 8 līdz 11. Tas pozitīvi ietekme Austrālijas ekonomiku, līdz ar to ir paredzama Austrālijas dolāra nostiprināšanās.
Dienas laikā Eirozonai iznāca ZEW Patērētāju noskaņojuma indekss uzņēmējdarbības vidē, šis indeks iznāca daudz sliktāks nekā prognozēts, līdz ar to tas var negatīvi ietekmēt Eiro vērtību nākotnē.

Otrdiena – uzmanības centrā EUR

Naktī tika publiskots Austrālijas Nacionālās bankas biznesa redzējums, kur indikators palielinājās no 8 uz 11, tādā veidā parādot, ekonomikas situācijas uzlabojumu Austrālijā. Šīs ziņas būtiski neietekmēja AUD/USD valūtas pāri.

Šīs nedēļas aktualitātes

Šīs dienas ziņu kalendārs nav ar notikumiem bagāts. Plkst. 15.15 tiek publicēta Jauno ēku celtniecība Kanādā, kas var radīt svārstības uz valūtas pāra USDCAD.

Politika


E. Rinkēvičs uzsver ES vienotības nozīmi attiecībās ar Ķīnu

2020. gada 29. maijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās neformālajā Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes videokonferencē. Sanāksmē notika ministru diskusija par Ķīnu, gatavojoties ES-Ķīnas samitam jūnija otrajā pusē. Ministri pārrunāja arī Covid-19 ietekmi Āzijas un Klusā okeāna reģionā.

Valsts prezidents apbalvo Francijas vēstnieci ar Triju Zvaigžņu ordeni

27. maijā Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits tikās ar V. E. Francijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Odili Supizonu (H. E. Ms Odile Soupison), kura beidz savu dienesta laiku Latvijā. Par nozīmīgo ieguldījumu Latvijas un Francijas sadarbības stiprināšanā Valsts prezidents atvadu vizītes laikā O. Supizonu apbalvoja ar Triju Zvaigžņu ordeni un iecēla par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri.

Iekšlietu ministrs iesniedz izskatīšanai Saeimā likumprojektus viltus ziņu apkarošanai

Šodien, 27. maijā, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens iesniedza politiskās partijas “KPV LV” Saeimas frakcijai sagatavotus grozījumu ierosinājumus divos likumos – likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” un likumā “Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums” - lai veicinātu viltus ziņu apkarošanu Latvijā. Grozījumi ir izstrādāti iekšlietu ministra pavasara sākumā sasauktās darba grupas viltus ziņu apkarošanai rezultātā, pēc kā iesaistītās iestādes sniedza savus priekšlikumus.

Rīgas pilī tiesneša zvērestu Valsts prezidentam dod tiesneses Līga Cielava un Guna Troika

21. maijā Rīgas pilī notika svinīgās tiesneša zvēresta ceremonijas, kurās Valsts prezidentam Egilam Levitam tiesneša zvērestu deva Administratīvās rajona tiesas Rīgā tiesnese Līga Cielava un Kurzemes rajona tiesas Ventspilī tiesnese Guna Troika.

Valsts sekretārs ar jauno Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāru pārrunā Latvijas un Vācijas attiecību aktualitāte

2020. gada 20. maijā Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs videokonferencē ar Vācijas Ārlietu ministrijas jauno valsts sekretāru Migelu Bergeru (Miguel Berger) pārrunāja divpusējās sadarbības jautājumus, kā arī aktuālos Eiropas Savienības (ES) un starptautiskās darbakārtības tematus. A. Pelšs apsveica valsts sekretāru ar darba gaitu uzsākšanu, novēlot intensīvu un ar kopīgiem sadarbības projektiem bagātu darba cēlienu.

Sabiedrība, drošība


Izstrādāti noteikumi par tramvaju un trolejbusu reģistrāciju un tehniskā stāvokļa kontroli Rīgā

Piektdien, 29. maijā, Rīgas domes pagaidu administrācija atbalstīja Satiksmes departamenta izstrādātos pašvaldības saistošos noteikumus par tramvaju un trolejbusu reģistrāciju un tehniskā stāvokļa kontroli Rīgā, tādējādi novēršot līdzšinējās nepilnības normatīvajā regulējumā.

Administratīvā atbildība par ierobežojumu pārkāpšanu būs spēkā arī pēc ārkārtējās situācijas beigām

Ceturtdien, 28. maijā, Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas sagatavoto likumprojektu “Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Likumprojekts), kas paredz, ka par ierobežojumu pārkāpšanu, kas saistīti ar Covid-19 izplatību, tiek noteikta administratīvā atbildība tādā pašā apmērā kā līdz šim arī pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas.

41 % patērētāju Eiropā ir gatavs pakļaut valsts uzraudzībai savu darbību sociālajos medijos

41 % patērētāju apgalvo, ka priecājas par valsts veikto sociālo mediju darbības uzraudzību, lai nodrošinātu iedzīvotāju drošību, teikts Kaspersky jaunākajā pārskatā „Sociālie nopelni un drošība: novērtējumu sabiedrības pieņemšana”, kurā atspoguļots, kā ļaudis izjūt sociālos novērtējumus un vai ir gatavi būt par šādas sistēmas sastāvdaļu. Turklāt 50 % respondentu bija gatavi izpaust personiskos datus apmaiņā pret vienreizīgu piedāvājumu interneta veikalā. Tomēr daudziem patērētājiem joprojām nav skaidrs, kā darbojas šīs automatizētās datu vadīto pakalpojumu sistēmas: 38 % visu lietotāju, kas piedalījās aptaujā, atzina, ka vēl nespēj izprast to darbības mehānismus.

Iedzīvotāju skaits sarūk lēnāk

2020. gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 milj. 908 tūkst. iedzīvotāju – par 12,3 tūkst. mazāk nekā pirms gada, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie dati. 2019. gadā starptautiskās ilgtermiņa migrācijas rezultātā iedzīvotāju skaits samazinājās par 3,4 tūkst., kas ir zemākais rādītājs kopš 1989. gada, bet negatīva dabiskā pieauguma rezultātā – par 8,9 tūkst.

Valsts policija uzsāk informatīvu kampaņu “Agresīva braukšana atstāj rētas”

Nepamatots risks, autovadītāju prasmju pārvērtēšana, nepārdomāti un pārgalvīgi manevri un ātrums – tie ir iemesli, kas var novest pie smagām vai pat letālām sekām. Šodien, 26. maijā, Valsts policija (VP) atklāja informatīvu kampaņu par bīstamas uzvedības un agresīvu manevru veikšanas riskiem ceļu satiksmē – “Agresīva braukšana atstāj rētas”.

Izglītība, zinātne


RTU Ķīpsalā veidos lietu interneta tīklu pētniecības un studiju vajadzībām

2020. gada 29. maijā – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte (ETF) no uzņēmuma «0G Baltics», ekskluzīva «Sigfox» partnera Latvijā, saņēmusi vērtīgu dāvinājumu – lietu interneta tīkla bāzes staciju. Tā tiks izmantota lietu interneta apraides tīkla izveidei Ķīpsalā, kuru RTU izmantos pētniecības un studiju procesā.

RTU aicina sportistus pieteikties studijām īpašajās budžeta vietās

2020. gada 27. maijā – Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sportistiem sniedz iespēju līdz 25. jūnijam pieteikties studijām RTU, izmantojot īpašās budžeta vietas. 2020./2021. studiju gadā konkursa kārtībā šim nolūkam atvēlētas 15 budžeta vietas sportistiem, kuri uzrādījuši augstus sasniegumus konkrētā sporta veidā, kā arī guvuši labas sekmes mācībās vai studijās.

Meklē Latvijas iedvesmojošāko personību

Skolēni no visas Latvijas aicināti piedalīties projekta “Panākumu Universitāte” rīkotajā aptaujā un iesūtīt savu versiju par to, kura personība Latvijā, viņuprāt, ir visiedvesmojošākā un kāpēc? Skolēnu ieteikumi tiks gaidīti līdz 1. jūnijam. Personības, kuras skolēni savos ieteikumos būs minējuši visbiežāk, tiks uzrunātas un aicinātas iesaistīties projektā, lai dalītos savās zināšanās un pieredzē.

“Programmā “Sporto visa klase” jaunajā mācību gadā tiek gaidīti jauni dalībnieki

“Programmā “Sporto visa klase” jaunajā mācību gadā tiek gaidīti jauni dalībnieki, neatkarīgi no Covid-19 radītās situācijas,” paziņo projekta idejas autors Žoržs Tikmers. “Cītīgi strādājam pie programmas papildinājumiem, piemēram, tiek domāts par speciālu apmācību kursu “Peldi droši!” un dziļās muskulatūras vingrinājumiem stājas nostiprināšanai.”

Šonedēļ turpinās digitālajai transformācijai veltītu pasākumu kopums #DomāDigitāli

Šonedēļ turpinās digitālajai transformācijai veltīto pasākumu kopums #DomāDigitāli, kas ir nebijusi iespēja uzņēmējiem un profesionāļiem īsā laikā apgūt vērtīgas zināšanas par biznesa digitalizāciju. Pēc pasākumiem ikviens interesents var pieteikties individuālajām mentoringa sesijām, lai saņemtu augstas raudzes profesionāļu padomus par dažādiem ar biznesa attīstību un digitalizāciju saistītiem jautājumiem.

Darbs, karjera


CV-Online Latvia: Par vairāk nekā trešdaļu pieaudzis vidējais pieteikumu skaits vienai vakancei

Mainoties situācijai darba tirgū Covid-19 krīzes rezultātā, tai skaitā strauji pieaugot bezdarba līmenim, būtiski palielinājusies kandidātu interese par vakancēm. Šī gada maijā par 36%, salīdzinot ar gada sākuma rādītājiem, turpinājis palielināties vidējais pieteikumu skaits vienai vakancei, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia apkopotie dati no karjeras portāla cv.lv. Šobrīd viens darba piedāvājums vidēji saņem 19 pieteikumus, savukārt pirms ārkārtas stāvokļa tie bija 14 pieteikumi.

Nākamgad plānots pārcelt trīs darba dienas

Nākošajā, 2021.gadā, ir trīs darba dienas, kas iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku – pirmdiena, 3. maijs (iekrīt starp svētku dienu - 4.maiju, un svētdienu - 2.maiju), piektdiena, 25.jūnijs (iekrīt starp svētku dienu - 24.jūniju, un sestdienu - 26.jūniju), piektdiena, 19. novembris (iekrīt starp svētku dienu - 18. Novembri, un sestdienu - 20. novembri).

Iespēja bez maksas apgūt farmaceita asistenta profesiju

Aptieku tīkls Apotheka aicina vidusskolas absolventus un visus studēt gribētājus neatkarīgi no vecuma un līdzšinējās profesijas pieteikties Apotheka apmaksātām farmaceita asistenta studijām. Mācības notiek Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sarkanā Krusta medicīnas koledžā. Studiju ilgums ir 2,5 gadi, un to laikā topošajiem farmaceitu asistentiem ir iespēja iegūt praktiskā iemaņas, strādājot kādā no Apotheka aptiekām.

Darba samaksas pieaugums ir kļuvis mērenāks

2020.gada 1.ceturksnī vidējā bruto darba samaksa turpināja pieaugt, bet tās pieaugums kopš marta ir kļuvis mērenāks Covid-19 krīzes ietekmē.

Vidējā darba samaksa 1. ceturksnī 1100 eiro

2020. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 1. ceturksni, vidējā mēneša bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu pieauga par 6,6 % jeb 68 eiro, sasniedzot 1 100 eiro, lieciena Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ģimene, labklājība


1.jūnijā atzīmē starptautisko bērnu tiesību aizsardzības dienu

Pirmdien, 1. jūnijā, arī Latvijā atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Bērniem veltīta diena dažādās valstīs tiek atzīmēta dažādos datumos. Tās aizsākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Kopš 1950. gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu atzīmē 1. jūnijā.

Rīgas sabiedriskajā transportā daļēji atjauno atlaides pensionāriem un vairākām citām iedzīvotāju grupām

Piektdien, 29.maijā, Rīgas domes pagaidu administrācija sēdē akceptēja braukšanas maksas daļēju vai pilnīgu atvieglojumu atjaunošanu pilsētas sabiedriskajā transportā vairākām pasažieru kategorijām, tostarp pensionāri bez maksas varēs pārvietoties noteiktās diennakts stundās, kā arī atjaunotas stundas biļetes.

Dzīvojamām mājām Rīgā būs iespēja saņemt pašvaldības līdzfinansējumu atjaunošanai un energoefektivitātes veicināšanai

Piektdien, 29. maijā, Rīgas pašvaldības pagaidu administrācijas sēdē tika apstiprināti jauni saistošie noteikumi, kas paredz pašvaldības palīdzību bīstamības novēršanai un energoefektivitātes uzlabošanai Rīgas dzīvojamās mājās.

Mājsaimniecībām no 1. jūlija gaidāmi zemāki dabasgāzes tarifi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) pieņēmusi lēmumu par to, kā AS "Latvijas Gāze" piemērot saistīto lietotāju (mājsaimniecību) tarifus atbilstoši aktuālajai dabasgāzes tirdzniecības cenai.


Kā iekārtot mazu pagalmu vai terasi?

Vasarā bez ērta atpūtas stūrīša dārzā vai terasē neiztikt. Tā ir vieta, kur atpūsties no dārza darbiem vai gluži otrādi - pastrādāt pie datora, reizē uzņemot D vitamīnu un izbaudot dabu. Ja pagalms nav pārāk liels, dīvāni un apjomīgi krēsli nebūs piemērotākā izvēle. Lai uzzinātu, kāda tipa mēbeles labāk iederēsies mazā pagalmā vai terasē, lasi rakstu!

Veselība, skaistums


Ko likt uz šķīvja, lai uzņemtu vērtīgās Omega-3 taukskābes

Polinepiesātinātās taukskābes pilda ļoti nozīmīgu funkciju un tās ir cilvēka organismā neaizstājamas. Šīs taukskābes iedala vairākās grupās, bet būtiskākās no tām ir Omega-3 un Omega-6 taukskābes. Ja ar Omega-6 taukskābju nepieciešamā daudzuma nodrošināšanu parasti nav problēmu, jo tās sastopamas bieži lietotos pārtikas produktos (eļļas, sēklas, rieksti), tad ar Omega-3 taukskābēm ir nedaudz savādāk. Omega-3 taukskābju trūkums novērojams daudz biežāk, tāpēc ir īpaši jāpiedomā pie sava uztura daudzveidības, lai nodrošinātu Omega-3 taukskābes pietiekami lielā devā.

Kāpēc un kad veikt dzimumzīmju pārbaudes

Vasaras sākums ir īstais brīdis, lai atgādinātu par dzimumzīmēm un to veselību, jo tūlīt pilnā sparā sāksies sauļošanās sezona. Dzimumzīmes šajā laikā ir īpaši jāsaudzē, jānovērtē un jāmazina riski, lai tās nekļūtu par ļaundabīgiem veidojumiem. Kas īsti ir dzimumzīmju pārbaude, kad un cik bieži to veikt?

Lai būtu skaists smaids, jārūpējas par mutes dobumu

Kad skatāmies uz cilvēkiem, kuriem ir balti un nevainojami sarindoti zobi kā zvaigznēm no Holivudas filmas, domājam, ka viņiem jau gan paveicies ar gēniem, jo dabas devusi skaistus zobus. Tomēr visbiežāk aiz šāda skaista smaida stāv sistemātisks un pacietīgs darbs, kas ieguldīts mutes dobuma un zobu kopšanā. Pie skaista smaida var tikt ikviens, ja ievēro zobārstniecības speciālistu rekomendācijas un izvēlas sev piemērotus zobārstniecības pakalpojumus.

Neaizmirstiet par acu labsajūtu un veselību arī vasarā

Vasarā laika apstākļi mūs lutina, biežāk atpūšamies pie ūdens, gulšņājam pludmalē, rīkojam ballītes. Vispār vasarā dzīve šķiet bezrūpīgāka. Tāpēc gribam atgādināt, ka vasaras notikumu virpulī noteikti nedrīkst aizmirst par savu acu veselību un labsajūtu, jo šajā sezonā ir īpaši daudz kairinātāju un riska faktoru tieši acīm.

Veic izmaiņas Epidemioloģiskās drošības likumā

Šodien, 28.maijā, Ministru kabineta sēdē apstiprinātas izmaiņas Epidemioloģiskās drošības likumā, papildinot to ar normām, kas daļēji izriet no šā gada 12. marta valdības rīkojuma Nr.103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. Grozījumu mērķis ir paredzēt tiesisko regulējumu pretepidēmijas pasākumu īstenošanai nākotnē, pieņemot, ka var veidoties sabiedrības veselības apdraudējums kādas citas no jauna parādījušās infekcijas slimības izplatīšanās dēļ.

Zemkopība


Liels pieprasījums pēc lauksaimniecības zemes; zemnieki izpērk nomas zemes

Lauksaimniecības zemes tirgū pēdējos gados pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, kā rezultātā zemes cena ir kāpusi. Vienlaikus interese par zemes iegādi no lauksaimniekiem ir; finanšu institūcija ALTUM palīdz lauksaimniekiem iegādāties zemi, izsniedzot finansējumu vidēji 11-13 miljonu eiro apmērā gadā.

Samazinot administratīvo slogu, turpmāk sēklas varēs sertificēt uz diviem gadiem

Valdība otrdien, 26. maijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus labības sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos.

K.Gerhards:ja Eiropas Komisija lauksaimniekiem izvirza papildu prasības, tad to izpildei jāparedz atbilstošs finansējums

Šī gada 26. maijā, zemkopības ministrs Kaspars Gerhards videokonferences zvana ietvaros aizvadīja diskusiju ar Vācijas Federālo Pārtikas un lauksaimniecības ministri Jūliju Klēkneri (Julia Klöckner), kuras laikā tika pārrunāta Covid-19 nelabvēlīgā ietekme uz lauksaimniecības un pārtikas ražošanas nozarēm, kā arī iespējas to mazināt, sagatavojot un īstenojot situācijai atbilstošu ES Kopējās lauksaimniecības politiku (KLP) nākamajā plānošanas periodā no 2021. līdz 2027. gadam. Vācija 2020. gada otrajā pusgadā būs prezidējošā valsts ES Padomē un viens no tās uzdevumiem būs novadīt līdz galam lēmuma pieņemšanai ES KLP 2021.-2027. gadam

No 2021. gada sēklaudzēšanas lauku apskates iesnieguma iesniegšanas datums būs 25. maijs, nevis 1. jūnijs

Valdība otrdien, 26. maijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus lopbarības augu sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos.

ES daudzgadu budžetā jāparedz papildus finansējums lauksaimniecības, zivsaimniecības un pārtikas nozarēm Covid-19 krīzes

Otrdien, 26. maijā, zemkopības ministrs Kaspars Gerhards videokonferences zvanā ar Vācijas Federālo Pārtikas un lauksaimniecības ministri Jūliju Klēkneri (Julia Klöckner) pārrunās Covid-19 nelabvēlīgo ietekami uz lauksaimniecības nozari un iespējām to mazināt, kā arī apspriedīsies par ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) nākotni pēc 2020. gada. Vācija 2020. gada otrajā pusgadā būs prezidējošā valsts ES Padomē un viens no tās uzdevumiem būs novest līdz gala lēmuma pieņemšanai ES KLP 2021.-2027. gadam.

Kriminālziņas, negadījumi


Kravas vilcienos atklāj vairāk nekā pusmiljonu kontrabandas cigarešu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID)Muitas pārvalde, veicot kontroles pasākumus uz valsts robežas ar Baltkrieviju un kravas vilciena galamērķī Rīgā, atklāja 528 540 gab. (26 427 paciņu) nelegāli pārvietotas cigaretes. Tās bija noslēptas kravas vilcienos – šķeldas, kokmateriālu un citu preču vagonos, kā arī lokomotīvju konstrukcijās.

Valsts policija Liepājā aptur motocikla vadītāju, kurš ievērojami pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu

Šonedēļ Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Satiksmes uzraudzības rotas amatpersonas Liepājas pusē apturēja 18 ātrumpārkāpējus, proti, pilsētā – 10, bet ārpus pilsētas – 8. Taču viens no ātrumpārkāpējiem izceļas uz pārējo fona, pārsniedzot atļauto braukšanas ātrumu apdzīvotā vietā par 68 kilometriem stundā.

Ģirģens: Saeimā iesniegtie grozījumi neatrisinās problēmu ar cigarešu piedāvātājiem

Pirms vairāk, nekā pusgada iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens tieslietu ministrijas darba grupā iesniedza ierosinājumus Krimināllikuma grozījumos, kas paredzētu noteikt kriminālatbildību par tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju neatkarīgi no tās daudzuma, un ļautu apkarot to visos tās posmos. Trešdien, 27. maijā, Saeimas Juridiskā komisija grozījumus virzīja izskatīšanai Saeimā, taču tie tika būtiski koriģēti, izslēdzot iespēju saukt pie atbildības arī tādas personas, kuras tikai piedāvā nopirkt nelegālās cigaretes, bet pie kurām tās faktiski neatrodas. Tādējādi netiks pilnībā atrisināta nelegālās cigarešu tirdzniecības piedāvājuma problēma.

Valsts policija aizvadītajās brīvdienās Kurzemē pieķer 14 dzērājšoferus, kopumā maija mēnesī – jau 60

Aizvadītajās brīvdienās Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas par pārkāpumiem ceļu satiksmē ir noformējušas 180 administratīvo pārkāpumu protokolus, no tiem 84 par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu. Tāpat kopumā ir pieķerti 14 transportlīdzekļu vadītāji, kuri pie stūres sēdušies reibuma stāvoklī un viens no tiem bija iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā.

Valsts policija aicina atsaukties aculieciniekus ceļu satiksmes negadījumam Krimuldas novadā

Šī gada 14. maijā ap pulksten 10.10 Krimuldas novadā, uz autoceļa Inčukalns – Valmiera (23.km) kāds kravas transportlīdzekļa vadītājs nobrauca no ceļa braucamās daļas un transportlīdzeklis Scania apgāzās. Ceļu satiksmes negadījumā no gūtajām traumām mira transportlīdzekļa vadītājs.

Atpūta


Vasarsvētku nedēļas nogale Tukuma pusē

Pēdējā maija nedēļas nogalē, kad ziedēšanas krāšņumā svinami Vasarsvētki, Tukuma pusē aicinām paviesoties pilīs un muižās, noklausīties skaistus koncertus, nobaudīt gardas maltītes, izbaudīt ziedēšanu apkārtnes dārzos un pastaigu Baskāju takā, kā arī skatīties kino.

Koncertzālē “Cēsis” darbu atsāk kino

No ceturtdienas, 28. maija, pēc divu mēnešu pārtraukuma Koncertzālē “Cēsis” darbu atsāks Kino “Cēsis”. Ievērojot noteiktos drošības pasākumus, cēsniekiem un pilsētas viesiem ekskluzīvos seansos Lielajā zālē atkal būs iespēja vērot filmas uz lielā ekrāna. Repertuārā gan multfilmas pašiem mazākajiem skatītājiem, gan filmas labas izklaides cienītājiem, gan kas īpašs kino gardēžiem. Apmeklētāju skaits seansos ierobežots – līdz 25 cilvēkiem.

Atceltas lielākās skolēnu sporta un prāta spēles – “ZZ Čempionāts”. Tā vietā – tiešsaistes sacensības dabā

Ņemot vērā ārkārtējo situāciju valstī un tās noteiktos ierobežojumus, šogad izpaliks “ZZ Čempionāta” fināls, kurš būtu noritējis jau 14. gadu un kurā katru gadu piedalās aptuveni 15 000 dalībnieku. Tā vietā “ZZ Čempionāta” organizētājs “Tele2” šo sestdien, 30. maijā, rīkos tiešsaistes sacensības ģimenēm, aicinot tās doties dabā, līdzi ņemot viedtelefonus, lai varētu ne tikai baudīt apkārtējo dabu, bet arī pārbaudīt savas zināšanas dažādās jomās. Dalība sacensības ir bez maksas, bet galvenā balva – divriteņi visai ģimenei.

Sieru pasaules maigākā garša: svaigie sieri

Mūsdienās Francijā vien tiek ražoti vairāk nekā 400 dažādu veidu sieri: no mīksta un svaiga līdz vairākus gadus izturētiem. Visā pasaulē to ir vēl daudz, daudz vairāk. Šajā hierarhijā vienkāršākie un maigākie ir svaigie sieri, kas ir visu citu siera veidu pamats. Tos lielākoties var ēst vai nu uzreiz pēc pagatavošanas vai dažu stundu laikā. Viens no slavenākajiem svaigajiem sieriem ir mocarella. Rimi Gardēde Signe Meirāne piedāvā divas interesantas receptes, kurās izmantots mocarellas siers.

Daugavpils informācijas centrs atsāk apmeklētāju apkalpošanu klātienē

Sākot ar 2020. gada 16. maiju Daugavpils Tūrisma informācijas centrs tiek atvērts apmeklētājiem. Ievērojot ārkārtas situācijas laikā noteiktās prasības TIC telpās vienlaicīgi uzturēties drīkstēs līdz 3 apmeklētājiem ievērojot noteikto 2 metru distanci.
Šobrīd būs iespējams pieteikt arī pastaigu ekskursijas pa pilsētu gida pavadībā grupām līdz 10 cilvēkiem lietojot sejas maskas.

Satiksme un ierobežojumi


Ierobežos satiksmi Satekles ielā un Elizabetes ielā

Saistībā ar rekonstrukcijas darbiem no 1. līdz 10. jūnijam tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Satekles ielā, posmā (virzienā) no Dzirnavu ielas līdz Elizabetes ielai, Satekles ielas un Elizabetes ielas krustojumā un Elizabetes ielā, posmā no Satekles ielas līdz Ernesta Birznieka - Upīša ielai, darbus veicot pa posmiem.

Tuvojas noslēgumam Bruņinieku ielas ūdensvada pārbūves projekts

No vairāk nekā divu kilometru garā Bruņinieku ielas ūdensvada atlicis izbūvēt vien 300 līdz 350 metrus jeb apmēram sesto daļu no projektā paredzētā – aptuveni diviem kilometriem.

Aprīlī pasažieru apgrozījums lidostā samazinājās par 99,5 %

Pasažieru apgrozījums šā gada aprīlī lidostā “Rīga” samazinājās par 99,5 %, salīdzinot ar 2019. gada aprīli. Tāpat par 49,4 % samazinājās arī saņemto un nosūtīto kravu un pasta apjoms*, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Valsts autoceļu ikdienas uzturēšanas darbos ieguldīti 21,8 milj. eiro

Šogad VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” autoceļu ikdienas uzturēšanas darbus, ieskaitot ziemas dienesta darbus, veicis 21,8 milj. eiro apmērā. Bedru remontdarbi uz asfalta seguma autoceļiem veikti 1,4 milj. eiro apmērā, grants ceļu greiderēšanas darbi veikti 1,9 milj. eiro, iesēdumu un bedru remontdarbi 6,7 milj. eiro apmērā.

Ierobežos satiksmi un gājēju kustību Salaspils ielā

Saistībā ar siltumtīklu pārbūves darbiem no 19.maija līdz 15.jūnijam tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme un gājēju kustība Salaspils ielā, posmā (virzienā) no Salaspils ielas un Rušonu ielas krustojuma līdz dzelzceļa stacijai “Jāņavārti”.

Pagarina Valsts policijas amatpersonu dalības laiku Eiropas Savienības policijas misijā Afganistānā

Otrdien, 17.maijā Ministru Kabinets(MK) izdevis rīkojumu, kas paredz divu Valsts policijas amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dalības laika pagarināšanu Eiropas Savienības policijas misijā Afganistānā (EUPOL AFGHANISTAN) no 2011.gada 1.jūnija līdz 2012.gada 31.maijam.

ERASMUS programma Latvijas iedzīvotajiem

Biedrība " Lietišķo sieviešu apvienība" jau otro gadu ir apstiprināta kā nosūtītājorganizācija programmā ERASMUS FOR YOUNG ENTREPRENEURS (ERASMUS jaunajiem uzņēmējiem), kas sniedz iespējas un finansiālu atbalstu jaunajiem uzņēmējiem doties pieredzes apmaiņā uz dažādām Eiropas valstīm. Turpmāko gadu būs pieejams finansējums vismaz 10 Latvijas jauno uzņēmēju nosūtīšanai pieredzes apmaiņā.

Uzņēmumi ar vairāk kā 600 klientu apkalpošanas vietām visā Latvijā pieteikušies kampaņai "Uzslavē labu servisu!"

Turpinās pieteikšanās kampaņai "Uzslavē labu servisu!", kurai jau šobrīd pieteikušies uzņēmumi no visas Latvijas ar vairāk kā 600 klientu apkalpošanas vietām.

Vienojas par nepieciešamajiem uzlabojumiem krīžu situāciju pārvaldībā

Tiekoties elektroenerģijas traucējumu izraisīto seku novēršanā iesaistītajām institūcijām, tika izvērtēta sadarbības pieredze, identificētas nepilnības un sagatavoti konkrēti priekšlikumi izskatīšanai Krīzes vadības padomē, lai šīs nepilnības novērstu. Sanāksmes dalībnieki arī vienojās par darbiem, kas jāveic valsts un pašvaldību institūcijām, gatavojoties iespējamiem pavasara plūdiem.

Portālu jelgavnieki.lv pārņem "Jaunie mediji"

Portālu «Jelgavnieki.lv» turpmāk veidos un administrēs SIA «Jaunie mediji», kurš pieder Jānim Žīlem, kurš savulaik bija viens no portāla idejas autoriem un tā dibinātājiem. SIA «Jaunie mediji» pārņems gan saistības ar reklāmas klientiem, gan portāla tehnisko nodrošinājumu un tā attīstību.

Latvijas Televīzijas paziņojums

Latvijas Televīzija noraida Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas šodien izplatītajā paziņojumā paustos pārmetumus par LTV vadības "neizpratni par notikušā nopietnību un izvairīšanos no pilnas atbildības" saistībā ar Latvijas Republikas himnas neatskaņošanu gadumijas naktī, kā arī atvainošanās trūkumu sabiedrībai. Latvijas Televīzija uzskata, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šādus apgalvojumus ir izteikusi, izmantojot nepilnīgu informāciju.

Pasaules ekonomikas attīstība liek pievērsties netradicionāliem tirgiem

2010. gada 14. decembrī prestižās gadagrāmatas "Pasaule 2011. gadā" atklāšanas pasākumā tika rīkota ekonomikas ekspertu paneļdiskusija, kurā piedalījās vairāki no gadagrāmatas līdzautoriem: "DnB NORD Banka" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, bijušais a/s "Parex banka" valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis un "Latio" valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns. Paneļdiskusiju vadīja gadagrāmatas "Pasaule 2011. gadā" galvenais redaktors Pauls Raudseps.

Informācija potenciālajiem MVU atbalsta programmas dalībniekiem

Programmas ietvaros ierobežotam skaitam uzņēmumu tiks nodrošinātas pārdošanas apjoma pieaugumu
veicinošas aktivitātes mārketinga, reklāmas un sabiedrisko attiecību jomās vairāk nekā 1000 LVL vērtībā
katru mēnesi. Programmas ilgums ir seši mēneši. Uzņēmumam par šīm aktivitātēm ir jāveic 0%
līdzmaksājums. Tam jāsedz tikai organizatoriskās izmaksas (projektu vadītāja darbs, komunikāciju izmaksas
u.c.) 83,33 LVL apmērā mēnesī.

Valdība pieņem rīkojumu par valsts arhīvu sistēmas iestāžu reorganizāciju

Valdība ir pieņēmusi rīkojumu par 18 valsts arhīvu sistēmas iestāžu reorganizāciju, tās apvienojot un izveidojot Latvijas Nacionālo arhīvu (LNA). Tā ir vērienīgākā strukturālā reforma kultūras jomā. Saskaņā ar Arhīvu likumu reorganizācija jāveic līdz 2011.gada 1.janvārim.

Valsts prezidents apžēlo trīs notiesātās personas

Trešdien, 27.oktobrī, Valsts prezidents Valdis Zatlers, izskatot 33 notiesāto personu apžēlošanas lūgumus, apžēloja trīs personas.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums