Ziņas | Latvija


Rīga


Paredzētas atkāpes augļu un dārzeņu ražotāju organizāciju 2020. gada darbības programmām

Valdība otrdien, 22. septembrī, akceptējusi grozījumus augļu un dārzeņu ražotāju organizāciju noteikumos.

27. septembrī Rīgā notiks pasākums “Iepazīsti vieglatlētiku”

Svētdien, 27. septembrī, Centra sporta kvartālā, Krišjāņa Barona ielā notiks pasākums “Iepazīsti vieglatlētiku” ar mērķi veicināt bērnu un jauniešu interesi un zināšanas par vieglatlētiku.

Viss mājokļa siltumam un komfortam izstādē “ComfortHome 2020”!

Apkures, siltumapgādes un energoefektivitātes risinājumi, aktuāli apdares un siltināšanas materiāli, semināri namu apsaimniekotājiem, privātmāju un dzīvokļu īpašniekiem, profesionāļu konsultācijas – tas viss un vēl vairāk jau no 2. līdz 4. oktobrim izstādē “ComfortHome 2020” Ķīpsalā.

Alfrēdu Kalniņu godinot, aicina uz koncertcikla  Visas Alfrēda Kalniņa 250 solodziesmas sešos koncertos ceturto koncertu

Rīgas Latviešu biedrībā izskanēs cikla Visas Alfrēda Kalniņa 250 solodziesmas ceturtais koncerts NEMIERS MANI NES. 

No oktobra Rīgas pašvaldības informatīvajam tālrunim jauns darba laiks

Samazinoties iedzīvotāju aktivitātei, sākot no 1.oktobra, Rīgas pašvaldības informatīvā tālruņa - 8000 0800 darba laiks būs no plkst. 8.00 līdz 18.00. Tālruņa noslodzei tiks sekots līdzi un nepieciešamības gadījumā tā darba laiks tiks pagarināts.

Ekonomika, finanses


Augustā pasažieru apgrozījums lidostā četrreiz mazāks nekā pirms gada

22.09.2020.
Pasažieru apgrozījums šā gada augustā lidostā “Rīga” samazinājās par 77 %, salīdzinot ar 2019. gada augustu. Tāpat par 15 % samazinājās arī saņemto un nosūtīto kravu un pasta apjoms1, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā mēneša laikā nemainījās

Rīga, 21.09.2020.
2020. gada augustā, salīdzinot ar jūliju, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā nemainījās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,1 %, bet eksportētajai produkcijai palielinājās par 0,2 %. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis pieauga par 0,6 %, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm samazinājās par 0,2 %.

Iespēju festivāls “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020” aicina apmeklētājus iepazīties ar reģiona sasniegumiem jaunā formātā ..

Iespēju festivāls “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020” aicina apmeklētājus iepazīties ar reģiona sasniegumiem jaunā formātā – klātienē un attālināti.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Rēzeknes pilsētas dome aicina uzņēmējus un ikvienu interesentu apmeklēt Iespēju festivālu “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020”, kas šī gada 25.-26. septembrī jaunā formātā norisināsies jaunuzceltajā Olimpiskajā centrā “Rēzekne”.

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020” laureātus apbalvosim 24. septembrī

2020. gada 24. septembrī notiks konkursa „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020” noslēguma pasākums - laureātu apbalvošana. Augusta noslēgumā un septembra sākumā konkursa žūrija klātienē apmeklēja 21 ēku 13 Latvijas pilsētās un iepazinās ar to sasniegtajiem energoefektivitātes rādītājiem. Šogad konkursam kopumā tika iesniegti 33 pieteikumi.

AS “Daugavpils siltumtīkli” samazinājusi siltumenerģijas tarifu

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinājusi zemākus AS “Daugavpils siltumtīkli” siltumenerģijas tarifus. No 1. oktobra siltumenerģijas tarifs Daugavpilī būs 41,63 EUR/MWh (bez PVN) līdzšinējo 42,32 EUR/MWh (bez PVN) vietā.

Novados


SIA “Fortum Jelgava” siltumenerģijas tarifs samazināts par 3,3%

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi izmaiņas SIA „Fortum Jelgava” siltumenerģijas tarifos. Šogad 2. septembrī siltumenerģijas tarifs būs par 3,3% jeb 1,81 EUR/MWh zemāks – 52,47 EUR/MWh (bez PVN).

Valmiermuižā izrādīs filmu „Jelgava ‘94” un uzstāsies Alise Joste

Vasaras vakari ir īstais laiks, kad brīvā dabā baudīt kvalitatīvu kino un klausīties skanīgās melodijās. Jau šajā ceturtdienā Valmiermuižas parkā būs skatāma filma „Jelgava ‘94”, kā arī iespēja satikties ar režisoru Jāni Ābeli. Bet piektdien būs klausāms dziedātājas Alises Jostes koncerts.

Jaunā Aizkraukles novada pašvaldību vadītāji pieprasa autoceļa P79 “Koknese-Ērgļi” atjaunošanu

Aizkraukles novada apvienojamās pašvaldības - Aizkraukles, Jaunjelgavas, Kokneses, Neretas, Pļaviņu un Skrīveru - vienojušās par atbalstu Kokneses novada domes iniciatīvai par Valsts reģionālā autoceļa P79 “Koknese – Ērgļi” atjaunošanu un kopīgā vēstule aicina to darīt steidzami. Minēto pašvaldību pārstāvji deleģējuši Kokneses novada domes priekšsēdētājam parakstīt vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Satiksmes ministrijai, Latvijas Pašvaldību savienībai un Zemgales Plānošana reģionam, ar aicinājumu steidzami noteikt šo ceļa posmu kā prioritāri atjaunojamo Aizkraukles novadā.

Daugavpilī atklāts pirmais suvenīru pašapkalpošanās automāts

25. jūnijā Daugavpilī, Rīgas un Mihoelsa ielas krustojumā, māksliniece Sanri (Sandra Poplavska-Rimicāne) kopā ar vīru Jāni Rimicānu atklāja Latvijā pirmo mākslas - suvenīru automātu “SANRI AAATR BOX”, kur varēs iegādāties oriģinālus vietējo mākslinieku un amatnieku rokām darinātus suvenīrus.

Noslēdzies skrējiens apkārt Latvijai „Gaismas ceļš”

Aizvadītajā nogalē Kolkā noslēdzās akcija „Gaismas ceļš”, kuras laikā 87 skrējēju vienības nepilnu piecu dienu laikā veica 1836 km garo ceļu pa pierobežu un izgaismoja Latviju, iededzot 87 simboliskus ugunskurus. Akcija “Gaismas ceļš” sākās 16. jūnijā Krāslavā, bet jau 20. jūnija pievakarē, ar svinīgu skrējēju vienību tikšanos, noslēdzās Kolkasragā.

TeleTrade finanšu ziņas


Uzmanības centrā GBP

Āzijas sesijas laikā iznāca Japānas IKP rādītāji. Rādītāji, kā jau analītiķi prognozēja, iznāca negatīvi ar kritumu 1.7% par otro ceturksni. Šīs ziņas būtiski neietekmēja Japānas jēnas kursu.

Trešdiena – uzmanības centrā GBP

Naktī tika publiskoti Japānas ceturkšņa IKP rādītāji, tie atbilda analītiķu prognozēm. Rādītāji nokrita no 1.6% uz -1.7%. Būtiskas svārstības valūtas pārī USDJPY tas neradīja.

Pozitīvi fondu sniegumi

Āzijas sesijas laikā iznāca Austrālijas Nacionālās bankas biznesa redzējuma ziņas. Šis indikators pieauga no 8 līdz 11. Tas pozitīvi ietekme Austrālijas ekonomiku, līdz ar to ir paredzama Austrālijas dolāra nostiprināšanās.
Dienas laikā Eirozonai iznāca ZEW Patērētāju noskaņojuma indekss uzņēmējdarbības vidē, šis indeks iznāca daudz sliktāks nekā prognozēts, līdz ar to tas var negatīvi ietekmēt Eiro vērtību nākotnē.

Otrdiena – uzmanības centrā EUR

Naktī tika publiskots Austrālijas Nacionālās bankas biznesa redzējums, kur indikators palielinājās no 8 uz 11, tādā veidā parādot, ekonomikas situācijas uzlabojumu Austrālijā. Šīs ziņas būtiski neietekmēja AUD/USD valūtas pāri.

Šīs nedēļas aktualitātes

Šīs dienas ziņu kalendārs nav ar notikumiem bagāts. Plkst. 15.15 tiek publicēta Jauno ēku celtniecība Kanādā, kas var radīt svārstības uz valūtas pāra USDCAD.

Politika


Nacionālā apvienība aicina papildināt kopīpašuma dalīšanas tiesisko regulējumu

Nacionālā apvienība (NA), izvērtējot Tieslietu ministrijas sagatavoto kopīpašuma dalīšanas tiesiskā regulējuma pilnveides projektu, sniegusi priekšlikumus, lai padarītu regulējumu precīzāku un neradītu pretrunas likuma piemērošanā. Izmaiņas tiek veiktas, lai novērstu juridiski tiesiskās nepilnības kopīpašuma regulējumā, kam par pamatu ir Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta norāde uz normatīvo aktu nepilnībām un nepieciešamību izstrādāt un noteikt mūsdienu apstākļiem atbilstošus kopīpašuma sadalīšanas veidus.

RNP savām apsaimniekošanā esošajām mājām apkuri pieslēgs

2020. gada 20. septembrī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Rīgā tikās ar Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu kandidāti Svetlanu Tihanovsku, lai apmainītos viedokļiem un uzklausītu S.Tihanovskas redzējumu par situācijas attīstību Baltkrievijā.

Valsts prezidents ar Saeimas frakciju pārstāvjiem pārrunā sagatavoto likumprojektu par latviešu vēsturiskajām zemēm

Valsts prezidents Egils Levits šodien Rīgas pilī tikās ar Saeimas frakciju vadību, lai pārrunātu Valsts prezidenta sagatavoto likumprojektu “Latviešu vēsturisko zemju likums” pirms tā iesniegšanas Saeimā.

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 3. kājnieku bataljona karoga svinīga

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 3. kājnieku bataljona karoga svinīgajā iesvētīšanas un pasniegšanas ceremonijā

Ministra kungs!
Komandiera kungs!
Karavīri!

Notiks Nacionālo Bruņoto spēku Štāba bataljona militārās mācības “Zibens 2020”

No 14.septembra līdz 27.septembrim Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) Štāba bataljons, militāro mācību cikla “Namejs 2020” ietvaros, Rīgā un Rīgas apkaimē organizēs lauka taktiskās mācības “Zibens 2020.”

Sabiedrība, drošība


Latvijas iedzīvotāji sākuši biežāk vēdināt telpas

Uzņēmumu Zepter International Baltic un Norstat Latvijas iedzīvotāju vidū veiktā aptauja liecina, ka trešdaļa respondentu (29 %) kopš pandēmijas izsludināšanas sākusi biežāk vēdināt telpas.

Eksperti: sociālajos medijos izplatās bīstama tendence riskēt ar dzīvību un veselību “like” dēļ

Kā liecina mobilo sakaru operatora BITE un iniciatīvas “Iekod pirkstā!” ekspertu novērojumi, lai gūtu atzinību sociālajos medijos, cilvēku profilos arvien biežāk parādās saturs, kas veidots dzīvībai un veselībai bīstamās vietās un veidos. Turklāt šāda tendence novērojama gan bērnu un pusaudžu, gan arī pieaugušo lokā. Saskaņā ar “Washington post” datiem, pēdējo 6 gadu laikā, uzņemot “selfijus”, visā pasaulē bojā gājuši 250 cilvēki. Arī Latviju tikko pāršalca gadījums, kad, uzņemot sociālo mediju saturu augstsprieguma stacijas teritorijā, bojā gāja zēns. Tādēļ BITE aicina ikvienu izvērtēt riskus, uzņemot saturu sociālajiem medijiem, un atrast veidus, kā droši veidot elpu aizraujošas bildes un video.

Viens sadarbības projekts noslēdzas, otrs var sākties

Šomēnes noslēdzas projekts “SCAPE”, kurā Liepājas policija ir ieguvusi ne vien ciešāku sadarbību ar Lietuvas policiju, bet arī dažādas dienestam noderīgas un ikdienā dienesta pienākumu pildīšanai vajadzīgas lietas.

Piedalies akcijā "Labo darbu nedēļa 2020" no 5.-11. oktobrim

Ikvienam no mums ir vēlme darīt otram labu un sniegt atbalstu grūtā brīdī. Ne visiem šī iespēja ir brīvi pieejama un kādreiz varbūt pietrūkst ideju, kur un kā to darīt. Vēl jo vairāk šobrīd, kad tik ļoti ir ierobežota iespēja tikties, būt kopā un atbalstīt vienam otru, vajadzība pēc dažāda veida palīdzības un atbalsta ir dubultojusies.

Romantiskā krāpšana jeb kā sarakste sociālajos tīklos var beigties ar lielas naudas summas zaudējumu

Periodiski Valsts policijā tiek saņemti iesniegumi no sievietēm, kuras sociālo tīklu iepazīšanās vietnēs ir uzsākušas saraksti ar nepazīstamu vīrieti, kurš, iemantojot uzticību, izkrāpis lielu naudas summu, kas bieži vien mērāma vairākos tūkstošos eiro.

Izglītība, vebināri


VIAA projekta ietvaros SIVA nodrošina piecas profesionālās pilnveides programmas

Sociālās integrācijas valsts aģentūra (SIVA) piedāvā strādājošiem iedzīvotājiem iespēju apgūt kādu no profesionālās pilnveides izglītības programmām Jūrmalā. Profesionālās pilnveides izglītības programmas tiek nodrošinātas Valsts izglītības attīstības aģentūras īstenotā Eiropas Sociālā fonda pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” ietvaros.

Uzsākta pieteikšanās 5. kārtas mācībām pieaugušajiem

Otrdien, 22. septembrī, atklāta pieteikšanās piektajai mācību kārtai Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Šajā kārtā strādājošajiem vecumā no 25 gadiem ir iespēja izvēlēties mācības vairāk nekā 500 izglītības programmās. Pieteikšanās mācībām notiek līdz 22. oktobrim.

Latvijas Universitāte paraksta līgumu par Rakstu mājas projektēšanu un būvniecību

Rakstu māja ir nākamā ēka Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā centrā Torņakalnā, kas kopā ar jau divām esošajām Dabas un Zinātņu mājām veidos būtisku daļu LU iecerētajā studentu pilsētiņā. Rakstu māja ir nākamais nozīmīgais solis uz LU infrastruktūras modernizēšanu un resursu koncentrēšanu LU Akadēmiskajā centrā ar mērķi veicināt studiju un pētniecības reformas, veicināt dažādu virzienu sadarbību, LU starptautisko atpazīstamību un konkurētspēju.

RTU sadarbosies ar «Accenture» studentu inovāciju veicināšanā

2020. gada 22. septembrī – Starpdisciplināra studentu komanda sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju kompāniju «Accenture» un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes zinātniekiem izstrādās virtuālo dvīni.

Rīgas jaunatnes organizāciju pārstāvji ir aicināti pieteikt dalību mācībām “Kvalitatīva mācīšanās jaunatnes darbā”

Līdz 4.oktobrim Rīgas jaunatnes darbinieki, jaunatnes organizāciju pārstāvji, cilvēki, kuri strādā ar jauniešiem un kuriem ir interese par neformālo izglītību, kā arī tie, kuri vēlas uzlabot savas prasmes un zināšanas, kā veicināt kvalitatīvu mācīšanās procesu un kā atbalstīt citus šajā procesā līdz 4.oktobrim ir aicināti pieteikties uz mācībām “Kvalitatīva mācīšanās jaunatnes darbā”, kuras notiks no 12.līdz 14.oktobrim Rīgas jauniešu centrā “Kaņieris” (Kaņiera ielā 15).

Darbs, karjera


NVA akcija “Sezonas darbi” turpinās

Lai veicinātu sezonas darbu devēju un sezonas darbu meklētāju satikšanos,

Jaunā NVA tīmekļvietne: pirmā palīdzība, ja esat palicis bez darba

Lai cik nepatīkami būtu palikt bez darba, no tā nav pasargāts neviens. Pats svarīgākais ir ātri atgriezties darba tirgū, tomēr dažkārt ir nepieciešams atbalsts, jo darbu ilgstoši neizdodas atrast vai ir jāpārkvalificējas. Lai saņemtu valsts piedāvāto palīdzību darba meklējumos, jāreģistrējas bezdarbnieka statusa iegūšanai. Bet ar ko sākt? Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) apkopojusi praktiskus soļus, kā to paveikt.

Jau piecpadsmito reizi Latvijā norisināsies Vīnziņu čempionāts

Jau ceturtdien, 24. septembrī, 15. reizi Rīgā norisināsies Vīnziņu jeb Someljē čempionāts. Tā ietvaros, tiks noteikts 2020. gada labākais vīna viesmīlis Latvijā, kā arī izvirzīti trīs labākie vīnziņi dalībai Baltijas čempionātā Vana Tallinn Grand Prix. Labākos vīnziņus vērtēs žūrija: Latvijas Vīnziņu asociācijas biedri un viesmīlības biznesa profesionāļi.

Notiks konkursa „Labākais sociālais darbinieks Latvijā 2019” apbalvošana

Jau septīto gadu pēc kārtas 2019. gada nogalē Labklājības ministrija rīkoja konkursu „Labākais sociālais darbinieks Latvijā 2019”. Konkursā pieteikt pretendentus varēja dažādās nominācijās - “Labākais vadītājs sociālā darba jomā”, “Labākais sociālais darbinieks”, “Gada notikums sociālajā darbā”. Sākotnēji iesniegtos pieteikumus konkursa nominācijām izvērtēja Labklājības ministrijas izveidota konkursa žūrijas komisija un labākos no pretendentiem izvirzīja tālākai iedzīvotāju balsošanai, kas laikā no 2020. gada 2. līdz 31. janvārim tika organizēta Labklājības ministrijas mājas lapā.

COVID-19 ietekmes rezultātā 2. ceturksnī par trešdaļu samazinājies brīvo darbvietu skaits

Rīga, 18.09.2020.
2020. gada 2. ceturkšņa beigās Latvijā bija 20,0 tūkst. brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2019. gada 2. ceturksni, to skaits ir samazinājies par 10,4 tūkst. jeb 34,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Sabiedriskajā sektorā bija 8,1 tūkst. brīvo darbvietu, bet privātajā – 11,9 tūkst. Gada laikā privātajā sektorā brīvo darbvietu skaits samazinājās par 10,0 tūkst. jeb 45,7 %, bet sabiedriskajā - par 0,4 tūkst. jeb 4,7 %.

Ģimene, labklājība


Videospēļu spēlēšana ar bērniem var palīdzēt nodrošināt viņu drošību un nostiprināt attiecības

Daudz bērnu un pusaudžu Latvijā tāpat kā visur citur pasaulē labprāt pavada brīvo laiku, spēlējot tiešsaistes spēles. Lai gan tiešsaistes spēļu lielā popularitāte bērnu vidū mēdz raisīt satraukumu, tomēr no tām ir arī labums. Tiešsaistes spēļu spēlēšana var attīstīt bērna atmiņu, uzlabot koordināciju un problēmu risināšanas prasmes, kā arī smadzeņu darbības ātrumu. Turklāt ar videospēlēm var sekmīgi apgūt jaunas zināšanas un datorprasmes. Taču vecākiem nevajadzētu aizmirst par tiešsaistes spēļu spēlēšanas potenciālajiem apdraudējumiem, ar ko bērni var saskarties.

Kā sagatavot sēnes uzglabāšanai ziemā

Sēņošanas sezona Latvijā, šķiet, ir nepārtraukts process – gaileņu “medības” vasarā plūstoši pāriet beku un baraviku maratonā agrā rudenī. Pareizi pagatavojot sēnes, savas garšas kārpiņas varēsim lutināt visas ziemas garumā. Gadsimtu gaitā cilvēki ir atraduši daudz veidu, kā pagatavot sēnes un uzglabāt tās ziemai. Populārākos paņēmienus mūsdienīgas saimnieces virtuvē apkopojusi “Kesko Senukai Latvia” mājsaimniecības preču kategorijas vadītāja Līva Briede.

Kā ikdienā bērniem varam palīdzēt apgūt jaunas lietas?

Pienācis jauns mācību gads, un skolēni ir atgriezušies skolas solos. Taču tas nebūt nenozīmē to, ka visas zināšanas jāiegūst tikai no mācību grāmatām. Arī pēc skolas, brīvdienās un, pavadot brīvo laiku mājās, ir iespējams apgūt ko jaunu. Vairāk par to, kā ikdienā bērniem varam palīdzēt apgūt jaunas lietas, stāsta Zemgales vidusskolas bioloģijas skolotāja Sintija Valucka.

14 piepildītas skolas somas, apģērbu un apavu sagāde internātskolām — “Akropole” noslēgusi labdarības akciju “Palīdzēsim

14 piepildītas skolas somas, apģērbu un apavu sagāde internātskolām — “Akropole” noslēgusi labdarības akciju “Palīdzēsim sagatavoties skolai kopā!”

No 18. augusta līdz 6. septembrim iepirkšanās un izklaides centrs “Akropole” kopā ar sadarbības partneriem — biedrību “Palīdzēsim viens otram”, uzņēmumiem “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļais punkts” — īstenoja labdarības akciju “Palīdzēsim sagatavoties skolai kopā!”. Labdarības akcijas tika īstenota, lai atbalstītu ģimenes visā Latvijā, kurām dažādu iemeslu dēļ nav iespējams skolas piederumus sagādāt pašām vai kuras var to izdarīt tikai daļēji. Patiecoties ziedotāju atbalstam, ģimenēm dažādās Latvijas vietās nogādātas 14 skolas somas, bagātīgs daudzums kancelejas preču un penāļu, kā arī sarūpēti daudz apģērbu un apavu, kas nodoti internātskolām Latgalē un Cesvainē.

LM: Valsts atbalsts bērniem ar uzvedības un atkarību problēmām ir pieejams, nepieciešams pašvaldību un citu ministriju..

LM: Valsts atbalsts bērniem ar uzvedības un atkarību problēmām ir pieejams, nepieciešams pašvaldību un citu ministriju atbalsts

Labklājības ministrija (LM) nodrošina valsts finansētus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem, kuriem ir izveidojusies atkarība no apreibinošām vielām vai procesiem (piem., datorspēles) vai kuriem ir šādas atkarības izveidošanās risks.

Veselība, skaistums


Latvijā ik gadu no dažādām uroloģiskām saslimšanām mirst vairāk nekā 1000 cilvēku

Septembris ir starptautiskais uroloģijas mēnesis, kad visā pasaulē uzmanība tiek pievērsta tieši uroloģisko slimību profilaksei, ārstēšanās iespējām, kā arī sabiedrība tiek informēta par jaunākajām ārstēšanas metodēm. Arī Latvijā uroloģiskas saslimšanas ikdienā sagādā problēmas simtiem sieviešu un vīriešu, dažas no tām var būt arī nāvējošas. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka laika posmā no 2010. līdz 2018. gadam no uroloģiskām saslimšanām dzīvību ik gadu zaudējuši aptuveni 1100 cilvēku. Šim faktam īpaši skarbu nokrāsu piešķir tas, ka šodien pierādīts – laicīgi atklātas, pat ļaundabīgas uroloģiskas saslimšanas ir iespējams veiksmīgi ārstēt. Diemžēl Latvijas iedzīvotāji joprojām neveic regulāras veselības pārbaudes, iespējams, domājot – “kamēr nekas nesāp, pie ārsta nav jāiet” – vai arī baidoties no patiesās diagnozes. No 21. līdz 25. septembrim, Vispasaules uroloģijas nedēļā, Latvijas speciālisti aicina domāt un rūpēties par savu veselību, iespējams, ne tikai izglābjot savu dzīvību, bet arī uzlabojot tās kvalitāti.

Organisma norūdīšana – biežākās kļūdas un ieteikumi pareizai uzsākšanai

Rūdīšanās un peldes vēsajā gada laikā kļūst arvien populārākas un pulcē arvien prāvāku piekritēju pulku. Taču vai tas ir vienīgais veids, kā varam norūdīt savu organismu? Ko rūdīšanās nozīmē mūsu organismam un kā to veikt pareizi? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts, viens no CrossFit kustības pamatlicējiem Latvijā, treneris Kaspars Zlidnis un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Fonda “Movember Latvija” dibinātājs Helmuts Bēķis: “Ir jārunā ar vīriešiem, nevis par vīriešiem”

Jau ceturto gadu novembrī ar daudzveidīgām aktivitātēm tiks atzīmēts Movember – vīriešu veselībai veltīts mēnesis. Tā ietvaros visi Latvijas vīrieši tiek mudināti veikt savlaicīgu prostatas vēža pārbaudi. Vairāk par saviem iedvesmas avotiem, kustības vēsturi un to, kā atrast motivāciju publiski šķetināt sabiedrībai nozīmīgus jautājumus stāsta fonda “Movember Latvija” dibinātājs Helmuts Bēķis.

“EIT Health InnoStars” atbalsta Latvijas jaunuzņēmumu, kas izstrādā ierīci cilvēku reproduktīvās veselības uzlabošanai

• “Ferterex” ir saņēmis “MedTech” speciālbalvu no “EIT Health InnoStars” konkursā “100 Wolves Pithcing Contest 2020”
• 2000 eiro finansējums mentoringa atbalstam palīdzēs Latvijas komandai šo inovāciju ieviest tirgū
• Jaunuzņēmums strādā pie tā, lai ar inovatīvas ierīces palīdzību uzlabotu vīriešu auglību

5 pazīmes, kas liecina par novājinātu imunitāti

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” pētījums liecina, ka lielākā daļa (59 %) Latvijas iedzīvotāju savu veselību vērtē kā labu, tomēr katrs trešais (33 %) slimo vairākas reizes gadā. Kā norāda eksperti – tuvojoties gada vēsajai sezonai, slimošana kļūst arvien biežāka, kas signalizē , ka imūnsistēma ir novājināta. Vāja imunitāte var izraisīt virkni veselības problēmas, tāpēc imunoloģe Natālija Gerula un Mana Aptieka farmaceite Agnese Ritene skaidro, kā laicīgi pamanīt brīdinājuma signālus, ka laiks doties pie ārsta.

Zemkopība


Izmaiņas Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorijā Kurzemē

Valdība otrdien, 15. septembrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību. Izmaiņas noteikumos sagatavotas, lai precizētu ĀCM riska zonas* Latvijā.

Grozītas lauksaimniecības dzīvnieku ciltsdarba speciālistu kvalifikācijas paaugstināšanas prasības

Valdība otrdien, 15. septembrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par personām, kas nodarbojas ar lauksaimniecības dzīvnieku vērtēšanu, pārraudzību un mākslīgo apsēklošanu.

Atjaunots Meirānu kanāls

VSIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” ir pabeigusi valsts nozīmes ūdensnotekas Meirānu kanāls atjaunošanu. Projekta mērķis bija samazināt plūdu apdraudējumu Ošupes, Barkavas, Murmastienes, Varakļānu un Dekšāres pagastā, kā arī palielināt pagastu iedzīvotāju drošību, tādējādi veicinot uzņēmējdarbības attīstību teritorijā un uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Lauksaimnieki vienotā platībmaksājuma avansu sāks saņemt no 16. oktobra

Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu atļaut ES dalībvalstīm, tostarp arī Latvijai, izmaksāt lielāku vienotā platības maksājuma (VPM) un bioloģiskās lauksaimniecības maksājuma avansu. VPM avanss būs par 20% lielāks nekā citus gadus un tiks izmaksāts 70 procentu apmērā, bet bioloģiskās lauksaimniecības avansa maksājums būs 85 procentu apmērā. Šāds lēmums pieņemts, lai mazinātu lauksaimnieku finansiālās grūtības un naudas plūsmas problēmas, ko izraisījusi Covid-19 pandēmija.

Programmas skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu rezultāti

Zemkopības ministrijas īstenotā ES atbalsta programma augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm vairāku gadu laikā iemantojušas lielu popularitāti bērnu un jauniešu vidū.Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) provizoriskiem datiem, atbalsta programmā 2019./2020. mācību gadā iesaistījās 1270 izglītības iestādes, no kurām augļus un dārzeņus izdalīja 1212 iestādes, bet pienu – 1124 iestādes. Šajās izglītības iestādēs bezmaksas augļus un dārzeņus saņēma 255 tūkstoši audzēkņu (91% no mērķauditorijas), bet pienu – 243 tūkstoši audzēkņu (87% no mērķauditorijas).

Kriminālziņas, negadījumi


Uz aizdomu pamata par vīrieša aizdedzināšanu Valsts policija aiztur divas personas

Piektdien, 18.septembrī Valsts policijā tika saņemta informācija par to, ka Durbē, kādā īpašumā vīrietim ir konstatēti ķermeņa apdegumi, kā rezultātā viņš tika nogādāts medicīnas iestādē, kur ārstējas vēl šobrīd.

Valsts policija aicina atsaukties velosipēda īpašnieku!

Svētdien, 20. septembrī, Jelgavā, Strautu ceļā, aiz garāžu kooperatīva „LADA RAF” tika atrasts velosipēds „Convex”.

Valsts policija aicina atsaukties laivas īpašnieku!

Piektdien, 18. septembrī, Valgundes pagastā Lielupes krastā starp mājām “Zuši” un “Svētgrīvas” tika pamanīta peldam laiva, kurā neatradās neviena persona.

Uz aizdomu pamata par laupīšanu Valsts policija aiztur četras personas

Sestdien, 19.septembrī ap pulksten 04:20 Valsts policijā saņemta informācija no kādas sievietes, kura redzējusi, ka Liepājā, Friča Brīvzemnieka ielā vairāki jaunieši nodarījuši miesas bojājumus kādam vīrietim.

Aizdomās par zādzībām no lauksaimniecības tehnikas Zemgalē apcietināti divi vīrieši

16. septembrī Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja darbinieki sadarbībā ar vairākām VP struktūrvienībām aizdomās par sērijveida globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS) un monitoru iekārtu zādzībām no lauksaimniecības tehnikas Zemgalē aizturēja divus vīriešus, kuriem piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums.

Atpūta


Ar lustēm, meistarnīcām un tirdziņu Valmiermuižā svinēs Miķeļdienu

Par godu rudens saulgriežiem – Miķeļdienai, 19. septembrī Valmiermuižas parkā no plkst. 11.00 līdz 15.00 ciemos tiks gaidīti gan lieli, gan mazi ražas svētku svinētāji. Pasākuma laikā notiks tradicionālais mājražotāju un amatnieku tirdziņš „Gardu muti”, kuru papildinās „Kuļam un kaļam” meistarnīcas, augu veselības telts, izjādes ar zirgiem un, protams, neiztikt arī bez muzikālā baudījuma, par kuru parūpēsies mūziķu apvienība Trio TRE

Dzejas dienas, Dārza un Ābolsvētki Tukuma pusē

Otrajā septembra nedēļas nogalē arī šogad, kā ierasts, Tukuma pusē tiks atzīmētas Dzejas dienas, kuru ietvaros notiks pasākumi “Sirds uz persona” un arī Kurzemes Dzejas dienas ar dzeju lasījumiem un meistardarbnīcām Tukuma pilsētas centrā, dzejas vizualizāciju Tumē. Tāpat visi laipni gaidīti Ārlavciema Ābolsvētkos “Abavas” vīndarītavā un Dārza svētkos Jaunmoku pilī. Slampē būs iespēja vērot Stand Up komēdiju un triju mākslu tikšanos, Džūkstē doties pārgājienā “Ceļā ar Baronu”, savukārt Šlokenbekas muižā izzinoši un radoši pavadīt sestdienu klausoties augu stāstos. Tukumā ar dažādām atrakcijām ģimenei svētdien tiks atzīmēta arī Tēvu diena.

Ar krāšņu šovu apmeklētājus septembrī sagaidīs “Auto 2020” speciālizlaidums Ķīpsalā

Jau mēneša nogalē, no 25. līdz 27. septembrim, Ķīpsalā notiks starptautiskās autoindustrijas izstādes “Auto 2020” speciālizlaidums. Ja parasti izstāde “Auto” ieskandināja automobiļu entuziastu sezonas sākumu pavasarī, tad šogad tajā laikā visa pasaule bija piespiedu kārtā apstājusies. Tomēr sabiedrības interese par auto un ar tiem saistītajiem pasākumiem nav mazinājusies, tādēļ izstādes speciālizlaidumā apmeklētājus priecēs krāšņi pārbūvēti auto, klasiskie spēkrati, jaunie automobiļi, komerctransports, kā arī iekārtas, instrumenti un aksesuāri auto apkopei.

Izbaudi īstas japāņu tējas unikālo garšu izstādē “Riga Food 2020”!

No 9. līdz 12. septembrim pārtikas industrijas izstādē “Riga Food 2020” Ķīpsalā varēs doties gastronomiskā ceļojumā, paviesojoties deviņu valstu nacionālajās ekspozīcijās. Pirmo reizi “Riga Food” vēsturē būs Japānas nacionālais kopstends, kurā varēs iepazīt Japānas tējas kultūru un nobaudīt tējas, kas ir viens no Japānas galvenajiem eksporta produktiem uz Eiropas Savienību.

Zināmi pirmā Daugavpils Street Food festivāla dalībnieki

2020. gada 12. septembrī “Rīgas ielas svētku” ietvaros notiks pirmais Daugavpils Street Food festivāls.No plkst. 12.00 līdz 22.00 pilsētas ciemiņi un iedzīvotāji varēs nobaudīt garšīgu ēdienu, ko pagatavojuši vietējie restorāni un kafejnīcas, jauki pavadīt laiku baudot maltīti svaigā gaisā, klausīties mūziku un satikt sabiedriskās ēdināšanas jomas profesionāļus un entuziastus.

Satiksme un ierobežojumi


Āgenskalna apkaimē ieviesta braukšanas ātruma 30km/h zona

Rīgas domes Satiksmes departaments informē, ka, lai uzlabotu gājēju drošību un padarītu apkaimi draudzīgāku mazaizsargātākajiem satiksmes dalībniekiem, Āgenskalna apkaimē uzsākts darbs pie 30km/h zonas ieviešanas.

Kāpēc ir vērts remontēt auto autorizētā servisā? Vismaz seši labi iemesli

Mēdz teikt, ka skopais maksā divreiz. Reizēm arī tāds nieks kā gaisa filtru nomaiņa neautorizētā servisā var sagādāt pamatīgas galvassāpes auto īpašniekam, sadārdzinot sākotnējos remontdarbus vai pat radot riskus tehniskajā apskatē. Tāpēc “īstā” auto servisa atrašanai ir vērts pievērst vairāk uzmanības kā vien cenu salīdzināšanai.

Valsts policija satiksmes dalībniekus uzraudzīs arī no augšas!

Ir secināts, ka bezpilota lidaparāts var atvieglot dažādu policijas funkciju veikšanu, piemēram, personu meklēšanu, kārtības nodrošināšanu publiskos pasākumos, un arī satiksmes uzraudzīšanas funkciju. Tādēļ Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Satiksmes drošības pārvalde satiksmes uzraudzīšanai ir iegādājusies vienu bezpilota lidaparātu jeb dronu, kas sevi ir pierādījis jaut tā darbības pirmajās dienās – vakar aptuveni stundas laikā ir fiksēti seši agresīvie braucēji.

Slēgs satiksmi Bērzpils ielā

Saistībā ar kabeļa līnijas uzmavas akas remontdarbiem no 21.septembra līdz 18.oktobrim tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme Bērzpils ielā, posmā pie Bērzpils ielas un Starta ielas krustojuma.

Slēgs satiksmi Kungu ielā

Saistībā ar ielas seguma remontdarbiem no 17.septembra līdz 21.oktobrim tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme Kungu ielā, posmā no Grēcinieku ielas līdz Peldu ielai.

Pagarina Valsts policijas amatpersonu dalības laiku Eiropas Savienības policijas misijā Afganistānā

Otrdien, 17.maijā Ministru Kabinets(MK) izdevis rīkojumu, kas paredz divu Valsts policijas amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dalības laika pagarināšanu Eiropas Savienības policijas misijā Afganistānā (EUPOL AFGHANISTAN) no 2011.gada 1.jūnija līdz 2012.gada 31.maijam.

ERASMUS programma Latvijas iedzīvotajiem

Biedrība " Lietišķo sieviešu apvienība" jau otro gadu ir apstiprināta kā nosūtītājorganizācija programmā ERASMUS FOR YOUNG ENTREPRENEURS (ERASMUS jaunajiem uzņēmējiem), kas sniedz iespējas un finansiālu atbalstu jaunajiem uzņēmējiem doties pieredzes apmaiņā uz dažādām Eiropas valstīm. Turpmāko gadu būs pieejams finansējums vismaz 10 Latvijas jauno uzņēmēju nosūtīšanai pieredzes apmaiņā.

Uzņēmumi ar vairāk kā 600 klientu apkalpošanas vietām visā Latvijā pieteikušies kampaņai "Uzslavē labu servisu!"

Turpinās pieteikšanās kampaņai "Uzslavē labu servisu!", kurai jau šobrīd pieteikušies uzņēmumi no visas Latvijas ar vairāk kā 600 klientu apkalpošanas vietām.

Vienojas par nepieciešamajiem uzlabojumiem krīžu situāciju pārvaldībā

Tiekoties elektroenerģijas traucējumu izraisīto seku novēršanā iesaistītajām institūcijām, tika izvērtēta sadarbības pieredze, identificētas nepilnības un sagatavoti konkrēti priekšlikumi izskatīšanai Krīzes vadības padomē, lai šīs nepilnības novērstu. Sanāksmes dalībnieki arī vienojās par darbiem, kas jāveic valsts un pašvaldību institūcijām, gatavojoties iespējamiem pavasara plūdiem.

Portālu jelgavnieki.lv pārņem "Jaunie mediji"

Portālu «Jelgavnieki.lv» turpmāk veidos un administrēs SIA «Jaunie mediji», kurš pieder Jānim Žīlem, kurš savulaik bija viens no portāla idejas autoriem un tā dibinātājiem. SIA «Jaunie mediji» pārņems gan saistības ar reklāmas klientiem, gan portāla tehnisko nodrošinājumu un tā attīstību.

Latvijas Televīzijas paziņojums

Latvijas Televīzija noraida Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas šodien izplatītajā paziņojumā paustos pārmetumus par LTV vadības "neizpratni par notikušā nopietnību un izvairīšanos no pilnas atbildības" saistībā ar Latvijas Republikas himnas neatskaņošanu gadumijas naktī, kā arī atvainošanās trūkumu sabiedrībai. Latvijas Televīzija uzskata, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šādus apgalvojumus ir izteikusi, izmantojot nepilnīgu informāciju.

Pasaules ekonomikas attīstība liek pievērsties netradicionāliem tirgiem

2010. gada 14. decembrī prestižās gadagrāmatas "Pasaule 2011. gadā" atklāšanas pasākumā tika rīkota ekonomikas ekspertu paneļdiskusija, kurā piedalījās vairāki no gadagrāmatas līdzautoriem: "DnB NORD Banka" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, bijušais a/s "Parex banka" valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis un "Latio" valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns. Paneļdiskusiju vadīja gadagrāmatas "Pasaule 2011. gadā" galvenais redaktors Pauls Raudseps.

Informācija potenciālajiem MVU atbalsta programmas dalībniekiem

Programmas ietvaros ierobežotam skaitam uzņēmumu tiks nodrošinātas pārdošanas apjoma pieaugumu
veicinošas aktivitātes mārketinga, reklāmas un sabiedrisko attiecību jomās vairāk nekā 1000 LVL vērtībā
katru mēnesi. Programmas ilgums ir seši mēneši. Uzņēmumam par šīm aktivitātēm ir jāveic 0%
līdzmaksājums. Tam jāsedz tikai organizatoriskās izmaksas (projektu vadītāja darbs, komunikāciju izmaksas
u.c.) 83,33 LVL apmērā mēnesī.

Valdība pieņem rīkojumu par valsts arhīvu sistēmas iestāžu reorganizāciju

Valdība ir pieņēmusi rīkojumu par 18 valsts arhīvu sistēmas iestāžu reorganizāciju, tās apvienojot un izveidojot Latvijas Nacionālo arhīvu (LNA). Tā ir vērienīgākā strukturālā reforma kultūras jomā. Saskaņā ar Arhīvu likumu reorganizācija jāveic līdz 2011.gada 1.janvārim.

Valsts prezidents apžēlo trīs notiesātās personas

Trešdien, 27.oktobrī, Valsts prezidents Valdis Zatlers, izskatot 33 notiesāto personu apžēlošanas lūgumus, apžēloja trīs personas.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums