Izstāžu zāle ARSENĀLS 2019. gada 20. jūlijā plkst. 14.00. aicina uz sarunām muzejā ar psihoanalītiķi Jāni Gaili.


public. foto
Sestdienas sarunā Jānis Gailis aicinās domāt, kas kopīgs un kas atšķirīgs mākslai un psihoanalītiskajai interpretācijai un kāpēc to ir interesanti pētīt saistībā ar Kaido Oles mākslu.

Sestdienas sarunā Jānis Gailis aicinās domāt, kas kopīgs un kas atšķirīgs mākslai un psihoanalītiskajai interpretācijai un kāpēc to ir interesanti pētīt saistībā ar Kaido Oles mākslu.

"Māksla ir kā Mendeļejeva tabula. Vieta ir. Tikai precīzi jātrāpa! Radi gleznu, un, ja tā atbilst pasaules struktūrai, tad ir. Izdevies!" - tā igauņu mākslinieks Kaido Ole raksturo savu radošo procesu. Interesanti ir to pētīt arī no lakāniskās psihoanalīzes viedokļa. Lakāniskajā psihoanalīzē par interpretācijas iedarbību spriež pēc tās efekta. Mākslā ir līdzīgi. Kaido Oles māksla ir savdabīga realitātes interpretācija vai parafrāze. Aktuāls ir jautājums, kā interpretēt interpretāciju. Kāda saspēle, kāds rikošets izveidojas? Interpretāciju biljards vai badmintons?

Gatavojoties izstādei Rīgā, pagājušajā vasarā Kaido Ole tikās ar Jāni Gaili psihoanalīzes seansu sērijā. Izstādes kurators Māris Vītols aicināja psihoanalītiķi uzrakstīt psihoanalītiskas interpretācijas dažiem Kaido Oles darbiem, kas ir nopublicētas izstādes katalogā. Jānis Gailis gan atzīst, ka te “mākslinieks apsteidz psihoanalītiķi”, jo Kaido Oles mākslas darbi paši ir interpretācijas – centieni atklāt un nosaukt vārdā (vai izteikt gandrīz mītiskos tēlos) „pasaules struktūru”. Psihoanalītiķis secina, ka Kaido Ole glezno un dzīvo pēc vieniem un tiem pašiem principiem. Viņa māksla un glezniecība ir telpa, kur iekšpuse turpinās ārpusē kā Mēbiusa gredzenā.

Jānis Gailis ir Parīzē strādājošs psihoanalītiķis un psihiatrs. Viņš ir ieguvis doktora grādu psiholoģijas zinātnēs un ir Montreijas Medicīniski - psiho - pedagoğiskā centra (CMPP de Montreuil) direktors. Jānis Gailis ir publicējis grāmatu "Autisma arhitektūra" (Izdevnievība "Éditions Universitaires Européennes", 2010).

Kaido Ole (1963) ir viens no nozīmīgākajiem un spilgtākajiem Baltijas mūsdienu mākslas pārstāvjiem, kura darbi kļuvuši aktuāli pasaules laikmetīgās mākslas kontekstā. Radošo karjeru viņš sāka 90. gadu sākumā pēc Tallinas Mākslas akadēmijas Glezniecības un dizaina nodaļas absolvēšanas (1982–1992). Kopš 1992. gada Kaido Ole sarīkojis vairāk nekā 40 personālizstādes un piedalījies daudzās grupu izstādēs muzejos un galerijās Igaunijā, Vācijā, Somijā, Polijā, Krievijā, ASV, Zviedrijā, Austrijā, Beļģijā un citās valstīs. 2003. gadā kopā ar Marko Mētamu (Marko Mäetamm) Kaido Ole pārstāvēja Igauniju 50. Venēcijas mākslas biennālē. Mākslinieks dzīvo un strādā Tallinā.

Igauņu mākslinieka Kaido Oles personālizstāde “Dejas vientuļo siržu klubā” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS skatāma no 2019. gada 7. jūnija līdz 25. augustam.

Pasākukumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Ieeja pasākumā ar ieejas biļeti izstādē.

LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

[u]DARBA LAIKS:[/u]

Otrdienās, trešdienās, piektdienās 11.00–18.00, kase 11.00–17.45

Ceturtdienās 11.00–20.00, kase 11.00–19.45

Sestdienās, svētdienās 12.00–17.00, kase 12.00–16.45

Pirmdienās slēgts

 

[u]BIĻEŠU CENAS[/u][u]:[/u]

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri 2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 4,00–6,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli