Kinostāsts par alpīnistu Aleksu Honoldu iegūst "Oskaru"


public. foto
Nekādu virvju vai atsaišu – tikai 600 metri stāvas granīta sienas, ko četru stundu laikā pārvar alpīnists Alekss Honolds, lai nokļūtu Josemītu nacionālā parka monolītās klints El Kapitanas virsotnē. Kas ir šis cilvēks – kāds trakais vai apņēmības pilns drosminieks, kurš spēj stāties pretim savām bailēm?

Miljoniem gadu senā El Kapitana, kas ir viena no augstākajām granīta klintīm ASV un kuras augstums virs jūras līmeņa sasniedz 2 308 metrus, vienmēr ir vilinājusi ekstrēmu piedzīvojumu cienītājus. Arī Honoldu, kurš, šķiet, nebaidās ne no kā, varbūt vienīgi no nāves vai klimata pārmaiņām, kas jaunajam vīrietim var atņemt iemīļoto nodarbošanos – kāpšanu bez nodrošinājuma stāvās klintīs.

Svētdienas naktī kinostāsts “Free solo”, kas atklāj Aleksa gatavošanos un kāpienu stāvajā klintī, saņēma “Oskaru” kā šā gada labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma. Latvijas skatītāji godalgoto filmu kanālā “National Geographic” redzēs svētdien, 24.martā.

Kritiķi atzīst, ka dokumentālā filma “Free solo” ne tikai dokumentē Honolda satriecošos sasniegumus, bet runā arī par vīrišķību, paša personības un tuvinieku atbalsta nozīmi panākumu sasniegšanā. Tā vaicā – vai patiešām var sasniegt nesasniedzamo, vienlaikus atzīstot, ka “neviens nespēj darboties, esot izolācijā”.

Nē, Honolds nav traks. Jaunais vīrietis precīzi zina, ko var un ko nevar izdarīt. Bet spēj viņš daudz – simtiem metru virs zemes, pieķēries stāvai sienai, Alekss dodas uz augšu, aizvietojot bailes ar retu skaidrības un apzinātības formu.

Izsmalcinātie alpīnisma paņēmieni bija liels izaicinājums filmas veidotājiem – vairākas balvas ieguvušajai dokumentālistei Elizabetei Čajai Veserheljai un pasaulslavenajam fotogrāfam, alpīnistam Džimijam Činam. Nepieciešamība pārvietot milzīgās HD izšķirtspējas “Canon” kameras, vairāki atkārtoti kāpšanas mēģinājumi, paša Aleksa emocijas lika izveidot piecpadsmit cilvēku lielu filmēšanas komandu. Tajā darbojās producenti, šoferi, divas kameras uz zemes, dažas kalnā nostiprinātas kameras, viens helikopters 900 metru augstumā, uz kura atradās kamera ar 1500 milimetru fotoobjektīvu, operators – alpīnists, kas centās sekot straujajām Honolda kustībām uz klints. Turklāt viss bija jāizdara pareizi un… slepeni.

Čins atzīst, ka tas bijis kas neredzēts pat viņa 20 gadus ilgajā karjerā: “Esmu strādājis kopā ar spēcīgākajiem atlētiem viņu karjeras augstākajos punktos. Taču šis pārsniedza visus sportiskos sasniegumus, ko jelkad esmu redzējis. Likmes bija neticami augstas. Biju filmējis El Kapitanas apkaimē, taču bija jāpārplāno viss, ko līdz šim zināju. Ar ķirurģisku precizitāti bija jānofilmē lielisks sniegums, ļaujot Aleksam darboties un atrodoties drošībā.”

Rezultāts ir satriecošs, intīms alpīnista portrets, kas ataino Honoldu laikā, kad viņš gatavojas īstenot savu mūža sapni. Likmes ir augstas: pilnība vai nāve. Dokumentālā filma “Free solo” ir emocionāls trilleris un iedvesmojošs stāsts par atlētu, kas izaicina gan savu ķermeni, gan prātu. Tas ir cilvēka gara triumfs.

Filmas tapšanas laikā tās radošā grupa bija lieciniece pamatīgām pārmaiņām Honolda dzīvē. Kad pieredzējušie dokumentālisti Veserhelja un Čins iepazinās ar Aleksu, viņš dzīvoja treilerī, mācījās gatavot dārzeņu maltītes un bija aizņemts ar intensīvu kāpšanas plānošanu. Taču tad alpīnists iemīlēja Saniju Makendlesu, kas pierunāja Aleksu pārcelties uz normālu māju Nevadā. Honolds uzticējās Sanijai un ļāva viņai uzlabot savus dzīves apstākļus.

“Kad treilerī esmu palicis viens, ir ļoti viegli laiskoties visu dienu un grauzt cepumus. Esot kopā ar Saniju, mēs kopā ieturam maltītes, ejam gulēt normālā laikā un pavadām laiku kopā. Tas ir veselīgāks veids kā dzīvot,” alpīnists atzīst kādā intervijā.

Starp citu, īpaši “Oskaru” ceremonijai apģērbu zīmols “North Face” kopā ar dizaineriem Devonu Skotu un Monu Alšalanu Honoldam izveidoja īpašu vilnas smokingu – pieguļošu augumam, ar vienu pogu, ko papildināja balts poplīna krekls ar slēptu aizdari, melns žakarda tauriņš un kabatlakatiņš. Pēc emocionālās uzvaras Honolds plānojot atsākt ierasto dzīvi: kāpt klintīs, baudīt attiecības ar draudzeni, doties ekspedīcijās un atkal kāpt.

Oskaru” un neskaitāmas citas balvas ieguvusī dokumentālā pilnmetrāžas filma “Free Solo” kanālā “National Geographic” būs skatāma svētdien, 24.martā plkst. 22:00!

"National Geographic" (NG) ir pieejams 440 miljoniem mājsaimniecību 171 pasaules valstī 45 valodās. NG kopā ar "Nat Geo WILD", "Nat Geo People" un "Nat Geo MUNDO" veido kanālu grupu "The National Geographic" - tie ir daļa no "National Geographic Partners", kas ir kopuzņēmums starp "21st Century Fox" un "National Geographic Society". Sociālās saziņas vietnē "Facebook" vien NG ir vairāk nekā 55 miljoni sociālo mediju fanu. Latvijā NG ar subtitriem latviešu un krievu valodā ir pieejams "Lattelecom", "Baltcom", "Izzi", "Livas", "Latnet TV", "SkaTVis" un "Mits LV" digitālās televīzijas abonentiem.

 

, „Public ID Group”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums