LĪBIEŠU KULTŪRAS PĒCPUSDIENA "… MĒS JAU ARĪ TEPAT VIEN BŪSIM…" KRIŠJĀŅA BARONA MUZEJĀ

Sestdien, 15. decembrī, plkst. 14.00 Krisjāņa Barona muzejā (Krisjāņa Barona ielā 3, dz. 5) Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis "Līvlist" aicina atcerēties lībiešu kultūras darbiniekus, ansambļa dalībniekus, kas šogad svinētu nozīmīgas jubilejas.

Šogad Paulīne Kļaviņa svinētu 100. jubileju, Dzintars Kļaviņš 90. un Lielās Folkloras balvas laureāte Valda Marija Šuvcāne 95.

Vārdus no muzikologa, pedagoga un komponista Dzintara Kļaviņa vēstules Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa dalībniecei Zojai Sīlei „Līvlist“ izvēlējies par moto savai darbībai 2018. gadā. Tā tiek apliecināta tradīciju pārmantotība, saikne ar ansambļa dibinātājiem, kas šogad svinētu nozīmīgas jubilejas.

Janvārī Rīgā, Jāņa Akuratera muzejā, „Mazirbes draugu kopa“ atvēra ar valsts atbalstu izdotu disku, kurā atspoguļota daļa no lībiešu kultūras darbinieces Paulīnes Kļaviņas veikuma. Diskā skan Paulīnes Kļaviņas un „Līvlist“ dalībnieku balsis. Paulīne Kļaviņa bija lībiešu kultūras darbiniece, dzejniece un tulkotāja, izveidojusi plašu iedzīves priekšmetu, zvejas un darbarīku kolekciju, kas tagad kā viņas dāvinājums apskatāma Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Viena no Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa Līvlist dibinātājām un ilggadējām dziedātājām

Maijā ar atmiņu un mūzikas pēcpusdienu koncertzālē „AVE SOL“ tika godināta „Līvlist“ muzikālā iedvesmotāja Dzintara Kļaviņa piemiņa jubilejas reizē. Dzintars Kļaviņš bija muzikologs, lībiešu kultūrvēstures un muzikālā mantojuma pētnieks, lībiešu dziesmu ansambļa “Līvlist” muzikālais vadītājs. Tenu Karma, igaunis, lībiešu valodas un kultūras pētnieks, apsveikuma runā D. Kļaviņa 65. gadu jubilejas sakarā viņa devumu salīdzina ar J.G. Herdera ieguldījumu latviešu kultūrā.

Decembrī savu 95. dzimšanas dienu atzīmētu lībiešu kultūras darbiniece, Lielās Folkloras balvas ieguvēja Valda Marija Šuvcāne, kas ansamblī „Līvlist“ darbojās kopš tā dibināšanas un pēc lībiešu valodas skolotāja Pētera Damberga pārņēma misiju mācīt ansambļa dalībniekiem lībiešu valodu.

Par mūža ieguldījumu lībiešu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā Valda Marija Šuvcāne apbalvota ar Lielo Folkloras balvu un Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiju (2002), Rīgas Latviešu biedrības pirmo Andreja Krastkalna balvu (2003), Latvijas Republikas Ministru kabineta Atzinības rakstu (2006).

Ieklausīsimies lībiešu valodā, dziesmās un aizgājušo gadu balsīs!

Pasākuma īpašais viesis – lībiešu kultūras darbiniece Baiba Šuvcāne

 

Muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli