Tēlnieces Rimmas Pancehovskas istāde Rietumu Bankas galerijā


foto;Rietumu Banka
Rietumu bankas galerijā ir atvērta izstāde, kas veltīta slavenās Latvijas tēlnieces Rimmas Pancehovskas, kurai šogad apritēja 90 gadi, daiļradei.

Tēlniece Rimma Pancehovska dzimusi 1928. gada 2. martā Rīgā. Viņas dzīve jau no bērnības bija saistīta ar porcelāna mākslu. Savulaik Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā par formu veidotāju strādāja topošās mākslinieces tēvs Jāzeps Pancehovskis (1900-1952), tāpēc dažādu figūriņu veidošanu mālā viņa pārzināja jau bērna gados. Arī Rimmas Pancehovskas māte Anastasija Pancehovska (1900-1978) strādāja Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā.


foto;Rietumu Banka

Pēc skolas pabeigšanas 1947. gadā Rimma Pancehovska iestājās Valsts Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā, ko absolvēja 1953. gadā.

No 1954. gada līdz 1956. пadam māksliniece strādāja Rīgas Porcelāna un fajansa fabrikas Mākslinieciskajā laboratorijā par mākslinieci, un arī vēlāk, pēc oficiālo darba attiecību izbeigšanas, rūpnīcā realizēja savus radošos darbus, no kuriem daži nelielās sērijās tika arī ražoti.


foto;Rietumu Banka

Pēc darba Rīgas Porcelāna un fajansa fabrikā Rimma Pancehovska strādājusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā par pasniedzēju, kur citu starpā skolojusi daudzus latviešu māksliniekus – Frančesku Kirki, Katrīnu Pasternaku, Jāni Anmani, Taisiju Poluikeviču un citus. Ilgus gadus vadījusi arī Latvijas Mākslinieku savienības Tēlniecības studiju.

Rimma Pancehovska ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1956. Izstādēs piedalās kopš 1953.gada.

Tēlnieces Rimmas Pancehovskas mākslas darbi glabājas vairākās nozīmīgās Latvijas muzeju kolekcijās – Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Rīgas Porcelāna muzejā, daudzos pilsētu mākslas un novadpētniecības muzejos Latvijas reģionos, kā arī ārvalstu muzeju kolekcijās, piemēram, Valsts Tretjakova mākslas galerijā Maskavā.

Unikālie mākslas darbi plaši pārstāvēti privātajās kolekcijās, savukārt tiražētie darbi atrodami daudzu privātpersonu īpašumā.

 

Rietumu Banka
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli