KNAB izmeklē iespējamu krāpšanu 9 miljonu vērtā līgumā par šķembu piegādi ceļiem

Pagājušajā nedēļā KNAB kratīšanu satiksmes ministrijas pārraudzītajā uzņēmumā "Latvijas autoceļu uzturētājs" un tā valdes locekles Anastastijas Udalovas atkāpšanos dienu pirms tam, daudzi savstarpēji saistīja un ne bez pamata. No drošiem avotiem mums zināms, ka tiesībsargi izmeklē 9 miljonu vērto līgumu ar uzņēmumu "Vlakon" un iespējams būtiskiem pārkāpumiem šajā iepirkumā.

Iepirkumā grozīts dokumentu saturs. Iespējamo krāpšanu un  zaudējumu aprēķinus valsts uzņēmumam tagad izmeklē KNAB. Konkursa dokumentus varēja labot iepirkuma speciālisti; tie strādāja Anastasijas Udalovas vadītajā Publisko iepirkumu departmentā. 

Latvijas autoceļu galvenā remontētāja apgrozījums ir 64 miljoni. Uzņēmējiem ir svarīgi tikt pie tā pasūtījumiem . 2016.gadā viens no tādiem bija līgums ar SIA “Vlakon”. Vienošanās paredzēja, ka 3 gadu garumā Rēzeknes novada uzņēmums piegādās ceļu labošanai nepieciešamo šķembu maisījumu. Vlakon ir sens sadarbības partneris, Līguma summa - 9 miljoni bija lielākais iepirkums Latvijas autoceļu uzturētāja vēsturē. Latgales karjera saimnieks piecu pretendentu vidū tika izvēlēts izdevīgākās cenas dēļ. 

Taču  pie līguma slēgšanas  tā mistiski pazuda. Mūsu rīcībā ir konkursa nolikuma līguma projekta versija, un noslēgtais līgums ar ”Vlakon” . Gala versijā no teksta ir pazudis teikums par preces cenu, dodot iespēju uzņēmējam to brīvi noteikt Fiksētas vienīgi transporta izmaksas uz kilometru. Mums zināms, ka šādi uzņēmējam par labu mainītā līguma redakcija par nepilniem 300 tūkstošiem eiro EUR 277 487 pārsniedz konkursā piedāvāto darījuma summu.

RAITIS NEŠPORS

VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

Jautājums ir, kurš par to ir atbildīgs uzņēmumā?

Tas šobrīd tiek skaidrots, kurš bija tas atbildīgais, kurš ir vainīgais. Atbildīgais kopumā ir valde, kura solidāri atbild par tām darbībām, ja tur ir kāds krimināls pārkāpums tiks konstatēts, tas tiks arī apstiprināts, tad drošvien kaut kādā likumā noteiktā kārtībā kādā viedā šie jautājumi tiek risināti.

Neoficiāla informācija liecina, ka izmaiņas līgumā nav  apspriestas ne valdē  , ne iepirkumu komisijā. 

Mums zināms, ka KNAB kratīšanu pagājušajā ceturtdienā valsts "Latvijas autoceļu uzturētājā"  veicis Publisko iepirkumu departamenta jurista Jāņa Padēla darba vietā. Atbildīgā par līguma ar Vlakon izpildes kontroli bija vēl cita departamenta darbiniece Evija Rikveile. Gan Rikveile, gan Padēls  pakļāvās departamenta direktorei Anastasijai Udalovai. Viņa uzņēmumā vienlaikus bija arī valdes locekle. Dienu pirms KNAB ierašanās Udalova uzrakstīja atlūgumu. 

KASPARS OZOLIŅŠ 

SM valsts sekretārs, akcionāru pārstāvis VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs“ 

Jūs to sauktu par sakritību, ka viņa atstāj uzņēmuma valdi dienu pirms tur ierodas KNAB vīri? 

Šāds fakts bija, vai tur kāds kaut ko zināja, vai tā ir sakritība, man grūti komentēt. 

Juridisko izglītību ieguvusī Udalova Autoceļu uzturētājā sāka strādāt 25 gadu vecumā . Uzreiz pie iepirkumiem. Divus gadus vēlāk Udalovu jau iecēla satiksmes ministrijas pārraudzītā uzņēmuma valdē.

KASPARS OZOLIŅŠ 

SM valsts sekretārs, akcionāru pārstāvis VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs“ 

Kas bija Udalovas atbilstošā kvalifikācija, kā viņa varēja nokļūt valdē? Ar ceļa būvi, vai tehniku viņas izglītība nav saistīta?

 Nu,  es personiski nepazīstu Udalovas kundzi , tur bija kompetenta nominācijas komisija, atbilstoši likumam, kas vērtēja, un droši vien secināja, ka šī kandidatūra ir visatbilstošākā. Viņai visticamāk ir iepriekšēja pieredze darbā uzņēmumā, kur viņa bija sevi pierādījusi. Katrs gadījums ir atšķirīgs.

Udalova nav bijusi iepirkuma komisijā, kas lēma par 9 miljonu vērto līgumu ar Vlakon. Taču akcionārs, satiksmes ministrija  ļāva valdes locekles amatu Udalovai apvienot ar direktores amatu iepirkumu departamentā tieši laikā, kad pēc KNAB domām, notikusi Vlakon līguma  teksta būtiska grozīšana. Pēc uzņēmuma padomes ierosinājuma, Udalovai departamenta vadību  vairs neuzticēja.

ULDIS REIMANIS 

VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs“ padomes priekšsēdētājs

Sēžot uz diviem krēsliem mēs vienmēr, to esmu teicis, lēmumu objektīvi pieņemt nevar.

Par to, kā ir pieņemti lēmumi, es domāju, lai vērtē tiesībsargājošās iestādes. Es nekomentēšu, par ko vispār ir runa, un kāda ir kopējā situācija. 

 Latgales firmu  „Vlakon“  tulko kā saīsinājumu no vārda un uzvārda Vladimirs Kononovs, Viņš vēl līdz pagājušā gada augustam bija valdes priekšsēdētājs „Latvijas autoceļu uzturētajā” . 

Pēc Uzņēmuma reģistra datiem firmas Vlakon īpašniece ir uzņēmēja Aļona Kozule. Taču īstais saimnieks te ir viņas vīrs Andris Kozulis. Viņi saka, ka firmu nopirkuši 2000-šajā gadā jau ar šādu nosaukumu. Padomju laikā Pērtnieku karjers skaitījās zem 6-tās ceļu remonta būves daļas, kuru vadīja tieši Kononovs. Nekā personīga pirms  vairākiem gadiem nebrīdinot piebrauca pie firmas „VLAKON”. Un mums par pārsteigumu no Vlakon  telpām iznāca Kononovs. 

9 miljonu līgumu no autoceļa uzturētāja puses parakstīja Kononovs .Pagājušajā vasarā viņš amatu atstāja un neilgi pēc tam autoceļu uzturētājs līgumu lauza, argumentējot ar materiālu piegādes kavēšanu.  Līdz pat pagājušā gada oktobrim firmai Vlakon samaksāja turpat 3 miljonus eiro. 

Kononovs pēc darba Autoceļu uzturētājā sāka strādāt “Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcā“. Tā pastarpināti pieder Igauņu miljonāram Oļegam Osinovskim, kuru Latvijā tiesā par kukuļdošanu. 

Jau divus gadus Osinovskis presē  parādās  pārī ar savu draudzeni Anastasiju Udalovu. Latvijas autoceļu uzturētājā konkursos uzvarējuši arī ar Osinovski saistīti uzņēmumi. Tā, piemēram, par bitumena emulsijas piegādi par 4 ar pus miljoniem tika slēgts līgums ar Igaunijas uzņēmumu “Eldore group”, kam pašam  savas ražotnes nav.

Pirms amata atstāšanas Kononovs līgumu ar “Eldore group” pagarināja līdz pat 2019.gada 20.jūnijam

RAITIS NEŠPORS

VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

Kononova kungs parūpējās par to, lai šo līgumu pagarina, pirms došanās prom.

Ja tas tā ir bijis, tad tas tā ir bijis jā.

Kononovs pagājušajā otrdienā steigšus atcelts no valdes priekšsēdētāja amata Osinovskim pastarpināti piederošajā Daugavpils rūpnīcā. Izmaiņas vēl publiski neparādās  uzņēmumu reģistrā.

NATĀLIJA PETROVA

AS „Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca“ valdes locekle 

Es esmu informēta, ka šāds lēmums ir, un ka tas ir pēc padomes ierosinājuma. Vladimirs Kononovs vairs nav valdes priekšsēdētājs. 

Vai Kononovs un Udalova ir  personu grupā, pret kuriem sākta kriminālizmeklēšana saistībā ar Vlakon līguma  grozījumiem, KNAB priekšnieks neatklāj.

JĒKABS STRAUME 

KNAB priekšnieks 

Kriminālprocess ir sākts 2018.gadā un sākts par dienesta stāvokļa  ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgos nolūkos un  otrs ir par krāpšanu personu grupā. 

Par cik personām ir runa, un kāds ir to statuss?

Vienīgais, ko procesa virzītājs ir  ļāvis izpaust – visas ir personas,pret kurām sākts kriminālprocess. Citi statusi nav. 

Un drošības līdzekļi, kas aizliegtu ieņemt konkrētu amatu?

Par citiem procesuāliem lēmumiem informāciju sniegt nevaram. 

Patlaban notiek jauns dolomīta šķembu iepirkums. 6 miljonu iepirkumā starp trim uzvarētājiem, iepirkumu komisija atzinusi  arī „Vlakon“ 

ULDIS AUGULIS 

Satiksmes ministrs (ZZS) 

Ar kadru jautājumu nav kārtībā Satiksmes ministrijas pārraugāmajos uzņēmumos šī ir jau kurā krimināllizmeklēšana pret valdes locekļiem?MMMM...Kurā , es nezinu, vai kurā..Bet , ja ir pārkāpumi, tas tie ir jāizmeklē un jāsoda.

Zināms, ka KNAB izmeklēšana sākta par krāpšanu saistībā ar 9 miljonu Vlakon līgumu, ko saista ar bijušā valdes priekšsēdētāja Vladimira Kononova vārdu. Kādu signālu tas dod uzņēmējiem par to, cik godīgi notiek konkursi valsts  uzņēmumā?

Tāpēc bijušais valdes priekšsēdētājs vairs nav šajā uzņēmumā. 

Viņš tur bija ilgus gadus. ..

Par to jājautā iepriekšējiem ministriem.

Un kādu signālu šāda iespējama krāpšanās ar līguma grozīšanu dod citiem uzņēmējiem, par to,kā notiek konkursi satiksmes ministrijas pārraudzītajos uzņēmumos?

Es ceru, ka katra iepirkumu komisija pieiet jautājumam  atbildīgi, un mums ir arī IUB , kas caurskata problēmjautājumus. 

Būs pārsteigums, ja starp aizdomās turamajiem būs ne vien  Kononovs, bet arī Udalova?

Ja kāds vainīgs, tad jāsoda

Avots pusmiljonam eiro maksātnespējas administrator Māra  Sprūda drošības naudai, ko iemaksāja viņa brālis Kristaps, ir aizdevums no bijušās "Latvijas autoceļu uzturētāja" valdes locekles Anastasijas Udalovas. Udalova norādīja,ka pati nav veikusi drošības naudas iemaksu, tomēr ir aizdevusi naudu senam draugam. Vai senais draugs ir Sprūda brālis, viņa neizpauž."

Udalovas amatpersonu jaunākā deklarācija, vēl nav publicēta. 

tv3 Nekā Personīga
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  vannu restaurācija