"Nulles Depozīts": Depozīta sistēmas operatoram un tā izvēles procesam jābūt caurspīdīgam

Depozīta iepakojuma operatora pretendents "Nulles depozīts" pilnībā atbalsta biedrības "Sabiedrība par atklātību – Delna" šonedēļ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un Valsts vides dienestam nosūtīto aicinājumu īstenot atklātu un objektīvu, uz labas pārvaldības principiem balstītu depozīta sistēmas operatora izvēles procesu, informēja "Nulles depozīts" vadītājs Arnis Salnājs.

Viņš arī uzsvēra, ka ir svarīgi ieklausīties sabiedrības viedoklī un vajadzībās, visos vērtēšanas posmos sniedzot publisku informāciju par izanalizēto un rezultātiem, vērtējot abus iesniegtos pieteikumus.

Labas pārvaldības principu pielietojums vienmēr kalpo sabiedrības interesēm. Tāpēc arī depozīta sistēmas operatora konkursa norisei būtu jānotiek ļoti pārskatāmi un bez aizdomām par kādas noteiktas grupas interešu prioritizēšanu, jo ar šo ilgtermiņā Latvijā tiks izveidota šķirojamo iepakojumu un otrreiz pārstrādājamo materiālu savākšana.

“Mūsu konkursā iesniegtais pieteikums ne tikai atbilst iepirkuma prasībām, bet apvieno visas nepieciešamās kompetences, lai nodrošinātu kvalitatīvu pakalpojumu ilgtermiņā. Mērķis ir sabiedrībai ērta un nākotnē jauniem iepakojumiem vai materiāliem viegli pielāgojama tehnoloģiskā risinājuma piedāvājums. Operators aptver visas saistītās nozares, lai nodrošinātu pilna cikla pakalpojumu – tirgotāji, ražotāji, atkritumu apsaimniekotāji, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un citi eksperti,” skaidroja Salnājs.

Salnājs piebilda, ka inovatīvā, Latvijā radītā tehnoloģija piedāvā visai sabiedrībai iespēju viegli mainīt ikdienas paradumus, kopā ejot uz vienotu mērķi – nulle iepakojumi dabā. “Esam pārliecināti, ka labāko no konkursā iesniegtajiem pieteikumiem var atlasīt, salīdzinot visas piedāvājumu pozīcijas, nevis tikai mehāniski aizpildot šā brīža pamatprasību sarakstu,” tā Salnājs.

llgtspējīgi risinājumi, kas ir nozīmīgi mūsu paaudzei, bet nākamajām jau var būt izšķiroši – īpaši saistībā ar izlietotā iepakojuma otrreizējās pārstrādes iespējām Latvijā būtu jāievieš mērķtiecīgi. Depozīta sistēma ir jābūvē ar skatu nākotnē. Latvijā divdesmit gadu laikā ir runāts par depozīta sistēmas ieviešanu un ir būtiski pilnveidojušās gan idejas, gan arī otrreizējās pārstrādes tehnoloģijas. Depozīta sistēmas operatora pretendenta “Nulles depozīts” mērķis ir dažādu materiālu atpazīšana un pārstrāde, ņemot talkā mākslīgo intelektu un citus modernus risinājumus.

“Depozīta sistēmas ieviešanas pamatjautājums ir par dabu un kā tiek nodrošināts tas, vai un kā tiek savākts izmestais produktu iepakojums. Beziepakojuma produktu piedāvājums nav risinājums, jo tirgotājiem tādā variantā ir limitēts sortiments, savukārt liela sabiedrības daļa nav gatava maksāt vairāk par to, kam gala produkta cena līdz ar to ir augstāka. Mēs redzam, ka sabiedrība ir gatava mainīt paradumus un šķirot izlietotos iepakojumus, bet vēlas to darīt maksimāli ātri un ērti. Paredzam, ka tuvāko 5 gadu laikā noteikti tiks paplašināts materiālu klāsts, kas būs jāiekļauj depozīta sistēmā, tāpēc tālredzība tās ieviešanā jau šodien atmaksāsies nākotnē,” uzsvēra Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusevičs.

Atgādinām, ka šā gada septembra beigās tika prezentēta “WinGo Deposit” radīta unikāla iekārta, kas ar mašīnredzes un neironu tīkla palīdzību spēj atpazīt, pieņemt un šķirot dažādu veidu un tilpumu saplacinātus un bojātus, kā arī neskartus iepakojumus – PET un stikla pudeles, metāla bundžas, tetrapakas un baterijas, bet nākotnē varēs arī citus nododamos atkritumus, piemēram, šampūna pudeles. Tehnoloģiju izmantos jaunais depozīta operators “Nulles depozīts”, kas 2022. gada 1. februārī būs gatavi nodrošināt modernu un ilgtspējīgu depozīta sistēmu visā Latvijā visiem iedzīvotājiem viņiem ērtā veidā.

Par “Nulles Depozīts”

“Nulle depozīts” ir depozīta sistēmas operatora pretendents, kas no 2022. gada 1. februāra Latvijā gatavs nodrošināt modernu un ilgtspējīgu depozīta sistēmu visā valstī iedzīvotājiem ērtā veidā. “Nulle depozīts” apvieno deviņus dalībniekus – iepakojuma ražotāji, tirgotāji, kā arī aptverot vairākas kompetences un Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumu "Mobilly TX" uzskaites un norēķinu sistēmas, "Mappost" loģistikas risinājumus un "WinGo Deposit" mākslīgā intelekta risinājumu, simbolizē nulle neērtību lietotājiem, kā arī nulle problēmu nodot atkritumus otrreizējai pārstrādei, jo plāno pieņemt pēc iespējas plašāku iepakojumu klāstu, ieskaitot iepakojumus, kas ir saplacināti, bojāti vai bez etiķetes.

 

“Nulle depozīts”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums