Pieci veidi, kā gudri samazināt elektroenerģijas un ūdens patēriņu virtuvē


Foto: Shutterstock.com
Ikvienam zināms, ka lauvas tiesu no elektroenerģijas un ūdens patēriņa sastāda tieši virtuve jeb, precīzāk, tajā esošās ierīces un veicamie darbi – sākot ar ledusskapi un beidzot ar trauku mazgāšanu. Kā rīkoties, lai šīs izmaksas samazinātu, neatsakoties no ērtībām? Lasi un noskaidro!

1. veids: iegādājies energoefektīvu sadzīves tehniku

Ja laiku pa laikam tiek apmeklēti sadzīves tehnikas veikali, noteikti zini, kas ir energoefektivitātes klase. Ja nē, pateiksim priekšā – ar to tiek apzīmēts, cik “taupīga” ir konkrētā elektroierīce, piemēram, ledusskapis vai veļas mazgājamā mašīna. Klases tiek iedalītas skalā no A+++ (patērē vismazāk elektroenerģijas) līdz G (patērē visvairāk elektroenerģijas). Jā, A+++ klases elektroierīces sākotnēji, visticamāk, izmaksās dārgāk nekā, piemēram, A klases ierīce, taču laika gaitā ietaupījums būs jūtams. Piemēram, A+++ klases ledusskapis var patērēt pat par ~60% mazāk elektrības, nekā ledusskapis ar līdzīgiem parametriem, bet no A klases!


Foto: Shutterstock.com

Atsevišķām elektroierīcēm un sadzīves tehnikai (it īpaši ledusskapjiem) to specifikācijā tiek norādīts arī vidējais elektrības patēriņš gadā, kas ļauj vēl precīzāk saprast, cik daudz nāksies maksāt par ierīces izmantošanu.

2. veids: izvēlies indukcijas plīts virsmu


Foto: Shutterstock.com

Ja salīdzinām indukcijas plīti un elektrisko plīti ar metāla sildriņķiem, pirmais variants ir krietni izdevīgāks, jo vidusmērā patērē uz pusi mazāk elektroenerģijas. Vēl viens būtisks pluss, ko sniedz elektriskās indukcijas plītis – to sakarsētā virsma ļoti ātri atdziest, turklāt sakarst nevis visa virsma, bet gan tikai tā daļa, kas ir kontaktā ar uz virsmas esošo trauku. Vērā gan jāņem fakts, ka indukcijas plīts virsmai nepieciešami tai piemēroti trauki (tiem jābūt no magnētiskiem materiāliem izgatavotiem), taču šobrīd lielākā daļa trauku ir piemēroti šim plīts virsmas veidam.

3. veids: lem par labu trauku mazgājamajai mašīnai


Foto: Shutterstock.com

Par labu trauku mazgājamajai mašīnai runā veseli divi aspekti – tā ļauj ietaupīt ne tikai ūdeni (un atsevišķos gadījumos arī elektroenerģiju), bet arī Tavu laiku. Atšķirība, starp citu, ir visai ievērojama; kā liecina pētījumi, lai nomazgātu pilnu trauku komplektu 12 personām ar rokām, nāksies izmantot 50, 60 vai pat vairāk litrus siltā ūdens, savukārt trauku mazgājamā mašīna, atkarībā no tās specifikācijas un izvēlētā režīma, to pašu uzdevumu paveiks, izmantojot vien ~6-15 litrus ūdens. Arī ūdens uzsildīšanu, ja salīdzinām ar boileri, trauku mazgājamā mašīna veic krietni vien taupīgāk.

4. veids: izmanto LED spuldzes


Foto: Shutterstock.com

Šķiet, ka ikviens būs dzirdējis, ka apgaismojuma ziņā alternatīvu LED spuldzēm nav, taču – par cik lielu ietaupījumu mēs varam runāt? Lai nodrošinātu tikpat spožu gaismu kā spuldze ar kvēldiegu, LED spuldze patērē 7 līdz pat 10 reizes mazāk elektroenerģijas. Līdz ar to virtuvē vien ietaupījums gada griezumā var sasniegt vairākus desmitus eiro, nemaz nerunājot par pārējo mājokli!

5. veids: uzstādi ūdens krānam aeratoru


Foto: Shutterstock.com

Vai esi pamanījis, ka dažviet ūdens, kas tek no krāna, izskatās dzidrs un caurspīdīgs, bet citur ūdeni papildina burbulīši, to padarot baltu? Otrajā gadījumā pie vainas ir aerators – tā ir pavisam vienkārša ierīce, kas ūdens strūklai piejauc gaisu. Rezultāts? Ūdens patēriņš tiek samazināts apmēram uz pusi, jo strūklas intensitāte nemainās, turklāt, pateicoties piejauktajam gaisam, gan no traukiem, gan rokām un ķermeņa vieglāk noskalot putas un netīrumus. Pieejami gan ūdens krāni ar jau iebūvētu aeratoru, gan atsevišķi iegādājami aeratori.

Atliek vien secināt, ka, domājot ilgtermiņā un izvēloties pareizos risinājumus, gan ūdens, gan elektroenerģijas patēriņu iespējams ievērojami samazināt ne tikai virtuvē, bet arī citviet dzīvoklī vai mājā. Ja arī Tu vēlies savu mājokli padarīt energoefektīvu, ieskaties 1a.lv piedāvājumā – šeit atrodamas elektriskās indukcijas plītis, A+++ klases ledusskapji, LED spuldzes un viss pārējais, kas nepieciešams Tev un Tavai dzīvesvietai!

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums