Trešdaļai Latvijas iedzīvotāju ir ļoti svarīgs iesaiņojuma ekoloģiskums, bet pats galvenais ir lietošanas ērtums

Elastīgā iesaiņojuma ražotāja IMMER Group veiktā aptauja* liecina, ka vairāk nekā trešdaļai (36 %) Latvijas iedzīvotāju iesaiņojuma draudzīgums videi ir viena no piecām svarīgākajām iesaiņojuma īpašībām, tomēr pats galvenais Latvijas iedzīvotājiem ir iesaiņojuma lietošanas ērtums — tā norāda lielākā daļa respondentu jeb 55,6 %. Tāpat ir svarīgi, lai iesaiņojumu var labi atvērt un aizvērt (41 %), tajā nav bīstamu vielu (40 %) un tas pasargā produktu no piesārņojuma (36 %).

Ja, izvēloties preci, ir svarīgs iesaiņojuma draudzīgums videi, ir jāņem vērā loģistika, attiecīgā veida iesaiņojuma ražošanā izmantotie izejmateriāli, piemērotība pārstrādei, noārdīšanās ātrums un tamlīdzīgi faktori. Dažkārt ierastie iesaiņojuma veidi, ko esam pieraduši uzskatīt par videi kaitīgiem, var izrādīties daudz draudzīgāki. Piemēram, elastīgo iesaiņojumu, kas tiek izmantots piena, biezpiena, kafijas, riekstu un visdažādāko citu preču iesaiņošanai, ir pieņemts uzskatīt par neekoloģisku, jo tas it kā slikti noārdās, lai gan ne vienmēr tas tā ir.

Draudzīgums videi ir komplekss jautājums, kas neaprobežojas tikai ar materiāla noārdīšanās ātrumu vai pārstrādes vienkāršību. Ir nepieciešama daudz detalizētāka pieeja šim jautājumam un vispusīga situācijas analīze.

Ražošana. Kartona maisiņi un iesaiņojums, ko ir pieņemts uzskatīt par videi draudzīgiem, nemaz nav tik nekaitīgi. Lai saražotu papīra maisiņu, ir nepieciešams četras reizes vairāk enerģijas nekā tāda paša polietilēna maisiņa izgatavošanai. Turklāt, lai iegūtu izejmateriālus, tiek izcirsts milzum daudz koku, kas, kā zināms, atjaunojas diezgan lēni. Vēl viens videi nelabvēlīgs faktors ir lielais kaitīgo izmešu daudzums atmosfērā, ko rada papīra maisiņu un iesaiņojuma ražošana. Vai polietilēna maisiņi var būt videi draudzīgi? Atbilde ir apstiprinoša. „Jau tagad Latvijas tirdzniecības tīkliem tiek piedāvāti videi draudzīgi maisiņi no plēves, kas ir saņēmusi Eiropas sertifikātus „OK compost”, kuri apliecina, ka šo materiālu var kompostēt mājas vai rūpnieciskos apstākļos. Cits jautājums ir mazumtirgotāju gatavība būt sociāli atbildīgiem un izmantot alternatīvus risinājumus,” stāsta IMMER Group prezidente Irina Mirošņika.

Noārdīšanās. Mūsdienu cilvēks rada arvien vairāk atkritumu — tiek lēsts, ka līdz 2050. gadam atkritumu apjoms pieaugs par 81 %, tāpēc pasaules līderi ir pieteikuši karu atkritumiem, cenšoties pēc iespējas palielināt pārstrādi, kā arī bioloģiski noārdāmu materiālu ražošanu. Tomēr vienreizlietojamās plastmasas īpatsvars atkritumos turpina palielināties, un tai ir jāatrod aizstājējs. Jau ir izstrādātas un pieejamas bioplēves iesaiņošanai, kas atkarībā no biezuma sadalās ogļskābajā gāzē, ūdenī un humusā tikai 6–12 mēnešu laikā. Šis jaunums ir saņēmis Eiropas sertifikātus „OK compost HOME” un „OK compost INDUSTRIAL”, kas apliecina, ka šo materiālu var kompostēt mājas vai rūpnieciskos apstākļos. Tādējādi arī plastmasas iesaiņojums un maisiņi var ātri noārdīties, ne tikai nenodarot kaitējumu, bet pat dodot labumu dabai.

Loģistika. Skaidrs, ka nekas neaprobežojas tikai ar ražošanu un pārstrādi. Ne mazāk svarīgs ir loģistikas jautājums. Kā samazināt izmantoto furgonu un kravas automobiļu skaitu un tādējādi arī kaitīgo atgāzu apjomu? „Šīs problēmas risinājums nodrošina uzreiz vairākus ieguvumus. Pirmkārt, samazinās degvielas patēriņš un ar to saistītā atgāzu izplūde. Kamēr mēs neesam pārsēdušies elektromobiļos, tam ir milzīga nozīme. Otrkārt, var efektīvāk izmantot darbaspēku, jo 10 šoferu vietā var nodarbināt tikai vienu. Treškārt, samazinās slodze uz pilsētas ielām, it sevišķi sastrēgumstundās. Ar šo problēmu mēdz cīnīties, aizliedzot vai ievērojami sadārdzinot iebraukšanu pilsētas centrā, taču cīņā ar intensīvu satiksmi ļoti efektīva var būt arī tāda nestandarta metode, kāda ir pareiza iesaiņojuma izvēle saviem ražojumiem,” stāsta IMMER Group prezidente. „Piemēram, 1000 kg sarkanās mērces var iepildīt stikla pudelēs, kas pašas sver 837 kg, polimēra pudelēs (96 kg) vai elastīgajā iesaiņojumā, kura masa ir 42 kg, tas ir, gandrīz 20 reižu mazāka par stikla taras masu. Katrā situācijā materiālo un ekoloģisko zaudējumu līmenis būs principiāli atšķirīgs, turklāt ne jau par labu stiklam, kas tiek uzskatīts par ekoloģiskāku materiālu. Ir svarīga ne tikai iesaiņojuma masa, bet arī apjoms — tukša stikla tara aizņemtu 2,6 m3 noliktavas telpas, savukārt elastīgais iesaiņojums aizņemtu tikai 0,042 m3. Lai pārvadātu tik daudz tukšas stikla taras, ir vajadzīgi 26 furgoni, bet, izmantojot elastīgo iesaiņojumu, tikai viens.”

Izvēloties kādu preci, tiem, kas pievērš uzmanību iesaiņojuma draudzīgumam videi, ir jāņem vērā daudzi faktori.

Par IMMER Group

IMMER Group – uzņēmums ar 30 gadu ekspertīzi elastīgā iepakojuma ražošanā. Uzņēmumu grupā ietilpst trīs uzņēmumi - rūpnīca Kijevā IMMER Ukrplastic, kas nepārtraukti darbojas kopš 1927.gada, IMMER Digital rūpnīca Ventspilī un Rīgas dizaina studija IMMER Design Studio. Uzņēmumu grupas ietvaros tiek nodrošināts pilns dažādu tehnoloģiju fleksiblā iepakojuma ražošanas cikls un plašs drukas tehnoloģiju spektrs, kas ļauj eksportēt produkciju uz 35 pasaules valstīm. IMMER Group ir ANO Globālā līguma, Save Food un Responsible Care iniciatīvu dalībnieks, kā arī vairāku starptautisko asociāciju un organizāciju biedrs: ERA, Ceflex, WPO, Flexible Packaging Europe. Kompānijas klientu portfelis ietver tādus pasaulslavenus zīmolus kā Nestle, Mondelez, Danone, JDE un daudzus citus. Turklāt, uzņēmumam ir plašs kvalitātes sertifikātu un apbalvojumu spektrs, toskait Golden cylinder no Amerikas ofseta drukas asociācijas, WorldSta no Vispasaules iepakojuma kluba, Packaging Award no Amerikas ofseta drukas asociācijas, Partnership for Sustainability Award – balva no ANO Globālā līguma ofisa, Pentaward un daudziem citiem. IMMER Group – starptautiska līmeņa ražotājs, kas ieņem vadošās pozīcijas Ukrainā un iekļauts Eiropas vadošo elastīgo iesaiņojuma materiālu TOP-15.

IMMER Group
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli