Jelgavas skolēnus izglīto par bezatkritumu dzīvesveidu


Jelgava public. foto
Jelgavas 4. vidusskolā 26. novembrī notika izglītojošs pasākums 8. un 9. klašu skolēniem par zero waste jeb bezatkritumu dzīvesveidu. Pasākumā, ko organizēja "Latvijas Zaļais fonds" un "AJ Power Recycling" piedalījās gan zero waste entuziasts un jauniešu auditorijai pazīstama personība Edgar Fresh, gan pārstāvji no Cycle plastmasas pārstrādes studijas un Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta.

Pasaulē tiek pārstrādāti tikai 9% plastmasas, un pārējā daļa nonāk nevis drošos atkritumu pārstrādes poligonos, bet gan ūdenstilpēs, vēlāk – jūrā. Lai pievērstu arī skolēnu uzmanību un aicinātu sekot līdzi plastmasas iepakojuma patēriņam, Jelgavas 4. vidusskolas skolēniem bija iespēja noklausīties zero waste entuziasta un viedokļu līdera Edgara Fresh stāstu par bezatkritumu dzīvesveidu un padomiem, kā ikdienā maziem soļiem paveikt lielas lietas. “Ja vēlamies radīt ietekmi un palīdzēt dabai, kā arī neapšaubāmi paši sev, tad ir jāsāk ar lietām, kas ir mums apkārt. Tā vietā, lai dotos uz veikalu un iegādātos auduma maisiņu, varam paši mājās paņemt izejmateriālus un izveidot sev gaumīgu iepirkumu somu,” stāsta zero waste entuziasts Edgars Fresh.

Edgars Fresh uzsver, ka pārmērīga pirkšana un patērēšana ir pretstats vēstījumam, kuru zero waste dzīvesveida piekritēji cenšas nodot auditorijai visā pasaulē. Daudz labāk ir censties dzīvot pēc minimālisma principa un tad arī resursu patēriņš būs mazāks.

Mācību stundas otrajā daļā pārstāvji no Cycle plastmasas pārstrādes studijas un Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta pastāstīja skolēniem par plastmasas izmantošanu un tās negatīvo ietekmi uz vidi. “Plastmasa var peldēt virs ūdens līmeņa, kā arī nogrimt dzelmē. Klusajā okeānā ir izveidojusies 20 Latvijas teritoriju lielumā plaša plastmasas peļķe,” informē Cycle plastmasas pārstrādes studijas pārstāvis Kārlis Vīksne.

Viņš iesaka pārdomāt vairākkārt, iepērkoties lielveikalā, kāda veida iepakojumā iegādāties preces. “Izvēli var novērot, pērkot, piemēram, olas iepakojumā. Ir trīs veidu iepakojumi - putuplasta, plastmasas un kartona. Iesaku izvēlēties kartonu, jo tas ir jau otrreizēji pārstrādāts un videi draudzīgāks,” stāsta K.Vīksne.

“Nevienam vairs nav jautājums, kāpēc mums ir jārunā par vides aizsardzību. Par to ir jādomā mums visiem, taču runāt par šī jautājuma aktualitāti jo īpaši svarīgi ir ar jauniešiem. Viņi, viņu bērni un mazbērni būs tie, kas dzīvos uz šīs planētas arī pēc mums. Lai veicinātu videi draudzīgus paradumus jau skolas vecumā, “Latvijas Zaļais fonds” un “AJ Power Recycling” ir aizvadījis vides izglītības lekciju Jelgavas 4. vidusskolā. Šī programma tika aizsākta pagājušā gada nogalē un tiks attīstīta arī turpmāk citās Latvijas skolās. Veidojot pasākuma programmu, vēlamies dalīties pozitīvā pieredzē par videi draudzīgu dzīvesveidu un atkritumu šķirošanu, tāpat arī iesaistām jauniešus dažādās aktivitātes. Jaunieši katru reizi mūs pārsteidz ar to, cik patiesībā daudz viņi jau zina par vides problēmām, cik būtiskas tās viņiem šķiet,” uzskata “Latvijas Zaļā fonda” un a/s “AJ Power Recycling” valdes locekle Solveiga Grīsle.

Skolēniem tika demonstrētas arī plastmasas pārstrādes iekārtas un klātienē no pārstrādātiem plastmasas iepakojumiem skolēni veidoja krāsainas pogas.

Publicitātes foto: https://failiem.lv/u/d2a39bfc

SIA “Latvijas zaļais fonds” un a/s “AJ Power Recycling”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums