RTU studenti izstrādā IT risinājumus uzņēmumu «Latvijas dzelzceļš» un «Latvijas autoceļu uzturētājs» vajadzībām


RTU logo
2019. gada 12. jūnijā – Lai paaugstinātu studentu gatavību profesionālai darbībai IT jomā un īstenotu praktisku sadarbību ar darba devējiem jau studiju laikā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) studenti izstrādājuši IT risinājumus uzņēmumu «Latvijas dzelzceļš» (LDz) un «Latvijas autoceļu uzturētājs» (LAU) vajadzībām. Risinājumi paredz sistēmā Waze iekļaut precīzu un pilnīgu informāciju par sagaidāmajiem dzelzceļa pārbrauktuvju slēgšanas laikiem un par bīstamām situācijām uz ceļiem, ļaujot autovadītājiem precīzāk plānot maršrutus, bet ceļu uzturētājiem – savlaicīgāk reaģēt uz bīstamām situācijām uz ceļa.

Bieža un ilglaicīga pārbrauktuvju slēgšana, ko rada kravu un pasažieru pārvadājumi pa dzelzceļu, sagādā neērtības citiem satiksmes dalībniekiem, tāpēc LDz uzdeva RTU studentiem izstrādāt prototipu, kas spētu kartē tuvu reālajam laikam attēlot lokomotīvju pārvietošanos, prognozēt to ierašanos pie dzelzceļa pārbrauktuvēm. Vienlaikus šī informācija Waze tiktu padarīta pieejama visiem autoceļu satiksmes dalībniekiem, lai viņi nepieciešamības gadījumā varētu pārplānot savu maršrutu.

Izmantojot ierakstītos GPS datus par vilcienu pārvietošanos, kur redzams vilcienu kustības biežums un ātrums, RTU studenti izstrādāja atvērtā koda risinājumos balstītu prototipu, kas aprēķina un prognozē vilcienu ierašanās laiku pārbrauktuvēs, kā arī precīzu laiku, kad pārbrauktuve tiks slēgta. LDz pārstāvji ir apmierināti ar studentu veikumu un plāno līdzīgu risinājumu ieviest dzīvē.

Savukārt LAU definētā problēma bija saistīta ar datu apkopošanu par bīstamām situācijām vai braukšanas apstākļiem uz autoceļiem. Problēmas būtība ir tāda, ka informācija par to ir izkaisīta pa vairākiem datu avotiem – mobilajiem ceļu virsmas stāvokļa noteikšanas sensoriem, meteostacijām, Waze, kā arī citiem. LAU darbinieki klātienē apseko objektus, seko līdzi no dažādajiem avotiem saņemtajiem datiem, bet informācijas sadrumstalotība dažkārt apgrūtina iespēju operatīvi reaģēt, lai savlaicīgi atjaunotu drošus braukšanas apstākļus.

RTU studenti izstrādāja prototipu, kas nodrošina datu apkopošanu un attēlošanu kartē, sniedzot iespēju operatīvāk reaģēt uz dažādiem apdraudējumiem, veicot ceļu tīrīšanas, kaisīšanas darbus, atbrīvojot tos no šķēršļiem un veicot citus darbus. Prototipa izstrādē gūtās atziņas tiks izmantotas līdzīga LAU IT risinājuma izstrādē.

IT risinājumus RTU asociētā profesora Jāņa Kampara vadībā izstrādāja bakalaura akadēmisko studiju programmas «Informācijas tehnoloģija» trešā kursa studentu grupas studiju kursā «Datu integrācijas un mākoņdatošanas seminārs».

Papildu informācija: ej.uz/IT_risinajumi

Ārējās komunikācijas nodaļa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums