Ziņas | Latvija | Izglītība, zinātne


Profesors: Labi un kvalificēti juristi ir un būs nepieciešami vienmēr

Latvijā juristu pārprodukcijas šobrīd noteikti nav. Labi un kvalificēti juristi ir un būs nepieciešami vienmēr. Ja ielūkojamies, piemēram, Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā, tad redzēsim, ka ir daudz vakanču, kas attiecas tieši uz juridiskajām profesijām, turklāt gan privātajā sektorā, gan valsts pārvaldē, piemēram, Latvijas Republikas Saeimā, norāda Biznesa augstskolas Turība Juridiskās fakultātes dekāns, profesors Jānis Načisčionis. Viņš norāda, ka aktuāls ir arī jautājums par iemesliem, kādēļ visi juristi nestrādā savā specialitātē, un atgādina, ka tie, kas mērķtiecīgi virzās pa karjeras kāpnēm, sasniedz savu, pat visaugstāko mērķi. Tas ir smags darbs sevis izglītošanai un pilnveidošanai. Lai kļūtu par juristu, jābūt gatavam visu mūžu mācīties.

Eksperte: Jaunākās tehnoloģijas kā tilts starp paaudzēm

Nevienam nav noslēpums, ka savstarpējai saziņai mūsdienu jaunieši lieto dažādas aplikācijas un mobilās lietotnes. Tā ir viena no t.s. millenium paaudzes iezīmēm. Jaunieši, kuri šobrīd ir vecumā no 18 līdz 35 gadiem, daudz mācās, ir pieraduši iepirkties online vidē un nebaidās no Paypal un līdzīgām sistēmām. Lai nodrošinātu sekmīgu komunikāciju ar šo paaudzi, arī dažādi uzņēmumi un iestādes cenšas pielāgoties, tostarp augstskolas, kas meklē aizvien jaunus risinājumus. Biznesa augstskolas Turība docētāja Iveta Liniņa uzsver, ka dažādi e-risinājumi ir veids, kā uzlabot komunikāciju ar jauniešiem arī studiju vidē, nodrošinot labākus rezultātus, padarot pieejamākus studiju procesā nepieciešamos resursus un sekmētu arī mācībspēku kompetenču palielināšanos.

Skolas direktore: Vai reitingi ir svarīgāki par bērniem?

Nesen publicēti reitinga rezultāti, kas nosaka labākos skolu kolektīvus pēc to skolēnu sasniegumiem mācību priekšmetu Valsts un atklātajās olimpiādēs, skolēnu valsts zinātniski pētniecisko darbu konferencē un valsts mēroga konkursos. Papildus tam pastāv arī skolu topi, kuros par pamatu tiek ņemti centralizēto eksāmenu rezultāti (audzēkņu iegūtais vidējais vērtējums). Komentējot dažādus reitingus un to ietekmi uz skolēniem, privātās vidusskolas "Patnis" direktore Agnese Pūtele norāda, ka reitingi var maldināt sabiedrību un skolas kvalitāte ir rādītājs, kas jāskata kompleksi.

Prasme mācīties un pašdisciplīna – atslēga jaunu prasmju apgūšanai

Pārmaiņas sagaida visas profesijas – radīsies jaunas, daļa zudīs un transformēsies esošās – un ikvienam darba tirgus dalībniekam būs nepieciešams apgūt jaunas zināšanas. Eksperti norāda, ka nepieciešamās prasmes var iedalīt profesionālajās un vispārējās, katrā profesijā noderīgās prasmēs. Vienlīdz nozīmīga būs gan algoritmiskā domāšana, prasme vizualizēt un pētīt datus, strādāt ar čatbotiem, gan emocionālā inteliģence, radošums un kritiskā domāšana. Šīs prasmes katrs indivīds var attīstīt pats un līdz ar to, darba tirgū šobrīd aktuālākā ir tieši spēja mācīties.

Augustā uz programmētāju kursiem gaida ne tikai eksakto priekšmetu pārzinātājus

IT speciālistu trūkums vairs nav jaunums, tāpat kā fakts, ka likumsakarīgi programmētāja profesija ir viena no pieprasītākajām un labāk apmaksātajām profesijām darba tirgū. Lai šo kaut mazliet uzlabotu, tika radīta intensīvo kursu programmētāju skola "Codelex" – perspektīviem, augsti motivētiem cilvēkiem, kuri gatavi īsā laika posmā apgūt programmēšanas pamatus, savu pirmo programmēšanas valodu un visas pārējās prasmes, lai veiksmīgi startētu darba tirgū.

Sešas aviokatastrofas, kuru iemesls bija vienkāršas personāla kļūdas

Lai varētu lidot, civilās aviācijas piloti trenējas neskaitāmas stundas, tomēr pat pieredzējušiem lidotājiem gadās pavisam ikdienišķas kļūmes ar briesmīgām sekām. Tieši tādēļ aviācijas katastrofu izmeklētāji un eksperti tik lielu vērību pievērš traģēdiju iemesliem – lai turpmāk no līdzīgām situācijām būtu iespējams izvairīties.

Pētniece: Remigrējošo ģimeņu bērniem skolās nepieciešams pārejas posms

Katru gadu aptuveni 800 skolēnu ģimenes atgriežas uz dzīvi Latvijā. Tās bieži sastopas arī ar grūtībām iekļauties mācībās un saziņā ar apkārtējiem skolā, jo izglītības sistēma atšķiras no tās, kas bija mītnes zemē. Lai nodrošinātu saudzīgu pāreju uz jaunu izglītības sistēmu un neradītu psiholoģisku traumu, viens no iespējamiem risinājumiem varētu būt viena gada pārejas posms remigrējošo ģimeņu bērniem, kura laikā viņi skolā nesaņem vērtējumu, norāda Zviedrijas Sociālās apdrošināšanas aģentūras eksperte, Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra vadošā pētniece Ieva Reine. Viņa norāda, ka par veiksmīgu iekļaušanos izglītības sistēmā vairāk uztraucas vecāki, savukārt bērni to uztver kā piedzīvojumu un ātri atrod kopīgu valodu ar vienaudžiem.

Četri nemierīgi reģioni Āfrikā

Milzīgas dabas bagātības un galēja nabadzība, nežēlīgas klanu cīņas un "mūžīgie" valstu vadītāji, atklāta vardarbība un slēptas lielvalstu intereses – tas viss pārvērš Āfriku par neaptveramu notikumu arēnu. Pat lielāku nekā filmas un seriāli.

ERASMUS+ mobiltitātes veicina izaugsmi un attīsta konkurētspēju

Šī gada jūlija sākumā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) Inženieru fakultātes (IF) trīs akadēmiskā personāla pārstāvji ERASMUS+ docēšanas mobilitātē atradās Ruses Angela Kančeva Universitātē (Bulgārija).

Pieredzes stāsts: Bērni iedvesmo iegūt vidējo izglītību

Vidējā izglītībā ir visiem nepieciešamais minimums. Iespējams, daži to neizjūt uzreiz, bet agri vai vēlu pie šāda secinājuma būs jānonāk, stāsta Rīgas Tālmācības vidusskolas absolvente Liene Osipoviča. Viņa kopā ar citiem vidusskolu absolventiem jūnija nogalē saņēma atestātu par vidējās izglītības iegūšanu, taču Liene nav tipiska vidusskolniece – viņa ir trīs bērnu māmiņa, kura ikdienā darbojas kā tirdzniecības vadītāja un viņas ceļš līdz diplomam ilga 20 gadus.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli