Videospēļu spēlēšana ar bērniem var palīdzēt nodrošināt viņu drošību un nostiprināt attiecības

Daudz bērnu un pusaudžu Latvijā tāpat kā visur citur pasaulē labprāt pavada brīvo laiku, spēlējot tiešsaistes spēles. Lai gan tiešsaistes spēļu lielā popularitāte bērnu vidū mēdz raisīt satraukumu, tomēr no tām ir arī labums. Tiešsaistes spēļu spēlēšana var attīstīt bērna atmiņu, uzlabot koordināciju un problēmu risināšanas prasmes, kā arī smadzeņu darbības ātrumu. Turklāt ar videospēlēm var sekmīgi apgūt jaunas zināšanas un datorprasmes. Taču vecākiem nevajadzētu aizmirst par tiešsaistes spēļu spēlēšanas potenciālajiem apdraudējumiem, ar ko bērni var saskarties.

Kaspersky aptauja „Atbildīga digitālā bērnu audzināšana”[1] liecina, ka 55 % bērnu Latvijā spēlē videospēles vismaz divas reizes nedēļā, bet 11–12 gadus vecu pusaudžu vidū šis īpatsvars ir krietni lielāks (74 %). Arī šīs vecuma grupas bērnu vecāki pauž vislielākās bažas par pārmērīgu spēlēšanu, piemēram, 18 % norādīja, ka viņu bērni spēlē vismaz divas stundas katru dienu un vismaz četras stundas nedēļas nogalēs, un 5 % sacīja, ka bērni spēlē pārāk daudz, ir pat problēmas ar stundu kavēšanu.

Citā aptaujā[2] ir iegūtas interesantas ziņas par spēlēšanas pozitīvajiem aspektiem. Aptaujā pusaudži apgalvo, ka tiešsaistes spēļu spēlēšana uzlabo viņu stratēģisko domāšanu. Turklāt viņi atzīst, ka tiešsaistes spēļu spēlēšana palīdz uzlabot svešvalodas prasmes, kā arī sociālo saskarsmi ar citiem. Tas ir tāpēc, ka lielākā daļa tiešsaistes spēļu ir angliski un tām var piekļūt visur: var palikt mājās Latvijā un tik un tā sazināties ar citiem spēlētājiem visā pasaulē. Tomēr aptaujas dalībnieki atzīst arī dažus negatīvus aspektus. Piemēram, 65 % respondentu norāda, ka tiešsaistes spēļu spēlēšana ir izraisījusi konfliktus reālajā dzīvē, un 45 % atzīst, ka pievēršas tiešsaistes spēlēm, lai bēgtu no reālās dzīves problēmām.

Covid-19 pandēmijas laikā ļaudis uzturējās mājās, un tiešsaistes spēļu spēlēšana bija ne tikai brīvā laika pavadīšanas veids, bet arī saskarsmes veids ar citiem. Tā kā skolas bija slēgtas un bija jāpaliek mājās, spēlēšana kļuva par vienu no iecienītākajām izklaidēm izolācijā. Nepārsteidz, ka kibernoziedznieki sāka izmantot pandēmijas laikā augošo videospēļu popularitāti, lai veiktu dažādus uzbrukumus[3].

“Kā sacīkšu braucējs, ik pa laikam es mēdzu izmantot autosporta sacīkšu simulatoru – galvenokārt treniņiem, vai piedaloties virtuālo sacīkšu čempionātos. Bet es zinu, ka mūsdienās bērniem un jauniešiem ir plaša piekļuve tiešsaistes spēlēm, kurās notiek mijiedarbība ar citiem spēlētājiem. Lai cik arī jautru atmosfēru šīs spēles sniegtu, spēlētāji var tikt pakļauti apdraudošām situācijām. Es aicinu vecākus sekot līdzi tam, kādas spēles viņu bērni spēlē un runāt ar viņiem par saziņu ar svešiniekiem virtuālajā vidē,” saka autosportists un Kaspersky vēstnesis Reinis Nitišs. 

Lai nodrošinātu, ka bērns no spēlēšanas gūst pozitīvus iespaidus, Kaspersky sniedz šādus ieteikumus.

·         Rosiniet bērnus pastāstīt, ja viņi piedzīvo kaut ko tādu, kas viņiem sagādā neērtības vai satraukumu spēlēšanas gaitā. Ņemiet vērā, ka ne visām negatīvajām emocijām ir negatīva nozīme un iznākums var būt labs. Piemēram, ja bērnam kaut kas neizdodas, bet viņš turpina censties to panākt, uzlabosies viņa pacietība.

·         Atrodiet laiku, lai uzspēlētu datorspēles ar bērnu. Tas palīdzēs nostiprināt jūsu attiecības un labāk izprast, ko bērns dara brīvajā laikā.

·         Ieinstalējiet spēcīgu risinājumu[4], kurš ļauj dažādās ierīcēs uzraudzīt, redzēt un meklēt informāciju par bērnu darbībām internetā, neielaužoties viņu personiskajā telpā. Ir risinājumi, kas sniedz noderīgus padomus, kā palīdzēt bērniem droši rīkoties tiešsaistē.

Par Kaspersky

Kaspersky ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. Kaspersky dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar Kaspersky tehnoloģijām, un mēs palīdzam 250 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais. Uzziniet vairāk vietnē www.kaspersky.com

Kaspersky
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums