Diāna Zande: Ja gribat, lai ģimene ir laimīga, ļaujat vīrietim piedalīties bērna audzināšanā


Augosai_Latvijai_vecaku_skola_Jekabpili
Pagājušajā nedēļas nogalē, 24. martā, Jēkabpilī viesojās psiholoģijas zinātņu doktore, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite un piecu bērnu mamma Diāna Zande, uzstājoties ar lekcijām "Augošai Latvijai vecāku skola" ietvaros vairāk nekā 90 vecākiem un citiem interesentiem. Lekciju laikā Diāna sniedza nepieciešamo atbalstu jautājumos par bērnu audzināšanu, vecāku lomu un savstarpējām attiecībām. "Augošai Latvijai vecāku skola" ir "Maxima Latvija" ģimeņu atbalsta programmas "Augošai Latvijai" un Diānas Zandes sadarbības projekts.

Jēkabpilī Diāna Zande uzstājās ar diviem lekciju tematiem – „Pietiekami laba mamma/ pietiekami labs tētis – kas tas ir?” un „Savstarpējās attiecības ģimenē – kā no tām gūt prieku, un vienlaikus neizsīkt?". Lekcijas Jēkabpilī bija noslēdzošās Diānas Zandes nodarbības „Augošai Latvijai vecāku skola” ietvaros.

Nodarbību laikā D. Zande vairākkārt pieskārās jautājumiem par to, kā mainās vecāku dzīve, kad pasaulē ienāk bērniņš. Kā norāda speciāliste, lai attiecības saglabātu, ir svarīgi strādāt pie tām, ir svarīgi, ka abi partneri vēlas ieguldīt sevi, un ir svarīgi, ka abi partneri vēlas dzīvot kopā – tikai tad ir iespējams saglabāt attiecības. Tāpat viņa norādīja, ka jaundzimušā audzināšanā jāiesaistās abiem vecākiem – tad ģimenes dzīve veidosies laimīgāka.

Bieži jaunās dzīves situācijās cilvēki saskaras ar lielu spriedzi, kas rada nesaskaņas ģimenē. Šādu situāciju risināšanā D. Zande iesaka atrast citus veidus, kā mazināt spriedzi: „Ja biežāk atradīsiet veidu kā mazināt savu spriedzi, mazāk izliksiet to uz saviem bērniem un partneri.”

Uz lekcijām atnākušie apmeklētāji vēlāk atzina, ka laiku pa laikam ir vērtīgi paklausīties cilvēkos no malas, lai apzinātos, kas vecākiem jau ir, un ko ir iespējams uzlabot ģimenes dzīvē. Tā trīs bērnu mamma Ieva norādīja, ka vairāk vajadzētu piedomāt pie tā, lai esot kopā ar bērniem, vecāki nav “autopilotā”: „Visu laiku jādara nevis viens un tas pats, bet jācenšas darīt kaut ko jaunu, izrādīt neviltotu uzmanību, patiesi iedziļināties situācijās, tajā kā bērns jūtās un ko domā. Jāmācas vairāk būt kopā ar bērnu, nevis tikai blakus.” Savukārt uz lekciju atnākušais Ivars, kurš kopā ar sievu audzina pusotru gadu vecu meitiņu stāsta, ka pēc lekcijas sapratis, ka vairāk jānovērtē sieva: „Jāpalīdz viņai, jāpiešķir kāda brīvdiena, lai viņai ir laiks sev. Jāpievērš vairāk uzmanība, vairāk jādara kaut kas kopīgi un vairāk jāpriecājas vienam par otru. Jāmācas savstarpēji izrunāt domstarpības un to kas otram svarīgs, vienoties par atsevišķām lietām, lai abi būtu apmierināti.”

Lai sniegtu nepieciešamo atbalstu bērnu audzināšanā, „Maxima Latvija” ģimeņu atbalsta programma „Augošai Latvijai” uzsāka sadarbību ar Diānu Zandi programmā „Augošai Latvijai vecāku skola”. Programmas ietvaros D. Zande „Augošai Latvijai” mājaslapā dalās ar īsiem video ieteikumiem par jautājumiem, kas aktuāli visās ģimenēs, kurās aug mazi bērni. Video padomi ir sadalīti divās grupās – jautājumi par dažādiem aspektiem, kas skar mazuli, un jautājumi, kas attiecas uz vecākiem un partneru attiecībām. Mājaslapā „Augošai Latvijai” (http://www.augosai.lv/category/vecaku-skola/) var iepazīties ar šādiem tematiem „Kas ir emocionālā saikne starp mammu un bērnu un kas ir droša piesaiste?”, „Mazuļa vajadzības pirmajos dzīves mēnešos”, „Kas ir bērna temperaments?”, „Mazulis un viņa miegs”, „Kā nomierināt raudošu bērniņu?”, „Mātes piens un zīdīšana”, „Kā sieviete kļūst par mammu un vīrietis par tēti?”

„Augošai Latvijai vecāku skola” ir SIA „Maxima Latvija” ģimenes atbalsta programmas „Augošai Latvijai” iniciatīva, kuras vadmotīvs ir par ģimenei draudzīgu vidi un ērtu iepirkšanos, lai ģimenēs augtu aktīvi, prasmīgi un veseli bērni.

 

SIA „Maxima Latvija”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas