ES institūcijas vienojušās par 2020. gada ES budžetu

Pirmdien, 18. novembrī, Eiropas Komisija, Eiropas Savienības (ES) Padome un Eiropas Parlaments vienojās par 2020. gada ES budžetu. Lielāko daļu no ES finansējuma Latvija turpinās saņemt kohēzijas un kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros.

Panāktā vienošanās ir solis uz priekšu finanšu resursu fokusam uz ES, tostarp, Latvijai svarīgām prioritātēm. Tās ir pietiekami finanšu līdzekļi kohēzijas un lauksaimniecības politikai, ārējai un iekšējai drošībai un kaimiņu attiecību politikai, Eiropas savienošanas instrumentam (CEF), kā arī dezinformācijas draudu apkarošanai. Vienošanās paredz palielinātu ES finansējumu arī cīņai ar klimata pārmaiņām, jauniešu nodarbinātībai, kā arī izpētei programmas Horizon2020 ietvaros.

Pateicoties ciešai Baltijas valstu sadarbībai un Eiropas Parlamenta deputātu ieguldījumam  izdevies palielināt programmas CEF finanšu piešķīrumu enerģētikai par 96 miljoniem eiro, kas ir par 35% vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Programmas ietvaros plānots finansēt arī stratēģiski un politiski nozīmīgo Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropas tīkliem projektu. Savukārt, pateicoties trīs Baltijas valstu, Slovākijas, Čehijas, Rumānijas, Bulgārijas, Polijas un Ungārijas kopējam darbam, panākta vienošanās turpināt finansēt stratēģiskās komunikācijas pasākumus, kas cīnās ar dezinformāciju ES informācijas telpā. 

Vienošanās paredz, ka 2020. gada budžeta apmērs ir 168 688 miljoni eiro saistību apropriāciju (nauda līgumu noslēgšanai u.c.), kas ir par 1,5% vairāk nekā 2019. gadā, un 153 566 miljoni eiro maksājumu apropriāciju (nauda, ko izmaksā iepriekšējos gados noslēgto līgumu ietvaros u.c.), kas ir par 3,4% vairāk nekā 2019. gadā.

Palielinājums, salīdzinot ar 2019. gadu, pamatā skaidrojams ar to, ka nākamā gada budžets būs pēdējais budžets spēkā esošajā daudzgadu finanšu ietvarā (2014.-2020. gads), un līdz ar to sagaidāma arvien intensīvāka programmu ieviešana.

Sanāksmē Latviju pārstāvēja Finanšu ministrija un delegāciju vadīja ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece, Latvijas Republikas pastāvīgā pārstāve ES Sanita Pavļuta-Deslandes. Juridiski budžets tiks uzskatīts par pieņemtu, kad ES Padome to apstiprinās 25. novembrī un Eiropas Parlaments nobalsos 27. novembrī.

FINANŠU MINISTRIJA
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums