Par vides objektu portālceltni "GANZ"


public. foto
Sākotnēji vides objekta portālceltnis "GANZ" izvietošana Ostas ielas promenādē bija paredzēta Ventspils brīvostas pārvaldes (VBP) 22.11.2019 apstiprinātajā budžetā. Izslēdzot pašvaldības pārstāvjus no VBP valdes 2020. gada 29. janvārī VBP jaunā valdība informēja Ventspils pilsētas domi par Ventspils brīvostas valdes 2020.gada 17.janvāra sēdes lēmumu, kurā VBP atteicās īstenot šo svarīgo vides objektu – tehniskās vēstures liecību.

Rūpējoties par nozīmīgu ostas darbību raksturojošo tehnoloģisko vērtību saglabāšanu, turpinot jaunā Ostas ielas posma no K.Valdemāra ielas līdz Ostas kapteiņa dienestam tālāku labiekārtošanu un pilnveidošanu, atjaunotajā teritorijā bija paredzēts izveidot tehnoloģiski vēsturiska mantojuma vides objektu – ap 48 metru augstu un 120 tonnas smagu atjaunotu 20.gadsimta sešdesmitajos vai septiņdesmitajos gados izgatavotu portālceltni “GANZ”, kas bija raksturīga ostas tehnika Latvijas, t.sk. Ventspils, ostās.

Pirms uzsākt šī projekta realizāciju Ventspils pi “Komunālā pārvalde” 29.aprīlī pieaicināja sertificētu ekspertu, kas apsekoja ne tikai Ventspils portālceltni GANZ, bet vēl divus pilnīgi vienādus celtņus. Eksperta slēdziens bija par sliktu Ventspils celtnim, jo tā metāla nogurums, rūsas darbs un komplektācijas trūkums lika šaubīties par šī krāna iegādi, ja citi varianti ir izdevīgāki. Ventspils portālceltņa komplektā nav ne greifera kausa, ne vairāki rites agregāta elektromotori, elektrosadales un ir daudz vairāk izrūsējis.

Izvērtējot nepieciešamo darbu komplektācijas nodrošināšanā, remontā no vienas puses un mazākās remonta izmaksās, bet lielākās transporta izmaksās, tad pēc eksperta vērtējuma un tirgus izpētes veikšanas diemžēl Ventspils portālceltnis izmaksu un tehniskā ziņā zaudēja. Pēc eksperta vērtējuma Ventspils portālceltņa remontdarbu, pārvešanas un uzstādīšanas izmaksas, pārsniedza Rīgas portālceltņa remontdarbu un pārvešanas izmaksas par EUR 7 tūkt., kas ir būtiska starpība, ņemot vērā Ventspils portālceltni GANZ slikto tehnisko stāvokli.

Pēc eksperta novērtējuma un ieteikumiem Ventspils pi “Komunālā pārvalde” izsludināja iepirkumu, kura nolikums neparedzēja izmantot tik veca gada izlaiduma portālceltni, kādu piedāvāja VBP.

Pamatojoties uz šī iepirkuma rezultātiem Ventspils pilsētas domes 28.08.2020 domes sēdē pieņēma lēmumu rezervēt finansējums EUR 280 tūkst. apmērā paredzēts vides objekta – portālceltņa “GANZ” izvietošanai (t.sk. portālceltņa iegādei, transportēšanai, restaurācijai, krāsošanai, sliežu ceļu izbūvei jaunajā Ostas ielas promenādes posmā, elektroenerģijas pieslēgumam, 2 līmeņu aviācijas aizsarggaismas uzstādīšanu, un portālceltņa uzstādīšanai). Šāds lēmums pieņemts ar mērķi saglabāt ostas industriālo mantojumu un ar jauno vides objektu padarīt Ventspili pievilcīgāku un interesantāku pilsētas iedzīvotājiem un tūristiem.

Ģ.V.Kristovska apgalvojums, ka Jānis Vītoliņš ir izprasījis tehnisko dokumentāciju ar mērķi nepieļaut brīvostas pārvaldes īpašumā esošā celtņa izmantošanu, lai piedalītos izsludinātajā iepirkumā neatbilst patiesībai. J.Vītoliņš nekad nav ieradies ar tādu mērķi VBP, nav izprasījis nekādu dokumentāciju un nekādā veidā nav ietekmējis Komunālās pārvaldes izsludinātā iepirkuma nosacījumus. Apgalvojums, ka J.Vītoliņš uzskata, VBP par “naidīgo teritoriju” ir absurds un neatbilst patiesībai. J. Vītoliņš regulāri tiekas ar VBP valdes priekšsēdētāju un Brīvostas pārvaldnieku, lai risinātu jautājumus, kuros nepieciešama pašvaldības un VBP sadarbība.

Ģ.V.Kristovskis nekad nav piedāvājis Ventspils pilsētas domei uzdāvināt portālceltni GANZ. Un dome nekad nav saņēmusi tādu ierosinājumu no Ģ.V.Kristovska. Ar tādu mutisku priekšlikumu 28.08.2020. “Komunālajā pārvaldē” griezās brīvostas pārvaldnieks A. Purmalis.

Ģ.V. Kristovska publiskais paziņojums, ka VBP var uzstādīt gatavu portālceltni par 100 tūkst. lētāk nekā noteiktās maksimālās izmaksas 28.08.2020 Ventspils pilsētas domes lēmumā Nr.119, t.i. par kopējām izmaksām līdz 180 tūkst. eiro, ir apsveicams. Ventspils pašvaldība izsludinās atkārtotu iepirkumu, neierobežojot prasības pret portālceltņa tehnisko stāvokli un ražošanas gadu. VBP būs iespēja kopā ar izvēlētu komersantu piedalīties šajā iepirkumā, un piedāvāt Ventspils pilsētas domei uzstādīt “GANZ” tipa portālceltni pilnā komplektācijā par minimālo cenu, kas ir par 100 tūkst. lētāka nekā 28.08.2020 Ventspils pilsētas domes lēmumā Nr.119. rezervētie 280 tūkst., t.i. ne dārgāk kā 180 tūkstoši eiro.

 

P/i “Komunālā pārvalde”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums