Aprīlī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 9,2 %


Foto:pexels.com
2020. gada aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada aprīli, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 9,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja apjoma kritums apstrādes rūpniecībā – par 9 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 8,7 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 10,8 %.

Aprīlī COVID-19 un valstī izsludinātā ārkārtējā situācija jau spēcīgāk ietekmēja apstrādes rūpniecības uzņēmumu produkcijas izlaidi, kas samazinājās uzņēmumiem pārtraucot ražošanu (dīkstāve), mazinoties produkcijas pieprasījumam (sadarbības partneru un klientu darbības pārtraukšana), kā arī palielinoties slēgto robežu ietekmei uz materiālu piegādi un saražotās produkcijas eksporta apjomu. COVID-19 kā ražošanas apjoma samazinājuma iemeslu minēja 8,8 % jeb  106 apsekoto uzņēmumu un vēl 18 rūpniecības uzņēmumos  aprīļa mēnesī nenotika ražošana dīkstāves dēļ.

Lielākā daļa apstrādes rūpniecības nozaru uzrādīja produkcijas apjoma samazinājumu, tai skaitā pēc īpatsvara nozīmīgākās nozares: koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana, izņemot mēbeles – par 4,3 %, pārtikas produktu ražošana – par 7,7 % un gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas – par 6,3 %. Vislielākais apjoma kritums aprīlī bija automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā (automobiļu detaļu un piederumu ražošana, kas sevī ietver dažādas automobiļu sastāvdaļas) – par 57 %, iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 39,4 %, tekstilizstrādājumu ražošanā un apģērbu ražošanā (samazinājums attiecīgi par 34,5 % un 25,8 %).

Salīdzinot ar 2019. gada aprīli, ražošanas apjoma pieaugums bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 27,5 % (pieaugot dezinfekcijas līdzekļu pieprasījumam saistībā ar COVID-19 un pieprasījumam kopumā), elektrisko iekārtu ražošanā – par 10 %, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 6,4 %, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā.

2020. gada aprīlī, salīdzinot ar 2020. gada martu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 7,4 %. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 5,9 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 1,8 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 15,3 %.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums2

2020. gada aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada aprīli, kopējais apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 6 %. Apgrozījums vietējā tirgū – par 5,6 % un eksportā – par 6,3 % (tai skaitā eirozonā – par 4,2 %, ārpus eirozonas – par 8 %).

2020. gada aprīlī, salīdzinot ar 2020. gada martu, kopējais apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 7,2 %. Apgrozījums vietējā tirgū – par 7,1 % un eksportā – par 7,3 % (no tā eirozonā – par 4,2 %, ārpus eirozonas – par 9,9 %).

Pārskatu par rūpniecisko darbību iesniedza 96,7 % uzņēmumu, iesniegto datu skaits un to kvalitāte būtiski neatšķiras no iepriekšējiem periodiem. Vēlamies pateikties visiem uzņēmumiem par atbalstu un izpratni ārkārtas situācijā, sniedzot rūpniecības statistikas datu apkopošanai nepieciešamo informāciju.

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem. Šī gada 3. jūnijā ir atjaunoti dati par 2020. gada martu.

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama CSP datubāzē „Rūpniecība”.

 

Centrālās statistikas pārvalde
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums