Pētījums: 19% uzņēmēju uzskata, ka pašvaldību darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai

19% uzņēmēju norāda, ka pašvaldību darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai, 54,7% norāda, ka pašvaldība nedz traucē, nedz veicina, bet 20,8% uzskata, ka pašvaldību darbība veicina uzņēmējdarbības attīstību, liecina Turības Biznesa indeksa pētījums. Salīdzinājumam jānorāda, ka 2019. gadā veiktajā pētījumā 17,2% uzņēmēju norādīja, ka pašvaldības darbība kavē uzņēmējdarbības attīstību, bet 2018. gadā - 19,4% uzņēmēju.

Vispozitīvāk pašvaldību darbību novērtē tie uzņēmumi, kuros nodarbināti 250 un vairāk darbinieki. Starp šādiem uzņēmumiem 42% aptaujāto atzina, ka pašvaldība noteikti veicina vai drīzāk veicina uzņēmējdarbības attīstību konkrētajā reģionā, 9% uzsvēra, ka pašvaldība traucē uzņēmējdarbībai, savukārt 49% norāda, ka attīstība netiek nedz veicināta, nedz traucēta. Negatīvāki savā vērtējumā bijuši mazie uzņēmumi, kuros nodarbināti mazāk kā 9 darbinieki - no tiem tikai 20% uzskata, ka pašvaldību darbība veicina uzņēmējdarbības attīstību. Starp tiem uzņēmumiem, kuros ir no 10 līdz 49 darbiniekiem, 28% norāda, ka pašvaldību darbība veicina to attīstību, savukārt uzņēmumos, kur darbinieku skaits ir no 50 līdz 250, pašvaldību darbību kā veicinošu vērtē 35%.

No Vidzemes reģiona uzņēmējiem 43% norāda, ka pašvaldības veicina uzņēmējdarbības attīstību tās teritorijā, tikai 9% pašvaldību darbību vērtē kā traucējošu. Kurzemē pašvaldību darbu kā veicinošu faktoru norāda 39% reģiona uzņēmēju, Zemgalē – 28%, Pierīgā – 28%, Latgalē – 21%, savukārt Rīgas reģionā tikai 12% uzskata, ka pašvaldība veicina viņu uzņēmumu attīstību, bet 26% norāda, ka tā drīzāk traucē uzņēmējdarbībai.

“Lielo uzņēmumu pozitīvā attieksme saistīta ar pašvaldību atbalstu to attīstībai, tādejādi veicinot viņu pārliecību par uzņēmējdarbības ilgtspēju. Savukārt mazie uzņēmumi ar šādu atbalstu nerēķinās un cīnās paši saviem spēkiem. Vērtējot situāciju reģionos, dati lieliski parāda korelāciju starp reģionu attīstību, bet Rīgā esošo uzņēmumu skaitliski lielā koncentrācija, iespējams, ir iemesls tam, ka pašvaldība nespēj nodrošināt atbalstu uzņēmējiem vēlamā apmērā,” norāda augstskolas Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne, asociētā profesore Zane Driņķe.

Vērtējot uzņēmēju viedokli dažādu nozaru griezumā, secināts, ka ražošanas un pakalpojumu nozares uzņēmēji pašvaldību darbību vērtē kā traucējošu – attiecīgi 24% un 21%, būvniecības nozarē tā uzskata 13% uzņēmēju, bet tirdzniecības nozarē – 14%.  

Analizējot atbildes starp tiem uzņēmumiem, kas atrodas pilsētās un tiem, kas atrodas ārpus pilsētas, secināts, ka pašvaldības atbalstu kā veicinošu  faktoru vērtē attiecīgi 30% un 37% uzņēmēji. Rīgā vien 12% uzņēmēju norāda, ka pašvaldības darbība veicina uzņēmējdarbību, bet 26% uzskata, ka pašvaldības darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai.

Turības Biznesa indekss ir tapis sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Tas veidots ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbības vides un nozares izglītības ciešāku sasaisti, identificēt uzņēmējdarbības vides būtiskākās problēmas un lielākās priekšrocības un veicināt topošo uzņēmēju padziļinātāku interesi par to. 

Elvijs Mičulis
Biznesa augstskola Turība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums