Oktobrī rūpniecības apjoma pieaugums par 3 %

Rīga, 04.12.2019.
2019. gada oktobrī, salīdzinot ar 2018. gada oktobri, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 3 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 1,8 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 11,9 %, bet kritums – ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 19,6 %.

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, ražošanas apjoma kāpumu par 1,1 % uzrādīja pēc īpatsvara lielākā apstrādes rūpniecības nozare – koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana. Apstrādes rūpniecības produkcijas pieaugums bija arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 15,8 % un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 5,2 %.

Savukārt apstrādes rūpniecības izlaides apjoma kritums bija pārtikas produktu ražošanā – par 1,8 %, iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 14,4 % un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 2,5 %.

2019. gada oktobrī, salīdzinot ar 2019. gada septembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,3 %, tai skaitā elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 12,7 %, bet pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 0,6 %. Apstrādes rūpniecības produkcijas izlaide saglabājās iepriekšējā līmenī.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums2

2019. gada oktobrī, salīdzinot ar 2018. gada oktobri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 1,2 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 9,1 %, savukārt eksportā samazinājās par 2,8 % (kritums eirozonā – par 6,1 %, bet ārpus eirozonas bija pieaugums par 0,2 %).

2019. gada oktobrī, salīdzinot ar 2019. gada septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 0,9 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 7,6 %, savukārt eksportā samazinājās par 2,6 % (tai skaitā eirozonā – par 0,1 % un ārpus eirozonas – par 4,6 %).

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama CSP datubāzē „Rūpniecība”.

 

Metodoloģiskie skaidrojumi

1Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

2Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus. 

CENTRĀLĀ STATISTIKAS PĀRVALDE
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli