Šogad 3.ceturksnī vidējā bruto darba samaksa pietuvojas 1100 eiro

2019.gadā vidējā bruto darba samaksa turpina strauji pieaugt. Šogad 3.ceturksnī darba samaksa bija 1091 eiro jeb par 8,3% lielāka nekā pirms gada.

Darba samaksa 3.ceturksnī pieauga līdzīgi gan privātajā, gan sabiedriskajā sektorā – attiecīgi par 8,4% un 8,5%. Vidējā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā 2019.gada 3.ceturksnī bija par 4,3% lielāka nekā privātajā sektorā (attiecīgi 1124 eiro un 1078 eiro).


public. foto

2019.gada 3.ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada atbilstošo periodu, vidējā neto darba samaksa pieauga par 7,7% un bija 801 eiro. Savukārt reālā neto darba samaksa pieauga par 4,7%, ko ietekmēja patēriņa cenu kāpums.

Darba samaksa 2019.gadā turpina pieaugt praktiski visās tautsaimniecības pamatnozarēs. Straujākais atalgojuma pieaugums bija vērojams veselības aprūpē. Vidējās bruto algas pieaugums nozarē 2019. gada 3. ceturksnī sasniedza 15,1%, tomēr kopumā atalgojums nozarē joprojām tikai nedaudz pārsniedz vidējo līmeni tautsaimniecībā.

Gada laikā straujš darba samaksas pieaugums bija vērojams arī administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē – par 11,8%, būvniecībā – par 11% un profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē – par 10,2%. Lēnākais algu pieaugums bija ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes nozarē un mākslas, izklaides un atpūtas nozarē.

Augstākais atalgojums šī gada 3.ceturksnī joprojām bija finanšu pakalpojumos, kas bija gandrīz divas reizes lielāks nekā vidēji tautsaimniecībā, bet zemākais algu līmenis joprojām vērojams izmitināšanas un ēdināšanas nozarē.

Latvijas galvenajā eksporta nozarē apstrādes rūpniecībā šogad 3.ceturksnī darba samaksa pieauga par 8,6% un sasniedza 1062 eiro. Straujāk darba samaksa pieauga metālu ražošanā – par 22,7%, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 14,7%, un citu transportlīdzekļu ražošanā – par 11,6%. Nedaudz mērenāk darba samaksa pieauga iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā, elektrisko iekārtu ražošanā, iekārtu, mēbeļu ražošanā un ķīmisko vielu ražošanā.

Situācija darba tirgū turpinās ietekmēt darbaspēka izmaksu pieaugumu, kas ir neizbēgams atvērta darba tirgus apstākļos. Lai straujais izmaksu pieaugums nepasliktinātu Latvijas uzņēmumu konkurētspēju, nepieciešams palielināt produktivitāti. Tas lielā mērā ir saistīts ar investīcijām jaunās tehnoloģijās un cilvēkkapitālā, inovāciju u.c. faktoriem. Ekonomikas ministrija prognozē, ka 2020.gadā darba samaksas straujais kāpums saglabāsies.

 

Ekonomikas ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums