Kā izvērtēt savu maksātspēju, ja plānojat ņemt kredītu

Atbildīga aizņemšanās noteikti ietver arī tādu soli kā maksātspējas izvērtēšanu. Tas nozīmē, ka kredītņēmējs novērtē savu finansiālo situāciju un spēju atmaksāt kredītu līgumā noteiktajā apmērā un termiņā. Kā zināt, vai jūs to spēsiet? Lūk, daži kritēriji, pēc kuriem vajadzētu izvērtēt savu maksātspēju.

Ienākumu un izdevumu attiecība

Lai varētu uzņemties kredītsaistības, protams, būtiski ir tas, ka ir stabila darbavieta un regulārs atalgojums. Bet tikpat svarīgi ir arī tas, cik daudz jūs pelnāt un cik daudz tērējat. Tas nozīmē, ka ir jāveic sava budžeta audits un jānoskaidro, kam un cik jūs tērējat.

Cik daudz naudas pēc ikmēneša tēriņiem jums paliek pāri? Tikai ar šo summu varat rēķināties, ja domājat par kredītu. Kā arī ne visu, kas pieejama, vajadzētu novirzīt jaunam kredītmaksājumam, jo kādu noteiktu naudas summu vienmēr nepieciešams pataupīt neplānotiem izdevumiem, kas, kā mēs to katrs noteikti zinām, var kļūt aktuāli jebkurā brīdī.

Lai uzzinātu sava budžeta patieso situāciju, ieteicams kādu laiku veikt visu ienākumu un izdevumu uzskaiti. Arī sīkos ikdienas izdevumus kioskos un kafijas automātos. Būsiet pārsteigti, cik daudz naudas tam tērējat! Tādā veidā varēsiet izanalizēt savus tērēšanas paradumus un to lietderību. Vajadzības gadījumā varēsiet atrast pozīcijas, kurās ietaupīt, lai optimizētu izdevumus un naudu novirzītu svarīgākām vajadzībām.

Vai ir citas kredītsaistības

Izskatot izdevumu pozīcijas, jāizvērtē, vai jau ir kādas kredītsaistības vai līzings, kas jāmaksā. Ja tā ir, tad tas jau var būt papildu riska faktors, kas apdraud maksātspēju. Aizdevējs noteikti tam pievērsīs uzmanību. Ja pastāv tāda iespēja, tad ieteicams izbeigt esošās kredītsaistības un tikai tad noformēt jaunu kredītu.

Kopējam kredītsaistību apjomam nevajadzētu būt lielākam par 20-30% no kopējiem ienākumiem, citādi tas var apdraudēt budžeta stabilitāti un pamatvajadzību nodrošināšanu gadījumā, ja būtu jāsastopas ar īslaicīgiem finansiāliem satricinājumiem.

Vai budžets tiek plānots un ievērots

Maksātspēju būtiski ietekmē tas, kādi ir kredītņēmēja finanšu paradumi. Ja budžets tiek rūpīgi plānots un ievērots, ja netiek dzīvots pāri saviem līdzekļiem, tad ir lielāka iespēja, ka nebūs problēmu ar kredīta nomaksu. Atbildīgs patērētājs vispirms samaksā visus obligātos maksājumus un tikai tad domā par izklaidēm un tēriņiem savam priekam. Ja līdz šim šādi paradumi nav bijuši, tad ir īstais brīdis tos sākt ievērot, lai uzlabotu savu finansiālo situāciju un maksātspēju. Labas plānošanas prasmes palīdzēs tikt galā ar jebkuriem izaicinājumiem finansiālajā jomā.

Vai tiek veidoti naudas uzkrājumi

Vai jūs katru mēnesi no saviem ienākumiem noliekat kaut vai nelielu summu neparedzētiem izdevumiem? Uzkrājumi ir ļoti būtisks faktors, lai varētu apgalvot kā kredītņēmējs spēs tikt gala ar savām saistībām. Uzkrājumi garantē to, ka īslaicīgu satricinājumu gadījumā necietīs spēja samaksāt obligātos maksājumus un nodrošināt savas pamatvajadzības.

Ja jūs naudu vēl nekrājat, tad noteikti sāciet to darīt. Aizdevējam šis fakts būs nozīmīgs apliecinājums uzticamībai un maksātspējai. It īpaši, ja plānojat tuvākā vai tālākā nākotnē noformēt hipotekāro aizdevumu īpašuma iegādei, jo tur vajadzēs veikt pirmo iemaksu pašiem.

Ko vēl izdarīt pirms kredīta noformēšanas

Skaidrs, ka pirms kredīta noformēšana ne tikai jāizvērtē sava maksātspēja, bet jāizdara arī dažas citas lietas, kas palīdzēs aizņemties droši un atbildīgi. 

  • Jāizvērtē kredīta nepieciešamība. Vai kredīta mērķis ir pamatots un gana nopietns, lai uzņemtos kredītsaistības? Tas ir ļoti būtiski, lai vēlāk nenāktos nožēlot savu lēmumu, par kuru vēl ilgi būs jāmaksā. 
  • Jāpārbauda aizdevēja uzticamība. Izvēloties aizdevēju, svarīgi pārbaudīt, vai tas ir licencēts, uzticams, vai strādā atbilstoši likumdošanas prasībām, kas aktuālas šajā nozarē. Pamatinformāciju par aizdevēju var uzzināt kādā no uzņēmumu datu bāzēm.
  • Jāsalīdzina dažādi aizdevēju piedāvājumi. Nevajadzētu arī izvēlēties pirmo piedāvājumu, kas gadās ceļā, bet gan salīdzināt dažādus, lai varētu tos salīdzināt un atrast izdevīgāko.
  • Rūpīgi jāiepazīstas ar līguma saturu. Nonākot līdz brīdim, kurā jau jāparaksta aizdevuma līgums, jāatceras rūpīgi izlasīt visu, kas iekļauts līgumā – personas datus, bankas kontu, maksājumu grafiku un visu pārējo.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums