2019. gada janvārī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 1,8 %

Rīga, 06.03.2019.

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada janvāri, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 1,8 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 15,3 %, samazinoties hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas apjomam. Savukārt produkcijas apjoma pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 3,6 % un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 8,4 %.

Salīdzinot ar 2018. gada janvāri, lielākais apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma pieaugums bija iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 30,1 %, elektrisko iekārtu ražošanā – par 23,7 %, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 11,2 %, kā arī automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā – par 10,2 %. Ražošanas apjoma kāpumu uzrādīja arī divas no trim pēc īpatsvara lielākās nozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana un gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas (pieaugums attiecīgi par 9,3 % un 3,1 %).

Ražošanas apjoms samazinājās apģērbu ražošanā – par 19,8 %, dzērienu ražošanā – par 10,8 %, mēbeļu ražošanā – par 10,2 %, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 8,7 %, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 7,7 %. Pēc īpatsvara otrajā lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – pārtikas produktu ražošanā – saražotās produkcijas apjoms samazinājās par 0,5 %.

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada decembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,7 %. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1,2 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 3,1 %, un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 8,8 %.


Apstrādes rūpniecības apgrozījums2

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 10,9 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 10,1 %, eksportā – par 11,3 % (tai skaitā eirozonā – par 11,5 %, ārpus eirozonas – par 11,2 %).

2019. gada janvārī, salīdzinot ar 2018. gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 2,6 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 2,8 %, eksportā – par 2,4 % (tai skaitā eirozonā – par 6,2 %, bet kritums ārpus eirozonas – par 0,5 %).

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama CSP datubāzē „Rūpniecība”.

 

Metodoloģiskie skaidrojumi

1Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

2Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus. 

Centrālā statistikas pārvalde
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli