Novembrī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 0,6 %

2018. gada novembrī, salīdzinot ar 2017. gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 12,2 %, savukārt apjoma pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 3,3 %, un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 12,1 %.

Nozīmīgs apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma pieaugums, salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, bija elektrisko iekārtu ražošanā – par 30,4 %, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 15,5 % un tekstilizstrādājumu ražošanā – par 12,3 %. Ražošanas apjoma kāpumu uzrādīja arī divas no trim pēc īpatsvara lielākās nozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana – par 3,2 % un gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozare, izņemot mašīnas un iekārtas – par 4,8 %.

Savukārt ražošanas apjoms saruka pārtikas produktu ražošanā – par 2,9 %, dzērienu ražošanā – par 7,7 %, kā arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 10,4 % un apģērbu ražošanā – par 8 %.

2018. gada novembrī, salīdzinot ar 2018. gada oktobri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,9 %. Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija kāpums par 5,2 %, elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 1,4 % un apstrādes rūpniecībā – par 1,2 %.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums2

2018. gada novembrī, salīdzinot ar 2017. gada novembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 6,6 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 7,5 % un eksportā – par 6,2 % (tai skaitā eirozonā – par 7,5 %, ārpus eirozonas – par 5,1 %).

2018. gada novembrī, salīdzinot ar 2018. gada oktobri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 2,8 %. Apgrozījums vietējā tirgū palielinājās par 1,9 % un  eksportā – par 3,3 % (tai skaitā eirozonā – par 1,8 %, ārpus eirozonas – par 5,8 %).


Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama CSP datubāzē „Rūpniecība”.

Metodoloģiskie skaidrojumi

1Rūpniecības produkcijas apjoma indekss raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

2Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus. 

CSP
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli