Vismaz desmit pašvaldībās aizdomīgas sakritības konkursā par ielu apgaismojumu


foto;www.ludza.lv
Ap 30 Latvijas pašvaldību ir sasparojušās mainīt ielu apgaismojumu uz LED gaismām un ieviest viedas tehnoloģijas to regulēšanai. Šobrīd tam ir izdevīgs brīdis, jo 70 procentus no izdevumiem sedz Vides investīciju fonds. Līdz šim iepirkumus izsludinājušas vienpadsmit pilsētas. Dīvainā kārtā visām pilsētām ir ļoti līdzīgas vai pat vienādas prasības. Tām atbilst tikai viena firma, kas gaismekļus ražo un viena, kas tos uzstāda. Līdz šim konkursi noslēgušies Gulbenē, Ķekavā un Ludzā. Visos uzvarējusi Daugavpils būvfirma Derex. Tā uzstādīs gaismekļus, ko ražojis izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona biznesa partneriem piederošais SIA Vizulo. Ne pašvaldību ierēdņi, ne Vides investīciju fonds, nespēj izskaidrot, kā tā ir sanācis, ka dažādiem konkursu nolikumu rakstītājiem izdevies vienāds rezultāts.

Veco kvēlspuldžu nomaiņa uz daudz ekonomiskākajām LED lampām ielu apgaismojumā ir katras pašvaldības sapnis. Tas ļauj pat pieckārt ietaupīt elektrību. Tāpēc pilsētas ir ļoti atsaucīgas, ja šim mērķim var saņemt līdzfinansējumu no Eiropas vai valsts budžeta.

Šobrīd tāda iespēja ir. Latvijas vides investīciju fonds ir izsludinājis konkursu “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām”.  Pašvaldību tāmēm fonds piemaksās 70 procentus. Interese ir liela. Pieteikusies trešā daļa Latvijas pilsētu.

Vides investīciju fonds konkursā vērtē CO2 izmešu samazinājumu un  inovāciju pielietošanu. Pilsētām jāsagatavo plāni, kurās ielās gaismekļus mainīs un jāizvēlas būvnieks. Gaismekļu ražotāju izvēlas būvfirma, pēc pašvaldības sagatavotās tehniskās specifikācijas.

Konkursus  būvniekam jau izsludinājušas Daugavpils, Baldone, Saulkrasti un vēl astoņas pašvaldības.  Salīdzinot konkursu nolikumus nevar nepamanīt, ka tie visi ir ļoti līdzīgi.  

Pirmā iepirkumu izsludināja Ķekava. Tajā varēja piedalīties  pretendenti, kam pēdējos piecos gados bijis līgums par  vismaz 200 LED gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādīšanu, kā arī montēti auto plūsmas detektori. Gaismekļiem pašvaldība prasa parametrus, kas atrodami viena ražotāja katalogos. 

Konkursā pieteicās un uzvarēja viens pretendents. Daugavpils firma Derex  izmantos SIA Vizulo lampas.  Arī Daugavpils piedalās Vides investīciju fonda konkursā. Te nolikumā ir identiska prasība kā Ķekavā un citās pilsētās, ka pretendents piecu gadu laikā ir uzstādījis vismaz 200 LED gaismekļus ar vadības sistēmu. 

Daugavpils dome grib mainīt 1300 gaismekļus 12 ielās. Projekta izmaksas plānotas 1,6 miljoni eiro.  Darbu veicēju pilsēta izvēlas atklātā konkursā, kas noslēgsies 10.decembrī. 

DAGNIJA BRIŠKA Daugavpils domes Attīstības departamenta Projektu nodaļas vadītāja 

Mums visiem projektiem tiek izstrādāta tehniskā dokumentācija, balstoties uz tad mēs arī gatavojam projektu pieteikumus. Nu un tāpēc man nav aizdomu vai šaubu, tehniskie cilvēki mums ir atsevišķi, kas izvērtē parametrus atbilstību un tamlīdzīgi. 

Vai jums būs liels pārsteigums, ka tur uzvarēs firma Derex un SIA Vizulo?

Ja godīgi, es pat tādas nezinu. Es pat nevaru komentēt šo jautājumu, man nav tehniskās izglītības gaismekļu jomā.

Saulkrastos konkurss noslēgsies nākamnedēļ. Arī te pašvaldība prasa, lai pretendenta darbiniekiem būtu pieredze  200 LED gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādīšanā. 

BRUNO VEIDE Saukrastu domes deputāts,  Iepirkumu komisijas priekšsēdētājs (LZS)

Vai jūs būtu gatavs derēt, ja mēs varētu saderēt uz 10 eiro vai simts, ka konkursā nevinēs firma Derex?

Par tādu firmu Derex es neko nezinu, neesmu pat dzirdējis. Nekad iepriekš man nav bijis šāda te iepirkuma, kur ir saistīts ar lampām, tāpēc tas bija diezgan smags gadījums. Sagatavot šo te nolikumu, meklējām speciālistus,. 

Un par SiA Vizulo jūs kaut ko zināt?

Vizulo? Zinu tādus lampu modeļus, jā tas ir dzirdēts. 

Un tagad jums arī pilsētā būs, ja?

Es nemāku teikt, jebkurš analogs var būt, ja būs piedāvājums. Cena būs noteicošā, ja tiks izpildīti visi normatīvi. 

Saulkrasti dokumentus iepirkumam  gatavojuši paši, pašpikojot no citu pašvaldību jau izsludinātajiem iepirkumiem un konsultējoties ar Tehniskās universitātes ekspertiem.

BRUNO VEIDE Saukrastu domes deputāts,  Iepirkumu komisijas priekšsēdētājs (LZS)

Tad jūs nošpikojāt konkursa specifikāciju no citām pašvaldībām, un tagad gaidāt, kad jums būs izdevīgs piedāvājums no ražotājiem un konkursā būs plašs dalībnieku skaits?

Es uzreiz pateikšu, ka šī ir ļoti specifiska sfēra. Lai es pats varētu to visu izdomāt, mūsu darbinieki, nu nebija spējīgi. Tātad konsultācija un paraugu ņemšana no citurienes bija loģiska. Kā savādāk?

Paraugs bijis Ķekavas pašvaldības nolikums. Modificēt  Saulkrastu  vajadzībām to palīdzējis Tehniskās universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Ansis Avotiņš. 

ANSIS AVOTIŅŠ Tehniskās universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks

Ja viens ir izsludinājis šo iepirkumu procedūru, tie kas seko līdzi tad viņam ir divi varianti, tad viņš sauc ekspertu, ja nav kompetence vispār kā tāda, vai tu ņem tur kur ir jau, tu paskaties un saliec, uzprasi ko jūs tur domājāt, kas tur varētu būt, kādi varētu būt tie uzvarētāji, kādi iespējamie produkti, okey šis man der es izmantoju, tā pat arī eksperti var paskatīties, kas tad ir bijis Latvijā , jo tas, tak ir normāli, jo jēga būt baigi atsevišķām specifikācijām, kāpēc jūs domājat, ka būtu jābūt ļoti atšķirīgām specifikācijām?

Ja es jums teiktu, visām šīm tehniskajām specifikācijām un visiem šiem konkursiem atbilst tikai viens uzņēmums, jūs piekristu?

Latvijā, kur, kā, tagad jūs nekorekti uzdodat jautājumu.

Vai jūs piekrītat vai jūs nepiekrītat, ka visiem šiem konkursiem iznākums būs viens?

To es nevaru apgalvot, tam es nepiekrītu, izpildīt noteikti var vairāki

Nolikumu un tehnisko specifikāciju Ķekavai, ko norakstīja Saulkrasti, gatavoja Daugavpils uzņēmums REM PRO. Šī firma piedalījusies arī Daugavpils konkursa tapšanā. Ķekavas ierēdņiem  neesot šaubu, ka darbs izpildīts kvalitatīvi un konkurss ir pašvaldībai izdevīgs. 

JĀNIS VĪTOLIŅŠ Ķekavas pašvaldības Ēku un elektrotīklu būvinženieris

Kā jūs atradāt Rempro?

Tas, cenu aptauja. Tā nav sarunu procedūra, tā ir cenu aptauja, šo uzņēmumu, kas veica mums šādu pakalpojumu, mēs apzinājām internetā meklējām, apzinājām. Mums bija dots uzdevums piedalīties šajā programmā, jo nu mums nav šādu LED, mēs neesam kvalificējušies un nolikums ir pietiekami sarežģītos. Nav mums tik kvalificētu speciālistu, lai mēs spētu sagatavot. 

Lursoft dati liecina, ka konkursa specifikāciju rakstītājs Rem Pro ir saistīts ar konkursa uzvarētāju Derex. 2013.gadā Rem Pro ir ieķīlājis savu mantu, lai būvnieks varētu saņmet 462 tūkstošu kredītu Luminor bankā. Parāds joprojām nav dzēsts. Ja veiksme arī turpmāk smaidīs  konkursu uzvarētājam Derex, tā apgrozījums  gada laikā  no pusotra miljona varētu pieaugt līdz 10 miljoniem eiro. Uzņēmums pieder Aleksejam Krasko. Viņš ir arī vienīgais valdes loceklis.

ALEKSEJS KRASKO SIA Derex īpašnieks

Ieraudzījām konkursu un aizgājām, kā parasti viss notiek. 

Un tas vizulo, kāda jums ir sadarbība, kāpēc izvēlējāties tieši Vizulo?

Ļoti labi gaismekļi.

Jūs citus arī skatījāties?

Jā protams, Philips arī skatījāmies. 

Un viņi atbilda konkursa nolikumam? 

Ne visi. Mūsu piedāvājumā tikai Vizulo.

SIA Vizulo ir veiksmīgs uzņēmums, kas vienīgais Latvijā specializējies LED gaismekļu ražošanā.  Tas lepojas, ka vairāk nekā 80 procenti tā produkcijas aiziet eksportā. Gaismekļi uzstādīti Somijā, Nīderlandē un Francijā. Lursoft dati liecina, ka patiesā labuma guvēja uzņēmumā caur vairākām kompānijām ir Linda Zeltiņa. Uzņēmuma ciešs sadarbības partneris ir firma Lucidus, kur īpašniekos pastarpināti ir arī izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona ģimene. Uzņēmumā stāsta, ka galvenās tā priekšrocības ir kvalitāte un spēja ātri piemēroties katra pasūtītāja prasībām. 

KRISTAPS TICMANIS SIA “Vizulo” Eksporta vadītājs

Tādas konkrētas standarta cenas nav. Visi projekti pirms tam tiek sarēķināti, kas būs nepieciešams viņos, kāda jauda būs nepieciešama, tehniskā puse pirms tam tiek sarēķināta un tikai tad mēs piedāvājam cenu, jo bez tās mēs.. sarēķināt cenu nav iespējams. 

Vai nav tā, ka jūs ārzemēs piedāvājat lētāk to pašu produkciju?

Nē, noteikti nē. Ja jūs salīdzināsiet Franciju, tur būs vēl lielākas cenas. Tas viss ir atkarīgs no tā, ko jautā. 

Vizulo apgaismos ielas arī Gulbenē un Ludzā. Abās pilsētās tehniskos noteikumus gatavoja cita Daugavpils firma. SIA Forston. Firmai Forston rezultāts sanācis ļoti līdzīgs, kā konkurentam RemPro  Vizulo gaismekļus uzstādīs Derex. Konkursu “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām” pašvaldībām organizē Latvijas vide investīciju fonds. Fonds arī vērtē, vai pašvaldību iepirkumi atbilst likumam.

EGILS ZARIŅŠ LVIF valdes priekšsēdētājs

Vai jūs jau esat konstatējuši, ka visām pašvald’;ibām, kas piedalās šajā konkursā ir vienādi nolikumi?

Nē neesam un Šādā aspektā mēs šos iepirkumus nevērtējam. Mēs vērtējam, ai atbilst likuma prasībām. Un ja neatbilst tad mēs atbilstoši rīkojamies, samazinām finansējumu. 

Vai jūs būsiet pārsteigts, ja visās pašvaldībās uzvarēs viena kompānija?

Kā jau es teicu, mēs to nevērtējam un diez vai es to uzzināšu. Ja nu vienīgi jūs man nepateiksiet. 

Mēs nevācam šāda veida informāciju. Vēlreiz – mēs pārbaudām, vai atbilst PIL prasībām, vai viss atbilst likumam, ja likumā ir noteikts, ka nedrīkst uzvarēt viens, tad mēs to pārbaudām. Bet tādas prasības īsti nav. Līdz ar to mēs nevācam informāciju, vai ir viens uzvarētājs, divi vai trīs, jo mēs nezinām, ko ar tādu informāciju iesākt. Pat ja tā arī būs, mums nav ko ar šo informāciju darīt. 

Pašvaldību konkursu nolikumus un rezultātus neviens nav apstrīdējis. Nekā personīga uzrunātie uzņēmēji un apgaismes sistēmu tirgotāji  vai nu vispār atteicās paust viedokli par šo iepirkumu, vai atzina, ka sūdzēties nav nozīmes, jo uzvarētāji no tā nemainīsies. 

Līdz šim Daugavpils uzņēmums Derex un Vizulo ir vinnējuši konkursos Ķekavā, Gulbenē un Ludzā. Nākamnedēļ uzzināsim, vai tas pats notiks  Rēzeknē, Baldonē, Lielvārdē un Saulkrastos.

Raidījums "Nekā personīga"
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli