Septembrī turpināja strauji augt ārējās tirdzniecības apjomi

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, septembrī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 7,7%, savukārt straujāk pieauga imports – par 18,4%. Tādējādi pieauga tirdzniecības deficīts.

Eksporta izaugsmi septembrī gada griezumā būtiski veicināja mehānismu un ierīču, dzelzs un tērauda izstrādājumu un graudaugu kultūru eksports. Tāpat būtiski pieauga stipro alkoholisko dzērienu eksports. Savukārt negatīvi eksportu ietekmēja citu augu valsts produktu eksporta vērtības samazinājums.

Septembrī gada griezumā uz ES valstīm preču eksporta vērtība nedaudz samazinājās (par 2,9%). To lielākoties ietekmēja augu valsts produktu un mehānismu un ierīču eksporta samazinājums, savukārt pieauga dzelzs un tērauda, pārtikas, kā arī ķīmiskās rūpniecības preču eksports. ES ietvaros eksports būtiski pieauga uz Itāliju un Somiju, bet samazinājās uz Vāciju, Spāniju un Zviedriju.

Septembrī turpināja augt eksports uz NVS valstīm – par 16,9% (tai skaitā uz Krieviju – par 24%), kas raksturo ekonomiskās situācijas stabilizēšanos reģionā. Eksporta pieaugumu uz NVS valstīm ierasti būtiski veicināja alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksports. Pieauga arī mehānismu, elektroierīču un iekārtu eksports.

Septembrī gada griezumā strauji pieauga eksports uz trešajām valstīm – par 59,6%. To būtiski ietekmēja mehānismu un ierīču eksporta pieaugums uz ASV, kā arī graudaugu eksporta pieaugums uz Saūda Arābiju.

Preču importa pieaugumu septembrī gada griezumā būtiski ietekmēja naftas produktu, mehānismu un ierīču, kā arī alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu imports.

Kopumā 2017. gada trīs ceturkšņos eksports bija par 9,5% lielāks nekā pirms gada, savukārt imports pieauga par 16,5%. Tādējādi eksporta-importa saldo gada deviņos mēnešos sastādīja -11,4% no kopējā tirdzniecības apgrozījuma (2016. gada janvārī-septembrī – -8,3%).

Sagaidāms, ka, turpinot augt ārējam pieprasījumam, palielināsies arī ienākumi no eksporta. Tomēr, lai noturētu līdzšinējos eksporta pieauguma tempus, nākotnē ir svarīgi uzlabot konkurētspēju, apgūt jaunus eksporta tirgus, vienlaikus palielinot arī eksportējamo preču sortimentu.

EM
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  Innsbruck Airport Transfers  vannu restaurācija