Kredīti Lietuvā un Latvijā - salīdzinājums

Finanšu pakalpojumu jomā robežas ir nosacītas, taču reizē arī stingras. Vienas valsts iedzīvotāji nevar saņemt kredītu otrā valstī, ja nav tās pilsoņi vai nav ieguvuši pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Rezultātā kredīti Lietuvā ir pieejami Lietuvas pilsoņiem vai tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas tur ilgstoši dzīvo un strādā. Šādus ierobežojumus nav ieviesusi valsts vai ES, bet paši kreditori, kas vēlas ierobežot riskus. Piekritīsiet – ja Latvijas uzņēmums aizdod naudu latvietim, viņam būs vieglāk atgūt finanšu līdzekļus nekā aizdodot naudu Igaunijas, Lietuvas vai Austrijas pilsonim.

Kopējās iezīmes kreditēšanas tirgū

Šobrīd Lietuvas un Latvijas aizdevumu tirgū var redzēt vairākas kopīgas iezīmes. Pirmkārt, Lietuvā ilgtermiņa kredīti (ilgalaike paskola) līdzīgi kā Latvijā tiek izsniegti krietni retāk. Īstermiņa aizdevumu tirgū abās valstīs dominē nebanku aizdevēji, nevis kredītiestādes. Līdzīgas tendences vērojamas arī patēriņa aizdevumu tirgū. Privātpersonām ir iespējams aizņemties no 50 līdz 4000 vai 5000 eiro ar atmaksas termiņu līdz trīs gadiem bez ķīlas un galvotāja. Protams, tie ir galējie limiti, ko piedāvā interneta aizdevēji, jo vairumā gadījumu klientiem tiek piedāvāti būtiski mazāki aizdevumu griesti. Pieteikšanās aizņēmumam noris online vidē, kas ļauj pieteikties pakalpojumam praktiski no jebkuras vietas, kur ir pieejams dators vai moderns mobilais tālrunis.

Hipotekāro aizdevumu tirgū daudz aktīvāka rosība notiek Lietuvā, sevišķi Viļņā, kur tiek būvētas daudzas jaunas mājas un arī bankas izvērš aktīvu darbību. Latvijā mājokļu aizdevumu tirgus lielā mērā turas uz valsts pirmās iemaksas garantiju programmas jaunajām ģimenēm (administrē Altum). Pārējie iedzīvotāji izvēlas nogaidīt, īrē vai dodas darba gaitās ārpus valsts robežām. Izmaiņas varētu būt gaidāmas, līdz ar Altum programmas atbilstības nosacījumu pārskatīšanas un pieejamā finansējuma griestu palielināšana.

Auto līzingā tirgū tendences arī ir līdzīgas un abās valstīs lielāko artavu sniedz juridisko personu – komercsabiedrību autoparka iegādes kreditēšana. Tajā pašā laikā arī liela daļa privātpersonu iegādājas automašīnu, izmantojot ārēja finansējuma piesaisti (aizdevums bankā, līzinga sabiedrībā vai no ģimenes). Salīdzinoši liels daudzums transporta līdzekļu vienlaikus tiek iegādāts ārvalstīs, izmantojot personīgo finansējumu.

Atšķirīgās iezīmes

Lietuvā ir salīdzinoši stingrāka likumdošana īstermiņa aizdevumu tirgus uzraudzībā. Atšķirībā no Latvijas, kur mikro kredītu devējus uzrauga par patērētāju tiesībām atbildīgā institūcija, Lietuvā šo pienākumu veic Lietuvas nacionālā banka. Neskatoties uz šo atšķirību Lietuvā daudz biežāk tiek izsniegti aizdevumi no 18 gadu vecuma (skat. paskolos nuo 18 metukredit.lt). Valsts nav noteikusi ierobežojumu jauniešu kreditēšanai, taču daudz nopietnāk raugās, lai tiktu veikta klientu uzraudzība – maksātspējas vērtēšana, kredītvēstures pārbaude u.c. procedūras, kas ļauj objektīvi pārbaudīt klienta kredītspēju. Rezultātā tirgus dalībnieki ir daudz apzinīgāki un noraidīto kredīta pieteikumu skaits ir būtiski lielāks nekā Latvijā.

Plašāku informāciju par Latvijā pieejamajiem ātrajiem aizdevumiem meklējiet Kredit.lv. Ja salīdzinam procentu likmes abās valstīs, varam secināt, ka tās ir salīdzinoši līdzīgas, bet būtiski lielāku tirgus daļu ir aizņēmušas savstarpējo aizdevumu platformas. Iespējams, ka cēloņi šai atšķirībai ir jāmeklē valstu atšķirīgajos likumos, kas šī pārskata ietvaros netiek analizēti.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Mēbeļu izgatavošana