Kāpēc lietuviešiem Latvijā ir veiksmīgs bizness?


foto;building.lv
Jau kopš Padomju Savienības laikiem Latvija ir pazīstama kā elektronikas ražotājvalsts ar labām nozares tradīcijām un augsti kvalificētu personālu. Tieši šī iemesla dēļ daudzi pasaulē atzīti elektronikas ražotāji pārvieto savu produkciju uz Latvijas rūpnīcām. Pieprasījums pēc jauniem produktiem elektronikas tirgū katru gadu palielinās, strauji ir attīstījusies elektronisko un optisko iekārtu ražošana. Kopš 2000. gada elektronikas preču tirgus ir palielinājies četras reizes, un pēdējos gados tas ir nostabilizējies.

Pēdējos gados ir vērojama pozitīva tendence, Latvijas elektronikas ražotnes arvien vairāk ražo nevis ārvalstu darbuzņēmēju produktus, bet gan rada vietējos uzņēmumus, kas izstrādā inovatīvus produktus, tie kļūst pieprasīti un ieņem savu vietu tirgū. Elektronikas un elektrotehnikas nozare ir visstraujāk augošā apstrādes rūpniecības nozare Latvijā. Nozares apgrozījuma izaugsme Latvijā ir bijusi straujākā, tā pārsniegusi gan ES, gan pārējo Baltijas valstu rādītājus. Pārsvarā, visa saražotā produkcija tiek eksportēta, galvenais nozares noieta tirgus ir ES, tajā 2015. gadā tika realizēti 64% no eksportētās produkcijas.

Kā skaidro uzņēmuma SIA „Lemona Latvija” vairumtirdzniecības vadītājs Sergejs Nikiforovs:E & E nozares kopējais apgrozījums 2016. gadā bija vairāk kā 320 miljoni EUR. Jūtams, ka pieprasījums nepārtraukti pieaug un Latvijā pēdējo 10 gadu laikā ir izveidojušies daudzi jauni uzņēmumi, kas specializējas elektronisko komponentu piegādē, konkurence šajā uzņēmējdarbības nozarē ir strauji pieaugusi.”

Latvijas un Lietuvas elektronikas tirgus ir relatīvi līdzīgs ne tikai ar pieejamās produkcijas klāstu, bet arī ar klientiem. Atšķirība ir tajā, ka Latvijā nozare attīstās straujāk, pieaug produktivitāte un tas ir veselīgas attīstības rādītājs, kas ir augstāks nekā Eiropā un kaimiņvalstīs. Pēdējos 10 gados Latvijā produktivitātes indekss ir pieaudzis gandrīz trīskārtīgi. Nozarē esošie uzņēmumi ir starptautiski konkurētspējīgi, kas norāda uz to, ka tie ir spējīgi palielināt savu tirgus daļu, tā rezultātā palielinot ražošanu. Elektronikas un elektrotehnikas nozares eksports pēdējos gados ir audzis straujāk nekā Latvijas kopējais eksports.

Sergejs Nikiforovs prognozē, ka nākamajos 10 gados nepārtrauktās globālās digitalizēšanās kontekstā elektronikas ražošanas nozares kopējais apgrozījums Latvijā pieaugs par vismaz 30-40%. Izaugsmi veicinās tehnoloģiju un produktu attīstība, pētniecības paplašināšanās, investīcijas un ražošanas jaudas palielināšanās. Nozares attīstība ļauj attīstīties arī citām nozarēm.

Pieaug pieprasījums pēc individuāliem risinājumiem, un sastāvdaļu pielāgošana klientu produktu specifiskajām prasībām kļūst aizvien populārāka. Šādu risinājumu izstrāde ievērojami nostiprina pozīcijas tirgū, Latvijā uzņēmums darbojas jau desmit gadus un šajā laikā uzņēmums kļuvis par vienu no vadošajiem tirgus līderiem.

Par uzņēmumu:

Uzņēmums UAB „Lemona” Lietuvā ir dibināts 1992.gadā un šo gadu laikā ir uzkrājis vērā ņemamu un stabilu pieredzi elektronikas daļu un piederumu tirdzniecībā. Šodien UAB „Lemona” ir filiāles Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Elektronikas daļu izplatīšanas uzņēmums SIA „Lemona Latvija" aktīvu darbību Latvijas teritorijā veic no 2008.gada, strauji iekarojot profesionāļu un partneru uzticību. SIA „Lemona Latvija" ir vadošā Lietuvas elektronikas daļu izplatīšanas uzņēmuma UAB „Lemona” meitas uzņēmums Latvijā, tas sadarbojas ar elektronikas entuziastiem, nelieliem elektronikas veikaliem visā Latvijā, kā arī ar lieliem ražošanas uzņēmumiem, kuriem ir lielas ražošanas jaudas. Uzņēmums ilglaicīgi sadarbojas ar profesionāliem piegādātājiem no Eiropas, nodrošinot kopējo preču piedāvājumu vairāk kā 5 miljoniem pozīciju. Centrālajā noliktavā Kauņā 1000m2 platībā pastāvīgi atrodas vairāk kā 13 000 pozīciju.


 

Elīna Ansaberga
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Mēbeļu izgatavošana