"Augusta kinosprādziens" pirmizrāde

Ceturtdien, 26. janvārī, plkst. 19.00, kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē notiks filmas "Augusta kinosprādziens" pirmizrāde.

1986.gada augustā Rīgā, par spīti Padomju varai, norisinājās ”Kino dienu” svētki septiņu dienu garumā, atzīmējot brāļu Limjēru pirmā kinoseansa 90.gadi Latvijā. “Kino dienas” organizēja grupa Latvijas talantīgāko mākslinieku un citu radošo darbinieku Augusta Sukuta un Māra Gaiļa vadībā. Septiņas dienas Rīga pārvērtās līdz nepazīšanai. Rīgā pirmo reizi tika plaši izrādītas “plaukta filmas”, ko Padomju vara bija aizliegusi, un daudzviet norisinājās līdz tam brīdim aizliegtas kino cilvēku un citu mākslinieku diskusijas. Svētku pasākumi norisinājās Pētera baznīcā, Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrālē (saukta – “Zinību nams”), Alberta ielā (toreiz – Friča Gaiļa iela) un Vērmanes dārzā (toreiz – Kirova parks). Arkādija parku piepildīja grūti saprotamas instalācijas un Māras dīķī pirmo un vienīgo reizi kuģoja mākslinieku pašdarināti kuģi-instalācijas. “Kino dienas” bija līdz pat mūsdienām ambīciju ziņā nepārspēts kino veltīts notikums Latvijā.

Svētku laikā notika pirmais leģendārā kino foruma “Arsenāls” kinoseanss, kā arī tika likti pamati Kino muzejam un Videocentram.  Filmā “Augusta kinosprādziens” svētku organizatori un dalībnieki atceras šos notikumus uz apjomīgas tā laika kino un video hronikas fona.

Filmā piedalās Bruno Birmanis, Māris Gailis, Vladis Goldbergs, Kristaps Ģelzis, Ivars Mailītis, Juris Pakalniņš, Inga Pērkona-Redoviča, Augusts Sukuts un Anna Viduleja. Filma ir veidota studijā “Studija2”, režisors-operators Zigurds Vidiņš, komponists Mārtiņš Brauns.

Viestarts Vidiņš
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas