"Rīgas Dzirnavnieks" kopā ar lauksaimniekiem šogad iesēs 20 tonnas jaunās auzu dižšķirnes sēklas

AS "Rīgas Dzirnavnieks" kopā ar lauksaimniekiem šogad iesēs aptuveni 20 tonnas jaunās auzu šķirnes "Herkuless Baltic" sēklas, kas speciāli uzņēmuma vajadzībām vairāku gadu garumā tika radīta Somijā lielākajā graudu selekcionēšanas institūtā "Boreal" par godu Latvijas simtgadei.

Pēc savām unikālajām īpašībām un piemērotības mūsu klimatiskajiem apstākļiem to var dēvēt par auzu "dižšķirni", ko plānots nākotnē izmantot "Herkuless" produkcijas ražošanā. Šobrīd otro gadu notiek sēklas pavairošanas process - lauksaimnieki ciešā sadarbībā ar zinātniekiem audzē auzas sēklai.

Anita Skudra, AS "Rīgas Dzirnavnieks" direktore: "Pērn izaudzētās jaunās šķirnes auzas sevi attaisnoja - tām bija labi kvalitātes rādītāji un tās no augšanas procesa sevi labi parādīja mūsu klimatiskajos apstākļos. Turklāt izpētes nolūkos auzas tika iesētas arī skarbākos apstākļos Igaunijas ziemeļos, lai pārbaudītu šķirnes izturīgumu atšķirīgās vidēs. Katrā ziņā esam apmierināti ar rezultātu. Lai gan šķirnei ir beidzies inkubācijas periods laboratoriju gaiteņos, šobrīd ir jāiegūst gana daudz sēklas materiāla, lai tas būtu pietiekami šķirnes veiksmīgai attīstībai. Tāpēc šogad otro gadu pēc kārtas to audzēsim tikai sēklai, lai jau nākamajos gados izaudzētos graudus varētu sākt izmantot produkcijas ražošanā."

"Rīgas Dzirnavnieks" pirms pieciem gadiem uzsāka speciālu auzu audzēšanas programmu Latvijā, lai veicinātu zemnieku interesi audzēt auzas pārtikas ražošanai, kurām būtu augsti kvalitātes rādītāji. Jaunā šķirne ir daļa no programmas. Pie tās izstrādes darbs uzsākts jau 2008. gadā - šī ir viena no 20 šķirnēm, ko somu zinātniece Leena Pietila radījusi savā karjerā.

Somijas graudaugu selekcionēšanas institūra "Boreal" valdes loceklis Jaakko Laurinen nesen viesojās Latvijā, lai kopā ar AS "Rīgas Dzirnavnieks" iepazīstinātu lauksaimniekus ar jaunākajām tendencēm un sasniegumiem graudaugu šķirņu selekcionēšanā. Viņš apstiprināja, ka "Herkuless Baltic" pēc saviem parametriem ir viens no labākajiem auzu selekcionēšanas paraugiem pēdējo gadu laikā ar augstu ražību ziemeļu klimatam, izturīgu stiebru, noturību pret slimībām un veldrē krišanu, kā arī ar labāku beta - glikāna saturu sirds veselībai.

Jaunā auzu šķirne "Herkuless Baltic" veidota, lai vislabāk atbilstu mūsu mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem un vienlaikus nodrošinātu augstus kvalitātes rādītājus, kas ir svarīgi pārtikas ražošanā. Jau pirmie laboratorisko testu rezultāti parāda, ka jaunās šķirnes graudiem ir augstāks proteīns - 666 kg/ha. Tām ir raksturīga lielāka tilpummasa - parasti auzu tilpummasa no lauka ir robežās no 480-520g/l, bet jaunajai auzu šķirnei ap 540g/l, kas nodrošina labākus ražas apjomus, kā arī tām ir mazāka plēkšņainība un mazāks grauda apvalks. Tomēr viena no izcilākajām jaunās šķirnes īpašībām ir tās augstais beta glikāna īpatsvars salīdzinājumā ar citām šķirnēm. Savukārt lauksaimnieki atzinīgi novērtēs labības izturīgos stublājus, kas samazina veldrē krišanas risku.

Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā, ko nosaka gan piemēroti klimatiskie apstākļi, gan arī pēdējos gados zemnieku mērķtiecīgs darbs labas kvalitātes auzu kultivēšanā. Tā turpinot, Latvija jau tuvākajos gados var iemantot reputāciju starp pasaules spēlētājiem kā ļoti augstas kvalitātes auzu audzētājs, līdzīgi kā tas šobrīd ir ar kviešiem. Jāmin, ka vēl pirms pāris gadiem Latvijā auzas galvenokārt audzēja lopbarībai.

AS Anita Skudra, AS "Rīgas Dzirnavnieks" direktore: "Mūsu mērķis ir panākt, lai nākotnē visa "Herkuless" pārslu produkcija tiek ražota tikai no jaunās šķirnes auzām. Latviju jau šobrīd atpazīst pēc tās kviešiem, nākamais solis - lai to novērtē arī pēc auzām. Jaunai šķirnei devām nosaukumu "Herkuless" par godu Latvijas lepnumam - auzu pārslām, ar kurām ir uzaugušas jau vairākas paaudzes Latvijā. Savukārt "Baltic", jo mūsu mērķis ir nākotnē šo šķirni arī piedāvāt Lietuvas un Igaunijas zemniekiem.

„Rīgas Dzirnavnieks” ir viens no lielākajiem graudu pārstrādātājiem Baltijā. Uzņēmums ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus – visu veidu kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem „Hercogs”, „Herkuless” un „Īsta Saimniece”.

AS "Rīgas Dzirnavnieks"
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums