Vai kāds jūs varētu izspiegot caur telefonu?

2019. gada 24. aprīlī
Komerciālās spiegprogrammatūras ir tālruņos instalētas, fonā funkcionējošas lietotnes, ko var izmantot, lai uzraudzītu un sekotu līdzi ierīces darbībai. Parasti tās izmanto, lai izspiegotu partnerus vai bijušos partnerus, taču nekas netraucē ļaudīm izmantot šādas programmas, lai vērstos pret noteiktām personām ļaunprātīgos nolūkos. Bieži tas tiek darīts bez upura ziņas, tāpēc šāda veida programmas mēdz dēvēt par stalkerprogrammatūru. Lai gan funkcionalitāte var būt dažāda, programma parasti ļauj personai, kas to instalējusi, piekļūt upura ierīces informācijai, īsziņām, fotogrāfijām, sarunām sociālajos tīklos, atrašanās vietas datiem un dažkārt arī reāllaikā pārsūtīt skaņas un kameras ierakstus. Kaspersky Lab ievieš speciālu mobilo brīdinājumu, lai aizsargātu ļaudis no stalkeriem.

Lai ieinstalētu stalkerprogrammatūru citas personas ierīcē, ir vajadzīga fiziska piekļuve šai ierīcei, taču to var ātri izdarīt, lejupielādējot lietotni tālrunī no izplatītāja vietnes. 2018. gadā Kaspersky Lab izstrādājumi konstatēja stalkerprogrammatūru 58 487 mobilajās ierīcēs. Tas liecina, ka šis ir nopietns apdraudējums. Kaut gan šķiet grūti pat iztēloties, ka šāda kliedzoša ielaušanās privātajā dzīvē var būt tik plaši izplatīta un viegli pieejama, stalkerprogrammatūra ir daudzkārt atmaskota un publiski kritizēta, tomēr lielākajā daļā valstu tās statuss joprojām ir neskaidrs.

Tagad Kaspersky Lab ir izstrādājis jaunu uzmanības pievēršanas brīdinājumu, kas skaidri informē Kaspersky Internet Security for Android lietotājus, ja šādas programmas ir konstatētas viņu ierīcēs.

Turklāt Kaspersky Lab pētnieki ir dziļāk ielūkojušies šādu programmatūru vidē. Pētījuma galapārskatā «Sargieties stalkerprogrammatūras» ir ietverta pārdošanā pieejamo spiegprogrammatūru, tostarp vispopulārāko plaša patēriņa novērošanas lietotņu, analīze. Pētījums liecina, ka šādas programmas ne tikai acīmredzami ielaužas privātajā dzīvē, bet arī parasti tām trūkst aizsardzības līdzekļu pret sensitīvu datu nolaupīšanu. Piemēram, piecās no 10 izanalizētajām stalkerprogrammatūrām vai nu ir bijis datu aizsardzības pārkāpums, vai arī konstatēts, ka tās ir neaizsargātas pret šādiem uzbrukumiem. Analītiķi pat atrada, ka viens piegādātājs glabā upuru datu datnes serverī ar kritisku drošības ievainojamību, atstājot saglabātos datus pieejamus visiem.

Kaspersky Lab pētnieku veikums atklāj arī tā saucamās stalkerprogrammatūras nozares apjomu. Pat to programmu, kas ir slēgtas vai vismaz tiek apgalvots, ka tas tā ir, tirdzniecība turpinās pa oficiāliem sociālo tīklu kanāliem un piedāvā pircējiem franšīzei līdzīgus darbības modeļus.

Kaspersky Lab jau gadiem ilgi atzīmē potenciāli kaitīgas lietotnes, kas nav ļaunprogrammatūra, tostarp reklāmprogrammatūru un tā dēvēto legālo spiegprogrammatūru, un pat ir izveidojis īpašu paziņojumu «Nav vīruss». Tomēr konfidencialitātes ļaunprātīgas izmantošanas problēma ir samilzusi, tāpēc uzņēmums nolēma no jauna pārskatīt, kā klientiem tiek sniegta informācija par noteiktu veidu apdraudējumiem.

«Mēs sekojām līdzi dažu mediju organizāciju un nevalstisko organizāciju, piemēram, Electronic Frontier Foundation, darbībai, kas tiek veikta, lai uzlabotu neaizsargāto iedzīvotāju grupu konfidencialitāti un drošību visā pasaulē, kā arī novērstu draudus, ko rada stalkerprogrammatūra. To darbība mūs ir iedvesmojusi tik ļoti, ka mēs nolēmām no jauna pārskatīt, kā mūsu pašu izstrādājumi izturas pret šādu programmatūru. Tāpēc tagad mēs atzīmējam komerciālās spiegprogrammatūras ar īpašu brīdinājumu, kas informē lietotājus par stalkerprogrammatūras izraisītajām briesmām. Mēs uzskatām, ka lietotājiem ir tiesības zināt, vai šāda programma ir instalēta viņu ierīcē. Mūsu jaunais brīdinājums palīdzēs viņiem to uzzināt un pienācīgi novērtēt risku,» saka Kaspersky Lab drošības pētnieks Aleksejs Firšs.

Lai uzzinātu vairāk par pašreizējo stāvokli komerciālo spiegprogrammatūru jomā, izlasiet pārskatu vietnē Securelist.com.

Lai lejupielādētu Kaspersky Internet Security for Android ar jauno konfidencialitātes brīdinājumu, lūdzu, apmeklējiet veikalu Google Play.

Veiciet tālāk norādītās darbības, lai nodrošinātu, ka nekļūstat par digitālās vajāšanas upuri.

  • Instalējiet mobilās lietotnes tikai no oficiāliem lietotņu veikaliem, piemēram, Google Play.
  • Viedtālruņa iestatījumos bloķējiet programmu instalēšanu no nezināmiem avotiem.
  • Nekādā ziņā neizpaudiet ierīces paroli vai piekļuves kodu pat personām, kurām uzticaties.
  • Nekādā ziņā neglabājiet ierīcē nepazīstamas datnes vai lietotnes, jo tās var kaitēt jūsu konfidencialitātei.
  • Kad izbeidzat attiecības, nomainiet visus mobilās ierīces drošības iestatījumus. Bijušais var mēģināt iegūt jūsu personisko informāciju, lai manipulētu ar jums.
  • Kontrolējiet programmas, kas darbojas fonā, un izslēdziet aizdomīgas darbības.

Izmantojiet stipru drošības risinājumu, piemēram, Kaspersky Internet Security, kas jūs informē par komerciālās spiegprogrammatūras klātbūtni, kuras nolūks ir pārkāpt jūsu konfidencialitāti tālrunī.

Par Kaspersky Lab

Kaspersky Lab ir starptautisks uzņēmums, kas jau 21 gadu strādā informācijas drošības jomā. Dziļas speciālās zināšanas un uzņēmuma divdesmit gadu pieredze veido pamatu aizsardzības risinājumiem un pakalpojumiem, kas nodrošina uzņēmumu, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valsts iestāžu un mājas lietotāju drošību visā pasaulē. Kaspersky Lab plašais piedāvājumu klāsts ietver progresīvus izstrādājumus galiekārtu aizsardzībai, kā arī vairākus specializētos risinājumus un pakalpojumus cīņai ar sarežģītiem un nepārtraukti evolucionējošiem kiberdraudiem. Kaspersky Lab tehnoloģijas aizsargā vairāk nekā 400 miljonus lietotāju un 270 tūkstošus korporatīvo klientu, palīdzot saglabāt tiem svarīgo.

Papildu informācija

www.kaspersky.com

Kaspersky Lab
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli