Latvijā aiz zīmola "Apple" slēptu pikšķerēšanas uzbrukumu skaits 2019. gada pirmajā pusē skāris 13,05 % macOS lietotāju

2019. gada 17. septembrī

Lai Mac datoru, iOS pārvaldītu mobilo ierīču un saistīto tīmekļa pakalpojumu ekosistēmas lietotājus ievilinātu krāpnieciskās shēmās, pret viņiem vērstu aiz zīmola "Apple" slēptu pikšķerēšanas uzbrukumu skaits 2019. gada pirmajā pusē ir sasniedzis 1,6 miljonus. Šis skaitlis par aptuveni deviņiem procentiem pārsniedz visā 2018. gadā piedzīvoto šādu uzbrukumu skaitu. Augošais populāro digitālo ierīču lietotāju skaits acīmredzami piesaista arvien vairāk kibernoziedznieku. Šis ir viens no galvenajiem secinājumiem "Kaspersky" 2019. gada Mac lietotāju apdraudējumu pārskatā.

Lai gan macOS un mobilās platformas iOS lietotājus apdraud daudz mazāks apjoms ļaunprogrammatūru nekā platformu „Windows” un „Android” lietotājus, ar pikšķerēšanu, kas ir no platformām neatkarīgs apdraudējums, viss ir pavisam citādi. Pikšķerēšanas uzbrukumi balstās uz sociālo inženieriju, tāpēc vairumam no tiem nav nekāda sakara ar programmatūru. „Kaspersky” nesenais pētījums liecina, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos ir ievērojami audzis un sasniedzis 1,6 miljonus tādu gadījumu skaits, kad lietotāji ir saskārušies ar krāpnieciskām tīmekļa lapām, kas par ēsmu izmanto zīmolu „Apple”. Šis skaitlis par deviņiem procentiem pārsniedz visa 2018. gada rādītāju, kad „Kaspersky” drošības risinājumi novērsa vairāk nekā 1,49 miljonus mēģinājumu piekļūt „Apple” tematikas pikšķerēšanas lapām. Pētījuma pamatā ir apdraudējumu statistika, ko brīvprātīgi kopīgojuši „Kaspersky Security Network” lietotāji. „Kaspersky Security Network” ir starptautiska mākoņinfrastruktūra, kas paredzēta tūlītējai reaģēšanai uz jauniem kiberdraudiem.

Visbiežāk izmantoto krāpšanas shēmu vidū ir pakalpojuma „iCloud” saskarnes atdarinājumi, kas ir paredzēti „Apple ID” kontu akreditācijas datu zagšanai. Saites uz šādiem pakalpojumiem parasti pienāk mēstulēs, kas uzdodas par e-vēstulēm no tehniskā atbalsta dienesta. Bieži vien tajās tiek draudēts bloķēt lietotāja kontu, ja viņš nenoklikšķinās uz saites. 

Cita plaši izplatīta shēma ir izmantot iebiedēšanas lapas, kas cenšas pārliecināt lietotāju, ka viņa dators ir pakļauts nopietnam drošības apdraudējumam un ka šo problēmu var atrisināt tikai ar pāris klikšķiem un dažiem dolāriem. 

„Lai gan formāli šīs krāpšanas shēmas nav nekas jauns, mēs uzskatām, ka „Apple” lietotājiem tās rada lielākas briesmas nekā līdzīgas shēmas, kas ir vērstas pret citu platformu, piemēram, „Windows” vai „Android”, lietotājiem, jo Mac un citu „Apple” ierīču ekosistēma parasti tiek uzskatīta par daudz drošāku vidi, tāpēc lietotāji var būt mazāk piesardzīgi, kad saskaras ar viltotām vietnēm. Savukārt sekmīga „iCloud” konta akreditācijas datu zādzība var izraisīt nopietnas sekas, piemēram, ļaunprātīgs lietotājs var attāli bloķēt vai dzēst „iPhone” vai „iPad” saturu. Mēs aicinām „Apple” ierīču lietotājus pievērst lielāku uzmanību visām e-vēstulēm, kurās ir teikts, ka tās pienākušas no tehniskā atbalsta dienesta, un kurās ir pieprasīta personiska informācija vai lūgts noklikšķināt uz saites,” sacīja „Kaspersky” drošības pētniece Tatjana Sidorina.

Līdztekus pikšķerēšanas pieaugumam pārskatā ir minēti arī citu veidu apdraudējumi, kas vērsti pret macOS pārvaldītu ierīču lietotājiem. Rezultāti liecina par dažām samērā pozitīvām tendencēm: visbiežāk sastopamie Mac lietotāju apdraudējumi ir izrādījušies nevis ārkārtīgi bīstamas ļaunprogrammatūras, piemēram, banku Trojas zirgi, bet gan reklāmprogrammatūras, kas ne vienmēr ir kaitīgas un tiek dēvētas par „potenciāli nevēlamām programmām”. Lielākā daļa no tām apdraud lietotājus, pārslogojot ierīces ar nelūgtām reklāmām, tomēr dažas no šīm programmām patiesībā var izrādīties nopietnāku apdraudējumu slēpnis. 

Citi pārskatā minētie secinājumi

·         „Kaspersky” risinājumu aizsargātos Mac datoros konstatēto pikšķerēšanas uzbrukumu kopskaits 2019. gada pirmajā pusē bija gandrīz 6 miljoni. Visā 2018. gadā tika novēroti 7,3 miljoni mēģinājumu.

·         39,95 % no tiem bija paredzēti lietotāju finansiālās informācijas zagšanai. Tas ir par 10 procentpunktiem vairāk nekā 2018. gada pirmajā pusē. 

·         macOS lietotāji nebija pakļauti pikšķerēšanai visos reģionos vienādi: šī saraksta priekšgalā atrodas Brazīlija ar 30,9 % uzbrukumiem pakļautu lietotāju, seko Indija ar 22,1 % un Francija ar 22 %. Baltijā priekšgalā ir Latvija ar 13,05 % uzbrukumiem pakļautu lietotāju, 9,5 % Igaunijā un 9,3 % Lietuvā.

·         Visaktīvākās ļaunprogrammatūras, kas uzbruka macOS lietotājiem, bija „Shlayer” saimes varianti, kurus izdevās izplatīt, nomaskētus par „Adobe Flash Player” atjauninājumiem.

Lai jūsu ierīces būtu drošībā, „Kaspersky” iesaka:

  • izmantot macOS un visu lietotņu un programmu visjaunāko versiju;
  • izmantot tikai īstu programmatūru, kas ir lejupielādēta no oficiālām tīmekļa lapām vai instalēta no „Mac App Store”;
  • sākt izmantot stipru drošības risinājumu, piemēram, „Kaspersky Internet Security”, kas nodrošina uzlabotu aizsardzību gan Mac, gan PC, gan mobilajās ierīcēs.

Visu pārskatu lasiet vietnē Securelist.com

Par Kaspersky

Kaspersky ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. Kaspersky dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop inovatīvos drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības klāstā ietilpst labākā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem apdraudējumiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar Kaspersky tehnoloģijām, un mēs palīdzam 270 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais. Uzziniet vairāk vietnē www.kaspersky.com

 

 

 

Kaspersky
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

aprīlis 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5
6 7 89101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbumi