"Baltic Agro" piedāvā risinājumus, ka pasargāt sējumus no gaidāmā aukstuma

Lauksaimnieki visā Latvijā satraukušies par to, ka maija sākumā Eiropā ienāks auksts gaiss no arktikas, kas daudzviet apdraudēs šā gada ražu. Ir daži risinājumi, ka palīdzēt nosargāt sējumus, norāda "Baltic Agro"/"Tradecorp" tehniskā konsultante Dace Strautiņa.

Pašreiz laukaugi sasnieguši intensīvas augšanas attīstību. Kā zināms, tieši šajā attīstības stadijā augi visvairāk ir pakļauti straujām temperatūru svārstībām un nakts salnām. Intensīvi augot, uzņemtais barības vielu daudzums tiek patērēts, un rezerves, kas uzlabotu klimatisko stresu noturību, neuzkrājas. Ziemas rapši veido ziedkopas, ziemas kvieši sākuši stiebrošanu. Šīs ir būtiskas ražas veidošanas attīstības stadijas, kad klimatiskā stresa ietekmē augi var zaudēt ražas potenciālu. Visnepasargātākie ir agri sētie vasaras mieži, kuri tikko sadīguši.

“Baltic Agro” iesaka, ka veicināt kultūraugu sala noturību, ja temperatūras ir 0, -2 grādu robežās, nedaudz var ar antistresantu – aminoskābes saturošu mēslojumu preventīvu lietojumu, smidzinot tos pirms paredzamā nakts aukstuma. “Ja temperatūras ir zemākas par -3 grādiem, nekādi smidzinājumi nepalīdzēs,” norāda eksperte.

Daži ieteikumi :

1. Pirms paredzamā nakts aukstuma veikt antistresanta “Delfan plus” preventīvu smidzinājumu ar devu 1l/ha.

2. Ja paredzēts herbicīdu vai regulatoru lietojums, labāk to atcelt un nogaidīt, kad temperatūras uzlabojas.

3. Nelietot šajās dienās šķidro slāpekļa mēslojumu “KAS”.

4. Kad aukstums pāriet, izvērtēt aukstuma stresa radītās sekas. Ja vizuāli novērojami apsalumi un vīte, lai samazinātu aklimatizācijas periodu, lietot antistresantu “Delfan plus” ar maksimālo devu 2 l/ha.

Kultūraugu sala noturību ietekmē vairāki faktori - šķirnes īpatnības, līdz šim uzņemto barības vielu daudzums un kopējais veselības stāvoklis. Kā zināms, pēdējo nedēļu laikā graudaugi jau sāka ciest no sausuma izraisītā stresa, kas ierobežoja barības vielu uzņemšanu no augsnes. Sala noturība kultūraugiem varētu būt nepietiekama.

Dace Strautiņa: “Mans ieteikums: izvērtējiet šajās dienās veicamo sējumu kopšanas darbu ekonomisko pamatojumu. Labāk neveiciet smidzinājumus ar augu aizsardzības līdzekļiem, lai papildus aukstuma stresam neizraisītu vēl fitotehniskos bojājumus. Ārpussakņu smidzinājumu efektivitāti var nodrošināt tikai piemērotos laika apstākļos, kad temperatūras mērenas un augi nav klimatiskā stresa ietekmēti.”

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūlijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums